Sport

Lisbeth och Lars-Åke vann igen

Lisbeth och Lars-Åke vann igen

Sport Lisbeth Karlsson, Vaggeryds SOK, och Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK, vann i lördags BSOK:s sprintorientering.

I dag upprepade de prestationerna.

Lördagens sprinttävling gick mestadels i terräng, medan dagens tävling till större delen var inne i västernstaden. Korta banor, mycket detaljer och många kontroller bjöds vilket innebar att det gällde att springa fort och samtidigt hålla hjärnan under kontroll.

Lisbeth Karlsson är tillbaka med besked och hon tog en överlägsen seger i D65. Samma gäller Lars-Åke Claesson i H70. Bra sprang också klubbkompisen Jonas Bornetun i H50. Han kom fyra, men vara bara 20 sekunder efter vinnaren.

 

Resultat,

HIGH CHAPARRAL, BSOK, High Chaparral-sprinten:

H16, 1 890 m: 1) Filip Bengtsson, Lindéna, 15.52, 13) Gustav Classon, OK Stigen, +9.50.

D12, 1 410 m: 1) Hanna Öberg, Gamleby, 16.11, 25) Linnea Classon, Stigen, +12.52.

H12, 1 460 m: 1) Oskar Eriksson, Ronneby, 15.50, 24) Rasmus Rydberg, Stigen, +9.13.

H40, 1 860 m: 1) Martin Larsson, IFK Göteborg, 15.38, 19) Göran Klemming, Stigen, +9.51.

D45, 1 640 m: 1) Anna Nero Nordmark, Nässjö, 16.43, 8) Camilla Johansson, Stigen, +5.20.

H45, 1 880 m: 1) Peter Jacobsson, Hakarpspojkarna, 17.10, 18) Magnus Classon, Stigen, +7.33.

H50, 1 890 m: 1) Magnus Svensson, Nässjö, 19.07, 4) Jonas Bornetun, Skillingaryds FK, +0.20.

D65, 1 400 m: 1) Lisbeth Karlsson, Vaggeryds SOK, 20.07, 2) Kristina Johansson, Mullsjö, +3.33.

H70, 1 400 m: 1) Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK, 15.49, 2) Ingemar Lindblom, Orinto, +2.02.

H80, 1 430 m: 1) Peo Bengtsson, Pan-Kristianstad, 18.25, 2) Torild Bornetun, SFK, +3.22.

U1, 1 230 m: 1) Lucas Öhstlin, Sävsjö, 14.34, 7) Beija Törnqvist, BSOK, +1.34, 9) Fabian Rudmo, do, +1.41, 24) Olle Nilsson, Stigen, +4.25, 51) Mio Hammö, BSOK, +9.33, 64) Edith Broling, do, +12.08, 77) Emil Rydberg, Stigen, +14.18.

U2, 1 380 m: 1) Love Jonestrand, Finn, 20.52, 20) Andras Karagiannis, BSOK, +12.19, 38) Linnea Johansson, do, +27.48, 39) Sara Storm, do, +32.37.

Öppen 1, 1 440 m: 1) Niklas Alexandersson, Denseln, 22.04, 2) Anna Johansson, BSOK, +3.05, 4) Elsa Nilsson, Stigen, +9.08.

Öppen 4, 1 840 m: 1) Robert Svensson, Anderstorp, 20.21, 18) Anna Nilsson, Stigen, +9.30, 33) Emma Söderhjelm, do, +12.44.

Öppen 7, 1 840 m: 1) Lucian Semeniuc, Finn, 16.28, 34) Lucas Johansson, BSOK, +13.36.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *