Sport

Lyckat arrangemang av RGoIF

Lyckat arrangemang av RGoIF

Sport Trots ogynnsam väderlek lyckades Rydaholms GoIF i dag genomföra Dackefejden på skidor.

62 deltagare var anmälda, men det kom faktiskt fler.

– Vi fick en del efteranmälningar och totalt blev det 78 namn i startlistan och nästan alla kom till start, berättar Marléne Blomgren Svensson, i arrangörsklubben.

• Och, så fick ni väl snö under loppet?

– Det var inte mycket, utan det var 100 procent konstsnö på banan som mäter en kilometer.

Ja, det är ett beundransvärt jättejobb RGoIF svarat för. Nils Svensson framför allt har dragit ett tungt lass och sedan är det ytterligare några som hjälpt till med preparering och snötillverkning.

• Och, som vanligt hade ni väl ett stort prisbord?

– Ja, många har bidragit och skänkt priser och det är vi tacksamma för, understryker Marléne.

Hon hann även delta i tävlingen och vann D35-klassen. Det blev också RGoIF-vinster i de yngsta klasserna.

– Yngste deltagaren, som heter Sixten, var bara 3 år och vi hade också Vilhelm som är 4 och Erik som är 5 år. De äldsta var upp emot 70 år, tillägger Marléne.

Huvudklassen H21 vann Peter Gustavsson Josephson från OK Stigen. Han var närmare minuten före andre man, en Växjöåkare.

Resultat,

RYDAHOLM, Dackefejden:

H9-10, 2 km: 1) Lukas Tallefors, RGoIF, 10.24,

D9-10, 2 km: 1) Lovisa Östlund, RGoIF, 16.46.

H11-12, 3 km: 1) Alvin Johansson, Vista, 12.37, 2) Martin Johansson, RGoIF, 21.00.

D11-12, 3 km: 1) Mira Göransson, Äspered, 11.23, 2) Ida Rosjö, Hallby, 11.31, 3) Klara Melkstam, RGoIF, 15.49, 4) Cornelia Svensson, do, 16.36.

H13-14, 3 km: 1) Marcus Ackevik, Burseryd, 10.36, 2) Karl Petersén, Landsbro, 10.48, 3) Hjalmar Melkstam, RGoIF, 12.32, 4) Erik Åkesson, do, 14.57.

D13-14, 3 km: 1) Ebba Kronvall, Burseryd, 12.14.

H15-16, 5 km: 1) Filip Rosjö, Hallby, 14.02, 4) Karl Stark, Vaggeryds SOK, 16.59, 9) Valdemar Danielsson, Apladalens LK, 34.08.

D15-16, 5 km: 1) Hanna Abrahamsson, Eksjö, 16.05, 5) Alma Melkstam, RGoIF, 23.29.

D50, 5 km: 1) Gerd Olofsson, Taberg, 44.12.

D21, 6 km: 1) Erika Karlsson, Nybro, 20.41.

D40, 6 km: 1) Maria Andersson, Växjö, 37.39.

D35, 6 km: 1) Marléne Blomgren Svensson, RGoIF, 30.48.

H70, 6 km: 1) Jan Johansson, Viljan, 23.07.

H65, 6 km: 1) Mats-Göran Melin, ALK, 26.17, 2) Lars-Olof Svensson, Växjö, 30.09.

H50, 6 km: 1) Lars-Göran Ström, RGoIF, 20.55, 2) Tapio Koppelo, OK Stigen, 21.32.

H40, 8 km: 1) Patrik Petersson, ALK, 24.22, 2) Daniel Bokinge, do, 29.58.

H45, 8 km: 1) Björn Petersson, Landehof, 28.56, 3) Patrik Johansson, ALK, 32.46.

H21, 8 km: 1) Peter Gustavsson Josephson, OK Stigen, 22.42, 2) Philip Ståhlgren, Växjö AIS, 23.25, 5) Erik Blomgren, RGoIF, 31.23, 6) Johan Bolmstrand, ALK, 33.56.

Herrar motion, 5 km: 1) Oskar Swahn, Hvetlanda, 18.44, 3) Martin Åkesson, Rydaholm, 21.21, 4) Mikael Åkesson, do, 22.18, 5) Samuel Åkesson, RGoIF, 24.14, 6) Ingemar Åkesson, Rydaholm, 25.21, 7) Målen Gustavsson, Farmer Power Västenhaga, 25.36, 8) Andreas Arvidsson, do, 25.56, 9) Anders Hellberg, Rydaholm, 26.43, 10) Moe Nilsson, Farmer Power Västenhaga, 29.06, 11) Billy Östlund, RGoIF, 30.19, 12) Lars Martinsson, Rydaholm, 31.41, 13) Damer motion, 5 km: 1) Hanna Milton, Söddra Vi, 25.07, 2) Ing-Marie Åkesson, Rydaholm, 31.56, 3) Jariya Lamliang, RGoIF, 47.47.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *