Sport

Lokala segrar i Bockadubbeln

Lokala segrar i Bockadubbeln

Sport I dag har andra dagens tävlingar av Bockadubbeln avgjorts i skogarna kring Skillingaryd och vi presenterar alla resultat.

H80 (3) 3,0 km 0 Hm
1) Sven-Erik Lund Anderstorps OK 42:22, 2) Johan Jansson Växjö OK 49:42, 3) Lars-Erik Malmqvist Växjö OK 1:01:30

H75 (12) 3,5 km 0 Hm
1) Erland Ling Jönköpings OK 37:08, 2) Ivan Ernvid Ulricehamns OK 39:09, 3) Rune Ahlander Jönköpings OK 44:51, 4) Bernt Johansson OK Gisle 47:20, 5) Lennart Kammenhed Jönköpings OK 49:01, 6) Sven Olof Fransson OK Stigen 50:19, 7) Lars-Göran Björnlinger IK Vista 51:25, 8) Per Larsson Jönköpings OK 53:29, 9) Bernt Petersson Alvesta SOK 54:51, 10) Göran Thour Värend GN OL 56:59, 11) Gunnar Bylund Rydboholms SK 1:06:51, Hans Falk OK Norrvirdarna ej start

H70 (10) 4,1 km 0 Hm
1) Kenneth Ivehag Främmestads IK 41:06, 2) Roland Sandahl Annebergs GIF 43:34, 3) Roland Boman Ulricehamns OK 44:01, 4) Per Granevik Jönköpings OK 47:15, 5) Alf Olsson Forserums SOK 51:36, 6) Gunnar Wallin Jönköpings OK 53:36, 7) Rune Gunnarsson Nässjö OK 53:44, 8) Waste Byström OK Virdarna 53:48, 9) Nils-Gustav Blomqvist Annebergs GIF 55:37, 10) Göran Jansson Gränna-Bygdens OK 1:06:09

H65 (15) 4,5 km 0 Hm
1) Ingvar Bergman OK Tranan 38:46, 2) Ove Thorsson IK Trenne Ullared 41:31, 3) Bo Turesson OK Bävern 43:33, 4) Håkan Winnberg IK Trenne Ullared 44:29, 5) Roland Nilsson SOK Viljan 46:29, 6) Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 48:34, 7) Hans Sjögren Alvesta SOK 52:01, 8) Sölve Andersson OK Stigen 55:15, 9) Sven-Åke Karlsson IK Hakarpspojkarna 55:45, 10) Rolf Jonasson Jönköpings OK 57:44, 11) Bengt Sörensen Jönköpings OK 58:22, 12) Lars-Åke Nordén SOK Aneby 1:04:17, 13) Gösta Claesson Rydboholms SK 1:04:50, 14) Åke Sjöberg OK Gränsen 1:07:06, Staffan Dittmer IK Hakarpspojkarna ej fullf.

H60 (12) 5,0 km 0 Hm
1) Per Lindgren IK Hakarpspojkarna 38:02, 2) Ulf Svensson OK Njudung 39:44, 3) Jan-Olov Eriksson Annebergs GIF 39:52, 4) Göran Svenson SOK Viljan 41:50, 5) Lennart Larsson Jönköpings OK 42:16, 6) Lennart Gustafsson Jönköpings OK 42:17, 7) Peter Englund IFK Sävsjö 43:11, 8) Kjell Nero Nässjö OK 43:28, 9) Göran Carnander IK Hakarpspojkarna 45:45, 10) Björn Pettersson Ulricehamns OK 45:51, 11) Bo-Gunnar Josefsson Nässjö OK 47:06, 12) Jan Karlsson OK Virdarna 47:22

H55 (7) 5,6 km 0 Hm
1) Kurt Svensson IK Hakarpspojkarna 41:31, 2) Ulf Palmér Ulricehamns OK 43:12, 3) Arto Blomdahl IK Hakarpspojkarna 44:21, 4) Lars-Gunnar Nilsson Eksjö SOK 44:22, 5) Tommy Ljungdahl IK Hakarpspojkarna 50:30, 6) Jan Karlsson Växjö OK 55:11, 7) Ingemar Månsson Ronneby OK 56:53

H50 (9) 6,0 km 0 Hm
1) Elis Bengtsson OK Norrvirdarna 43:34, 2) Jan-Olof Svensson Halmstad OK 43:52, 3) Bengt Andersson IK Hakarpspojkarna 46:02, 4) Joel Rydström FK Finn 51:02, 5) Ola Allvin IK Hakarpspojkarna 57:11, 6) Conny Bruhn Boxholm-Mjölby OL 58:41, 7) Stefan Johansson Bredaryds SOK 1:02:47, 8) Sören Bremer Boxholm-Mjölby OL 1:06:50, Mikael Hansson Bredaryds SOK ej start

H45 (8) 6,5 km 0 Hm
1) Peter Jacobsson IK Hakarpspojkarna 48:24, 2) Erik Helander OK Roxen 48:43, 3) Magnus Svensson Nässjö OK 51:07, 4) Klas Grönkvist Jönköpings OK 54:08, 5) Mikael Bergstedt Markbygdens OK 57:02, 6) Per Johansson OK Reftele 1:01:50, 7) Geir Inge Folkestad Anderstorps OK 1:05:08, Jimmy Nicklasson Kexholms SK ej start

H40 (1) 7,7 km 0 Hm
1) Martin Gummesson FK Finn 1:14:57

H35 (6) 8,0 km 0 Hm
1) Fredrik Svensson Jönköpings OK 56:29, 2) Marcus Josefsson OK Vivill 1:03:26, 3) Lasse Jansson Eksjö SOK 1:03:28, 4) Mikael Trofast Jönköpings OK 1:05:32, 5) Peter Waldenström Jönköpings OK 1:11:28, 6) Rolf E Johansson Västerviks OK 1:11:35

H21 (8) 10,1 km 0 Hm
1) Raffael Huber Göteborg-Majorna OK 1:00:13, 2) Joakim Karlsson IK Hakarpspojkarna 1:02:54, 3) Thomas Asp IFK Göteborg 1:08:46, 4) Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:10:46, 5) Eric Hansson IK Hakarpspojkarna 1:14:58, 6) Andreas Samuelsson OK Reftele 1:21:39, 7) Simon Nilsson Eksjö SOK 1:22:53, 8) Håkan Andersson Halmstad OK 1:32:46

H18 (2) 6,5 km 0 Hm
1) Pontus Erlandsson SOK Viljan 59:41, Gustav Hjellström Gränna-Bygdens OK ej start

H14 (4) 4,0 km 0 Hm
1) Josef Helander OK Roxen 36:59, 2) Joel Björnlinger IK Vista 38:10, 3) Petter Bergstedt Markbygdens OK 39:30, 4) Olle Bergstedt Markbygdens OK 48:59

H12 (6) 3,5 km 0 Hm
1) Albin Hjellström Gränna-Bygdens OK 28:03, 2) Filip Broling Bredaryds SOK 34:07, 3) Albin Samuelsson OK Vivill 37:32, 4) Tor Lindqvist OK Vivill 39:39, 5) David Wieslander OK Vivill 53:01, 6) Isac Bäck Vaggeryds SOK 58:24

H10 (3) 2,6 km 0 Hm
1) Anton Johansson SOK Aneby 20:03, 2) Albin Georgsson Jönköpings OK 23:49, 3) Hjalmar Folkestad Anderstorps OK 32:29

D75 (3) 3,0 km 0 Hm
1) Ann-Britt Björnlinger IK Vista 43:06, 2) Anna-Cajsa Eriksson Jönköpings OK 45:53, 3) Vivi-Anne Bylund Rydboholms SK 1:00:07

D70 (11) 3,0 km 0 Hm
1) Helen Andertoft Markaryds FK 36:44, 2) Berit Byström OK Virdarna 48:25, 3) May-Sofie Olsson Forserums SOK 49:53, 4) Ulla Ling Jönköpings OK 51:39, 5) Berith Ivehag Främmestads IK 53:32, 6) Kerstin Gunnarsson Nässjö OK 1:02:01, 7) Kerstin Elf Ölmstads IS 1:04:35, Vega Slottner Jönköpings OK Felst., Gerd Wallin Jönköpings OK Felst., Karin Claesson Jönköpings OK ej fullf., Margareta Larsson OK Njudung ej start

D65 (4) 3,5 km 0 Hm
1) Linnea Claesson Rydboholms SK 51:18, 2) Ann-Mari Persson Växjö OK 55:13, 3) Ros-Mari Karlsson Nybro OK 56:44, 4) Marianne Sjöberg OK Gränsen 1:10:04
D60 (6) 3,5 km 0 Hm

1) Inger Englund IFK Sävsjö 39:52, 2) Gun Henriksson Eksjö SOK 41:47, 3) Susanne Dittmer IK Hakarpspojkarna 45:16, 4) Anne Johansson OK Tranan 49:01, 5) Eva Pettersson Växjö OK 51:31, 6) Ann-Britt Winnberg IK Trenne Ullared 55:55

D55 (4) 4,1 km 0 Hm
1) Monica Henriksson Eksjö SOK 42:41, 2) Liselott Sigby IK Vista 51:26, 3) Marianne Thorsson IK Trenne Ullared 52:09, Maria Ström OK Stigen ej start
D50 (5) 4,1 km 0 Hm

1) Ina Skalberg Bredaryds SOK 38:56, 2) Kristina Johansson Bredaryds SOK 42:07, 3) Karin Öhlin SOK Aneby 43:28, 4) Carina Rosén Eriksson Annebergs GIF 49:01, Maritha Henriksson Jönköpings OK ej start

D45 (6) 4,5 km 0 Hm
1) Annika Ivarsson Linköpings OK 33:47, 2) Bodil Molin Boxholm-Mjölby OL 37:38, 3) Annelie Alenius Boxholm-Mjölby OL 46:04, 4) Åsa Flink-Svensson Nässjö OK 46:50, 5) Helena Karlsson Nässjö OK 47:48, 6) Madeleine Karlsson OK Norrvirdarna 51:53

D40 (2) 5,0 km 0 Hm
1) Veronica Adolfsson Anderstorps OK 45:58, 2) Maria Folkestad Anderstorps OK 48:18

D35 (4) 6,0 km 0 Hm
1) Lina Palmér Ulricehamns OK 52:15, 2) Therese Barje Jönköpings OK 1:01:12, 3) Charlotte Josefsson OK Vivill 1:16:28, Eva Persson Växjö OK Felst.

D18 (1) 5,0 km 0 Hm
1) Sophia Björnlinger IK Hakarpspojkarna 44:46

D14 (5) 4,0 km 0 Hm
1) Emma Eriksson Annebergs GIF 37:45, 2) Vendela Lönkvist OK Vivill 45:25, 3) Clara Samuelsson OK Vivill 45:41, 4) Nike Pruth IK Hakarpspojkarna 46:50, 5) Kajsa Ward OK Vivill 53:50

D12 (4) 3,5 km 0 Hm
1) Kristin Herberthson Linköpings OK 31:46, 2) Matilda Asp IFK Göteborg 42:51, 3) Olivia Grönkvist Jönköpings OK 51:47, 4) Mikaela Johansson Västerviks OK 56:16

D10 (8) 2,6 km 0 Hm
1) Tova Rangert IK Hakarpspojkarna 21:52, 2) Engla Pruth IK Hakarpspojkarna 22:56, 3) Sofie Helander OK Roxen 23:24, 4) Ida Georgsson Jönköpings OK 24:57, 5) Clara Adolfsson Anderstorps OK 26:32, 6) Ellen Lorefors IK Hakarpspojkarna 29:05, 7) Hannah Landergren Hestra IF 29:50, 8) Lea Friberg OK Vivill 30:12

U2 (7) 2,6 km 0 Hm
1) Lucas Johansson Bredaryds SOK 25:40, 2) Elias Samuelsson OK Vivill 29:11, 3) Arvid Josefsson OK Vivill 31:01, 4) Ida Holsten Rydboholms SK 31:55, 5) Oskar Ward OK Vivill 36:11, 6) Anton Gerle Bredaryds SOK 37:04, 7) Emelie Thom OK Vivill 41:45
U1 (7) 2,3 km 0 Hm

1) Gustav Asp IFK Göteborg 18:21, 2) Rasmus Rydberg OK Stigen 20:55, 3) Moa Holsten Rydboholms SK 23:54, 4) Klara Johansson SOK Aneby 26:11, 5) Teo Palmér Ulricehamns OK 26:16, 6) Edith Broling Bredaryds SOK 34:07, 7) LinnËa Johansson Bredaryds SOK 35:27

Inskolning (5) 1,5 km 0 Hm
Edwin Otterborg IK Hakarpspojkarna Godk., Jack Andersson Vaggeryds SOK Godk., Vera Folkestad Anderstorps OK Godk., Elvira Wieslander OK Vivill Godk., Olle Nilsson OK Stigen Godk.

H85 (1) 3,0 km 0 Hm
1) Sven Andersson OK Stigen 1:30:59

D80 (1) 2,8 km 0 Hm
1) Laila Malmqvist Växjö OK 1:06:20

Öppen motion 1 (4) 2,6 km 0 Hm
1) Carina Sellgren OK Stigen 27:03, 2) Gunnar Hyltén OK Stigen 32:42, 3) Ingrid Hyltén OK Stigen 39:54, 4) Tianxia Yan Ronneby OK 1:15:02

Öppen motion 2 (3) 4,3 km 0 Hm
1) Monica Alverslid OK Stigen 37:59, 2) Jörgen Hornell Falkenbergs OK 53:40, 3) Johan Berkö Anderstorps OK 55:42

Öppen motion 3 (11) 3,5 km 0 Hm
1) Nils-Anders Brunnsgård OK Reftele 38:09, 2) Marita Johansson OK Stigen 41:18, 3) Björn Nilsson OK Stigen 42:49, 4) Åsgerd Bergman OK Tranan 45:40, 5) Angelica Johansson SOK Aneby 46:14, 6) Elsa Nilsson OK Stigen 46:20, 7) Henrik Jonsson Lekeryd-Svarttorps SK 46:24, 8) Ann-Katrin Johansson Västerviks OK 57:10, 9) Marita Rosén OK Vivill 58:14, 10) Yvonne Edström OK Gisle 1:05:02, 11) Yuwei Lin Ronneby OK 1:08:41

Öppen motion 4 (4) 5,2 km 0 Hm
1) Christer Fyhr Eksjö SOK 36:57, 2) Thomas Davidsson OK Stigen 39:23, 3) Jesper Rundbäck Vaggeryds SOK 43:47, 4) Ingrid Kjellström Gränna-Bygdens OK 50:33

Öppen motion 5 (10) 3,4 km 0 Hm
1) Håkan Sellgren OK Stigen 36:02, 2) Henrik Johansson SOK Aneby 38:58, 3) Anna Rosén OK Vivill 41:51, 4) Per Leandersson Anderstorps OK 49:52, 5) Therese Friberg OK Vivill 51:08, 6) Leo Pruth IK Hakarpspojkarna 52:06, 7) Anna Kärnhall OK Vivill 54:36, 8) Annelie Ward OK Vivill 56:24, 9) Anna Nilsson OK Stigen 58:17, 10) Karin Helmius OK Reftele 1:07:44

Öppen motion 6 (3) 6,0 km 0 Hm
1) Hans Jörgen Hansson Lekeryd-Svarttorps SK 1:16:21, 2) Pierre Lourdais Gränna-Bygdens OK 1:21:46, Ludvig Wallén Växjö OK Felst.

Öppen motion 7 (20) 3,0 km 0 Hm
1) Ulf Holsten Rydboholms SK 29:11, 2) Arne Svensson OK Njudung 31:51, 3) Rune Turesson OK Bävern 34:43, 4) Ola Samuelsson OK Vivill 37:02, 5) Mikael Ward OK Vivill 37:19, 6) Malin Classon OK Stigen 37:38, 7) Ulf Persson Anderstorps OK 38:02, 8) Hanna Mellby Jönköpings OK 38:14, 9) Bo Andreasson OK Reftele 40:17, 10) Kenneth Gattmalm Jönköpings OK 42:36, 11) Karolina Karlsson Nybro OK 42:56, 12) Anne Turesson Bredaryds SOK 43:48, 13) Bernt Karlsson Bredaryds SOK 46:13, 14) Katarina Westin-Karlsson Bredaryds SOK 51:20, 15) Monika Hjellström Gränna-Bygdens OK 57:44, 16) Bo Karlström Jönköpings OK 1:01:37, 17) Sten Hjelm OK Tranan 1:06:16, 18) Liza Johansson Sol Tranås 1:24:25, 19) Leif Johansson Sol Tranås 1:24:33, Rohnny Andersson Forserums SOK ej fullf.

Öppen motion 8 (14) 4,5 km 0 Hm
1) Maria Pettersson Boxholm-Mjölby OL 37:55, 2) Andreas Pruth IK Hakarpspojkarna 40:04, 3) Johan Björnlinger IK Vista 40:25, 4) Hans Åkesson IFK Sävsjö 43:26, 5) Maria Andell Tenhults SOK 45:00, 6) Hans Johansson OK Reftele 46:36, 7) Klas Lorefors IK Hakarpspojkarna 47:30, 8) Johan Knutsson Boxholm-Mjölby OL 47:53, 9) Stefan Elmquist Tenhults SOK 51:17, 10) Karl-Oskar Brunnsgård OK Reftele 52:38, 11) Emil Bruhn Boxholm-Mjölby OL 52:58, 12) Benny Johansson OK Reftele 1:05:02, 13) Kjell Rosén OK Vivill 1:24:46, Stefan Svensson Bredaryds SOK Felst.

Öppen motion 9 (7) 7,7 km 0 Hm
1) Tomas Lundh Gränna-Bygdens OK 1:08:58, 2) Claes Otterborg Klubblös 1:09:12, 3) Jimmy Hägg FK Friskus-Varberg 1:13:25, 4) Martin Beijer Jönköpings OK 1:30:24, 5) Bertil Kjällström Gränna-Bygdens OK 1:33:31, 6) Staffan Edström OK Gisle 1:41:19, Daniel Axelsson Målilla OK ej fullf.

H14 Kort (2) 3,5 km 0 Hm
1) Gustav Classon OK Stigen 45:35, 2) Simon Kringstad OK Norrvirdarna 51:36

D14 Kort (1) 3,5 km 0 Hm
1) Alva Lorefors IK Hakarpspojkarna 1:09:05

 

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *