Sport

Fyra lokala OL-segrar

Fyra lokala OL-segrar

Sport Bygdens orienterare firade stora framgångar i Friskusträffen i Halland på långfredagen.

Det blev totalt fyra klassegrar.

Bredaryds SOK tog tre av dessa. Erén Lång Albinsson var överlägsen i D60, Håkan Svensson vann igen i H50 och hans dotter Amelia Skalberg toppade D18. Starka BSOK-insatser noterade också Ina Skalberg, tvåa i D50 precis före Kristina Johansson, Thomas Albinsson fyra i H60, Linnea Skalberg femma i D16 och Sanna Sigvardson tvåa i U2.

OK Stigens förste vinnare detta OL-år blev Rasmus Johansson som i sin årsdebut kutade hem H14K och var dussinet minuter före tvåan. Värnamoklubben bokfördes också för andra framskjutna placeringar, som Martin Rosén och Stig Fransson, båda tvåa i H35 respektive H80. Dessutom kom Charlott Lilja sexa i D50.

Tredje ortsklubben på plats var Vaggeryds SOK vars färger bäst försvarades av Morgan Ljung, som var tvåa i H70.

Tävlingen sprangs i skogarna mellan Dagsås och Åkulla och drygt 700 deltagare var med.

Resultat,

STEGARED, FK Friskus-Varberg, Friskusträffen, medeldistans:

D21, 3 980 m: 1) Ellinor Tjernlund, Tisaren, 31.22, 21) Sara Johansson, Bredaryds SOK, +18.13.

H21, 4 840 m: 1) Martin Regborn, Hagaby, 27.51, 27) Viktor Hermansson, OK Stigen, +13.06.

D18, 3 720 m: 1) Amelia Skalberg, BSOK, 33.06, 2) Elise Josefsson, Pan-Kristianstad, + 1.55.

D16, 3 610 m: 1) Kajsa Rask, Kungälv, 34.36, 5) Linnea Skalberg, BSOK, +4.33, 19) Hedvig Severinsson, do, +18.34.

D14, 2 880 m: 1) Lovisa Moqvist, Lerum, 30.45, 7) Ellen Sigvardson, BSOK, +11.12.

H14 Kort, 2 750 m: 1) Rasmus Johansson, Stigen, 39.31, 2) Axel Cullbrand, Mölndal, +12.58.

H35, 4 300 m: 1) Ronnie Andersson, Falkenberg, 51.58, 2) Martin Rosén, Stigen, +7.41.

H45, 4 000 m: 1) Ingvar Åkesson, Hakarpspojkarna, 29.14, 8) Per Sigvardson, BSOK, +4.54, 12) Christer Lilja, Stigen, +7.56, 13) Torbjörn Johansson, BSOK, +9.24.

D50, 3 060 m: 1) Ingrid Alexandersson, Stora Tuna, 30.22, 2) Ina Skalberg, BSOK, +2.43, 3) Kristina Johansson, do, +5.48, 6) Charlott Lilja, Stigen, +7.40.

H50, 3 710 m: 1) Håkan Svensson, BSOK, 26.51, 2) Magnus Abrahamsson, Halmstad, +2.12, 17) Stefan Johansson, BSOK, +21.13.

D55, 2 970 m: 1) Christina Söderblom, Ätran, 32.14, 7) Maria Ström, Stigen, +16.37.

D60, 2 700 m: 1) Erén Lång Albinsson, BSOK, 33.07, 2) Ingela Nelsén, Falkenberg, +8.14.

H60, 3 680 m: 1) Kurt Svensson, Hakarpspojkarna, 31.14, 4) Thomas Albinsson, BSOK, +5.21.

H65, 3 170 m: 1) Anders Bengtsson, Falkenberg, 27.13, 15) Bo Johansson, Stigen, +29.58.

H70, 3 060 m: 1) Åke Eckerbom, Sävsjö, 30.32, 2) Morgan Ljung, Vaggeryds SOK, +3.40.

D75, 2 240 m: 1) Gunnel Börjesson, Uven, 49.00, 4) Yvonne Liljeland, VSOK, +13.48.

H80, 2 700 m: 1) Sven-Erik Lund, Anderstorp, 48.18, 2) Stig Fransson, Stigen, +2.19.

U2, 2 430 m: 1) Alvar Lange, Tumba-Mälarhöjden, 24.48, 2) Sanna Sigvardson, BSOK, +2.49.

Öppen 3, 2 950 m: 1) Anna Greilert, Haninge, 31.33, 4) Anneli Sigvardson, BSOK, +2.40.

Öppen 5, 3 700 m: 1) Martin Andersson, Sjövalla, 38.44, 21) Åsa Wadensjö Leo, BSOK, +24.44.

Öppen 7, 3 290 m: 1) Lennart Bengtsson, Falkenberg, 23.39, 19) Oskar Nilsson, Stigen, +18.15, 38) Camilla Johansson, do, +27.33.

Öppen 8, 4 740 m: 1) Fredrik Johansson, Nackhe, 31.38, 17) Andreas Hermansson, Stigen, +28.47.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *