Sport

Orientering med fyra etapper

Orientering med fyra etapper

Sport Tre skåningar och en dansk är en populär orienteringstävling som avgjorts i helgen med lokalt deltagande.

Namnet anger att tre etapper springs i Skåne, Helsingborg närmare bestämt, och en i danska Helsingör. OK Stigen, Skillingaryds FK och Vaggeryds SOK var representerade och här är resultaten från de fyra etapperna.

Resultat,

HELSINGBORG, Tre skåningar och en dansk, Etapp 1, förkortad medel med sprintkaraktär:

D21, 3 650 m: 1) Lisa Jonsson-Nordin, Skåneslätten, 22.12, 17) Anna Almgren, OK Stigen, +8.10.

H21, 3 920 m: 1) Henrik Johannesson, Ronneby, 20.50, 26) Oskar Nilsson, Stigen, +10.46.

H14, 2 350 m: 1) Hugo Ericsson, Växjö, 13.57, 12) Rasmus Johansson, Stigen, +7.36.

H35, 3 650 m: 1) Rasmus Grönlund, Lund, 23.35, 2) Martin Rosén, Stigen, +2.29.

D45, 2 760 m: 1) Jeanette Sigenstam, Markbygden, 19.15, 11) Camilla Johansson, Stigen, +8.00.

D50, 2 470 m: 1) Kerstin Larsson, Hagaby, 17.19, 7) Eva Almgren, Stigen, +2.48.

H50, 3 090 m: 1) Magnus Svensson, Nässjö, 19.31, 2) Jonas Bornetun, Skillingaryds FK, +0.52, 16) Hans Almgren, Stigen, +7.35.

D55, 2 470 m: 1) Jane Johansson, Istrum, 17.54, 20) Gunilla Sandström, Stigen, +6.45.

H65, 2 410 m: 1) Olle Adolfsson, Lerum, 17.10, 41) Bo Johansson, Stigen, +11.54.

H70, 2 400 m: 1) Rune Sandberg, Uddevalla, 18.27, 8) Morgan Ljung, Vaggeryds SOK, +1.41.

H80, 2 040 m: 1) Peo Bengtsson, Pan-Kristianstad, 19.58, 3) Torild Bornetun, SFK, +2.55.

Öppen 3, 1 750 m: 1) Marita Johansson, Stigen, 17.42, 2) Helena Steneborg, Orinto, +1.35.

Öppen 5, 2 310 m: 1) Patrik Brorsson, Tockarp, 14.18, 4) Robin Sandberg, Stigen, +4.06, 5) Lisa Sandström, do, +4.39.

Öppen 7, 3 080 m: 1) Sebastian Giese, Malmö, 22.18, 10) Susanne Domby, Stigen, +9.59.

Öppen 9, 3 940 m: 1) Mattias Killander, Hästveda, 26.34, 8) Peter Domby, Stigen, +6.27.

HELSINGÖR, Tre skåningar och en dansk, Etapp 2, medel: 

D21, 3 400 m: 1) Hanna Lindström, Tranan, 24.20, 20) Anna Almgren, Stigen, +13.59.

H21, 3 650 m: 1) Johan Wennermark, Orion, 20.45, 31) Oskar Nilsson, Stigen, +16.04.

H14, 1 975 m: 1) Hugo Ericsson, Växjö, 12.11, 11) Rasmus Johansson, Stigen, +8.57.

H35, 3 400 m: 1) Rasmus Grönlund, Lund, 25.00, 3) Martin Rosén, Stigen, +6.09.

D45, 2 700 m: 1) Marie Olsson, Örkelljunga, 22.09, 10) Camilla Johansson, Stigen, +6.20.

D50, 2 475 m: 1) Eva Pettersson, Karlskrona, 20.29, 13) Eva Almgren, Stigen, +9.02.

H50, 3 025 m: 1) Stefan Pålsson, Skåneslätten, 19.30, 6) Jonas Bornetun, SFK, +4.20, 13) Hans Almgren, Stigen, +13.03.

D55, 2 475 m: 1) Lotta Lidman Almqvist, Västervik, 21.10, 21) Gunilla Sandström, Stigen, +18.15.

H60, 2 550 m: 1) Per Lindgren, Hakarpspojkarna, 21.12, 3) Kennet Sandström, Stigen, +0.55.

H70, 2 075 m: 1) Kalle Johansson, Skogshjortarna, 18.34, 5) Morgan Ljung, VSOK, +1.20.

H80, 1 800 m: 1) Ulf Eskilsson, Södertörn, 21.00, 3) Torild Bornetun, SFK, +2.44.

Öppen 3, 1 975 m: 1) Erik Johansson, Laholm, 23.23, 2) Marita Johansson, Stigen, +0.52.

Öppen 5, 2 375 m: 1) Robin Sandberg, Stigen, 17.04, 2) Lisa Sandström, do, +0.55.

HELSINGBORG, Tre skåningar och en dansk, Etapp 3, förkortad medel med sprintkaraktär: 

D21, 3 880 m: 1) Hanna Lindström, Tranan, 27.46, 18) Anna Almgren, Stigen, +10.25.

H21, 4 230 m: 1) Magnus Carlstedt, Sävedalen, 24.20, 31) Oskar Nilsson, Stigen, +16.47.

H14, 2 350 m: 1) Adam Lindblom, Malmö, 17.12, 14) Rasmus Johansson, Stigen, +8.54.

H35, 3 880 m: 1) Rasmus Grönlund, Lund, 27.24, 3) Martin Rosén, Stigen, +3.54.

D45, 3 160 m: 1) Maria Pettersson, Boxholm-Mjölby, 22.46, 9) Camilla Johansson, Stigen, +4.39.

H50, 3 390 m: 1) Magnus Svensson, Nässjö, 23.41, 5) Jonas Bornetun, SFK, +2.45, 17) Hans Almgren, Stigen, +8.40.

D55, 2 750 m: 1) Lotta Lidman Almqvist, Västervik, 22.39, 16) Gunilla Sandström, Stigen, +8.17.

H60, 2 820 m: 1) Per Lindgren, Hakarpspojkarna, 20.47, 1) Ulf Palmér, Ulricehamn, 20.47, 7) Kennet Sandström, Stigen, +2.07.

H65, 2 430 m: 1) Kent Kardell, Ljungskile, 18.41, 28) Bo Johansson, Stigen, +8.08.

H70, 2 330 m: 1) Tage Sandberg, Bromma-Vällingby, 17.43, 7) Morgan Ljung, VSOK, +2.27.

H80, 1 840 m: 1) Peo Bengtsson, Pan-Kristianstad, 18.54, 2) Torild Bornetun, SFK, +2.18.

Öppen 1, 1 650 m: 1) Linus Berglund, Stigen, 10.03, 7) Jack Tejre, do, +9.11.

Öppen 3, 1 890 m: 1) Erik Johansson, Laholm, 18.38, 3) Marita Johansson, Stigen, +0.55.

Öppen 5, 2 360 m: 1) Mattias Andersson, Falkenberg, 16.28, 4) Anna Lindqvist, Stigen, +4.55.

Öppen 7, 2 930 m: 1) Hanna Barkegren, Stora Tuna, 22.02, 12) Susanne Domby, Stigen, +5.15.

Öppen 9, 3 400 m: 1) Henrik Olofsson, Kompassen, 21.41, 13) Mikael Söderström, Stigen, +9.53.

HELSINGBORG, Tre skåningar och en dansk, Etapp 4, förkortad medel med sprintkaraktär: 

H21, 3 660 m: 1) Henrik Johannesson, Ronneby, 19.26, 29) Oskar Nilsson, Stigen, +13.35.

H14, 2 250 m: 1) Albin Persson, Halmstad, 15.22, 11) Rasmus Johansson, Stigen, +10.53.

H35, 3 400 m: 1) Rasmus Grönlund, Lund, 22.33, 2) Martin Rosén, Stigen, +10.00.

D45, 2 750 m: 1) Anna Ljungqvist, Lund, 20.57, 11) Camilla Johansson, Stigen, +11.01.

D50, 2 410 m: 1) Eva Pettersson, Karlskrona, 19.33, 12) Eva Almgren, Stigen, +8.34.

H50, 3 060 m: 1) Lasse Karlsson-Lod, Istrum, 18.34, 4) Jonas Bornetun, SFK, +2.33, 10) Hans Almgren, Stigen, +7.09.

D55, 2 410 m: 1) Anneli Berggren, Denseln, 19.42, 16) Gunilla Sandström, Stigen, +8.20.

H60, 2 660 m: 1) Ulf Palmér, Ulricehamn, 18.59, 2) Kennet Sandström, Stigen, +0.53.

H65, 2 430 m: 1) Agne Bengtsson, Kompassen, 18.57, 19) Bo Johansson, Stigen, +7.39.

H70, 2 260 m: 1) Per-Arne Johansson, Vänersborg, 17.29, 6) Morgan Ljung, VSOK, +1.58.

H80, 1 940 m: 1) Peo Bengtsson, Pan-Kristianstad, 22.16, 2) Torild Bornetun, SFK, +0.51.

Öppen 3, 1 890 m: 1) Alfred Kjellén, Helsingborg, 14.46, 4) Marita Johansson, Stigen, +1.46.

Öppen 5, 2 380 m: 1) Erik Ahlström, Helsingborg, 17.37, 3) Lisa Sandström, Stigen, +2.42, 5) Robin Sandberg, do, +4.33.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *