Sport

BSOK-dominans i U-cupen

BSOK-dominans i U-cupen

Sport Nissadalens ungdomscup i orientering fortsatte i kväll med andra etappen i Anderstorp.

Bredaryds SOK dominerade stort och vann sju av de tio klasserna.

Totalt kom 141 ungdomar till start från sju klubbar, men lagtävlingen vann däremot inte BSOK. De gjorde OK Vivilll från Smålandsstenar genom att de just nu är den klubb som flest ungdomar. Alla deltagare bidrar nämligen med poäng och då är det en fördel att ha många.

De tre klasser som BSOK inte toppade vann värdklubben Anderstorps OK två medan OK Stigen fick en vinnare.

I lagtävlingen är det efter två etapper delat i topp. Både BSOK och Vivill har samlat ihop 266 poäng.

Resultat,

ANDERSTORP, Nissadalszonens ungdomscup, etapp 2:

D17-20, 4 400 m: 1) Klara Elmblad, BSOK, 39.18, 2) Kajsa Isidorsson, Vivill, +45.38.

D16, 4 400 m: 1) Linnea Skalberg, BSOK, 45.25, 2) Vendela Lönkvist, Vivill, +4.53, 3) Hanna Henningsson, BSOK, +9.03, 4) Hedvig Severinsson, do, +11.07, 5) Ebba Davidsson, do, +14.40, 6) Kajsa Ward, Vivill, +32.17, 7) Klara Hagstrand, Burseryd, +37.01, 8) Isabell Isidorsson, Vivill, +39.27.

D14, 3 400 m: 1) Ellen Sigvardson, BSOK, 31.22, 2) Clara Samuelsson, Vivill, +3.39, 3) Ellen Johansson, Burseryd, +24.21.

H14, 3 400 m: 1) Axel Elmblad, BSOK, 23.39, 2) Anton Gunnarsson, do, +2.51, 3) Rasmus Johansson, Stigen, +12.15, 4) Linus Bägeby, Vivill, +18.08, 5) Isak Henningsson, Gisle, +19.21, 6) Hugo Auselius, BSOK, +26.23, 7) Hannes Veith, Burseryd, +29.17, 8) Lucas Johansson, BSOK, +36.00, 9) Anton Gerle, do, +58.48.

D12, 2 600 m: 1) Tuva Nylund, BSOK, 17.50, 2) Lea Friberg, Vivill, +3.19, 3) Asta Törnkvist, AOK, +4.12, 4) Stina Andersson, do, +6.25, 5) Emilia Edlund, BSOK, +6.46, 6) Stina Johansson, AOK, +7.08, 7) Elsa Larsson, Burseryd, +9.34, 8) Emelie Bägeby, Vivill, +10.21, 9) Beija Törnqvist, BSOK, +10.28, 10) Ida Vilhelmsson, do, +10.49, 11) Elin Rothzén, Gisle, +12.58, 12) Clara Adolfsson, AOK, +13.46, 13) Alice Lundström, Vivill, +15.33, 14) Emelie Thom, do, +17.28.

H12, 2 600 m: 1) Filip Broling, BSOK, 17.29, 2) Elias Thunberg, Vivill, +1.54, 3) Victor Hörnquist, AOK, +2.02, 4) Tor Lindqvist, Vivill, +3.40, 5) Isak Johansson, Gisle, +3.52, 6) Felix Johansson, Reftele, +5.35, 7) Malcolm Svensson, AOK, +6.38, 8) Anton Josefsson, Gisle, +7.19, 9) Ville Martinsson, do, +7.21, 10) Axel Gamlén, do, +8.07, 11) Simon Åkesson, AOK, +8.37, 12) David Wieslander, Vivill, +9.03, 13) Martin Karlsson, Gisle, +11.19, 14) Fabian Rudmo, BSOK, +12.46.

D10, 1 700 m: 1) Edit Treptow, AOK, 16.23, 2) Sanna Sigvardson, BSOK, +0.59, 3) Elma Friberg, Vivill, +1.53, 4) Elin Johansson, Burseryd, +3.25, 5) Emma Klang, Reftele, +8.20, 6) Linnea Carlsson, do, +8.47, 7) Maja Johansson, do, +10.52, 8) Frida Rothzén, Gisle, +12.54.

H10, 1 700 m: 1) Hjalmar Folkestad, AOK, 14.14, 2) Oskar Andrén Skoglund, Vivill, +1.17, 3) Elias Samuelsson, do, +2.34, 4) Oskar Ward, do, +3.29, 5) Arvid Josefsson, do, +3.32, 6) Alvin Lönkvist, do, +4.22, 7) Ebbe Törnqvist, AOK, +5.02, 8) Axel Hägg, do, +5.27, 9) Albin Thunberg, Vivill, +5.37, 10) Neo Holmén, do, +8.54, 11) Samuel Persson, do, +16.01.

U2, 2 600 m: 1) Andreas Karajiannis, BSOK, 23.43, 2) Tim Karlsson, Vivill, +0.19, 3) Kajsa Larsson, Burseryd, +1.08, 4) Elva Karlsson, Stigen, +2.06, 5) Sebastian Lund, Vivill, +2.36, 6) Linnéa Sjögren, AOK, +3.49, 7) Agnes Sigfridsson, Burseryd, +3.55, 8) Alva Sigfridsson, do, +4.08, 9) Alma Svensson, AOK, +4.30, 10) Jonatan Edlund, BSOK, +5.26, 11) Filippa Pergel, Gisle, +5.32, 12) Adam Karlsson, Vivill, +6.14, 13) Filip Lewcun, BSOK, +6.26, 14) Hjalmar Hörnquist, AOK, +6.43, 15) Pontus Eriksson, Vivill, +7.13, 16) Jacob Carlsson, Reftele, +7.38, 17) Siri Persson, Vivill, +8.28, 18) Filippa Söderlind, do, +8.32, 19) Meja Fridholt, do, +9.04, 20) Nellie Nilsson, do, +9.05, 21) Hilda Darvelid, AOK, +10.50, 21) Charlie Emterby, Vivill, +10.50, 23) Vera Folkestad, AOK, +12.13, 24) Ella Andersson, do, +12.55, 25) Elsa Björkman, do, +12.58, 26) Linus Eriksson, Vivill, +14.10, 27) Signe Theorin, do, +14.27, 28) Elvira Wieslander, do, +14.59, 29) Felix Ohrgren, AOK, +16.04, 30) Ida Thom, Vivill, +16.08, 31) Agnes Lundström, do, +18.48, 32) Tilde Jaldevik, do, +18.50, 33) Elvira Edvardsson, do, +18.54, 34) Alva Augustsson, AOK, +19.44, 35) Mingus Emterby, Vivill, +20.10, 36) Ella Hagstrand, Burseryd, +20.20, 37) Julian Igede, Stigen, +21.46, 38) Svea Johansson, AOK, +23.31.

Inskolning, 1 700 m: 1) Tova Gulldén, Stigen, 20.32, 2) Mio Hammö, BSOK, +1.31, 3) Frida Pergel, Gisle, +2.08, 4) Cajsa Lindqvist, do, +2.26, 5) Charlie Andersson, Vivill, +2.55, 6) Linnea Modeen, BSOK, +3.27, 7) Alfred Johnson, Reftele, +3.41, 8) Alfred Larsson, Gisle, +3.51, 9) Ida Bohlin, Reftele, +3.55, 10) Klara Salomonsson, Gisle, +4.22, 11) Sara Storm, BSOK, +5.01, 12) Alicia Rintalouma, do, +5.04, 13) Ella Martinsson, Gisle, +5.25, 14) Arvid Klasson, Reftele, +6.30, 15) Algot Nordlund, Vivill, +6.35, 16) Ellen Nordlund, do, +6.51, 17) Emil Rydberg, Stigen, +7.33, 18) Niklas Brunnsgård, Reftele, +8.12, 19) Maja Nylund, BSOK, +8.24, 20) Astrid Treptow, AOK, +8.27, 21) Isabella Olsson Las, Reftele, +8.29, 22) Nicole Olsson Las, do, +8.33, 23) Cornelia Kiehn, do, +8.34, 24) Ella Magnusson, do, +8.39, 25) Lovisa Gamlén, Gisle, +8.56, 26) Isak Gunnarsson, BSOK, +13.54, 27) Hampus Lidbacken, Reftele, +14.19, 28) Maya Klang, do, +14.38, 29) Emma Johansson, Gisle, +17.43, 30) Sixten Thunberg, Vivill, +20.19, 31) Johanna Hörnquist, AOK, +21.07, 32) Saga Englund, Gisle, +27.04, 33) Emmy Brännbert, do, +37.44.

Lagtävling: 1) Vivill, 137, 2) BSOK, 130, 3) AOK, 77, 4) Gisle, 33, 5) Burseryd och Reftele, båda 31, 7) Stigen 12.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *