Sport

Åtta segrar för BSOK

Åtta segrar för BSOK

Sport Nissadals ungdomscup i orientering inleddes på torsdagen i Reftele med stora startfält.

Bredaryds SOK visade både bredd och topp.

BSOK vann åtta av klasserna och var klart segerrikaste klubb, medan OK Vivill hade flest ungdomar, 44 till antalet.

OK Stigen hade fler än på flera år med sina tio deltagare och två av dem gladde med tredjeplaceringar.

OK Reftele svarade för ett bra och trevligt arrangemang vid Rönneljung och många föräldrar eller andra klubbmedlemmar var med och skuggade de ungdomar som inte varit med så länge. För många var detta första gången de sprang tävling.

 

Resultat,

REFTELE, Nissadalszonens ungdomscup, etapp 1:

D17-20, 4 450 m: 1) Klara Elmblad, BSOK, 43.37, 2) Kajsa Isidorsson, Vivill, +16.16.

D16, 3 800 m: 1) Linnea Skalberg, BSOK, 37.16, 2) Hanna Henningsson, do, +0.57, 3) Sara Erlandsson, Vivill, +3.22, 4) Julia Turesson, Burseryd, +6.38, 5) Hedvig Severinsson, BSOK, +8.21, 6) Ebba Davidsson, do, +12.36, 7) Isabell Isidorsson, Vivill, +18.49, 8) Klara Hagstrand, Burseryd, +27.05, 9) Linn Petersson, Vivill, +28.52, 10) Anna Hagstrand, Burseryd, +34.55.

H16, 4 450 m: 1) Emil Auselius, BSOK, 28.54, 2) Hugo Johansson, Reftele, +13.37.

D14, 3 340 m: 1) Clara Samuelsson, Vivill, 31.36, 2) Ellen Sigvardson, BSOK, +0.02, 3) Emma Isidorsson, Vivill, +10.31, 4) Ellen Johansson, Burseryd, +10.56.

H14, 3 340 m: 1) Axel Elmblad, BSOK, 20.57, 2) Anton Gunnarsson, do, +3.29, 3) Rasmus Johansson, Stigen, +11.18, 4) Hugo Auselius, BSOK, +15.46, 5) Lucas Johansson, do, +20.16, 6) Hannes Veith, Burseryd, +26.43, 7) Isak Henningsson, Gisle, +27.14, 8) Adam Fransson, BSOK, +28.13, 9) Linus Bägeby, Vivill, +30.55, 10) Anton Gerle, BSOK, +52.16.

D12, 2 600 m: 1) Tuva Nylund, BSOK, 17.18, 2) Asta Törnkvist, AOK, +4.10, 3) Stina Andersson, do, +4.15, 4) Elsa Larsson, Burseryd, +5.58, 5) Lea Friberg, Vivill, +6.46, 6) Ida Vilhelmsson, BSOK, +7.02, 7) Clara Adolfsson, AOK, +8.08, 8) Stina Johansson, do, +9.47, 9) Emelie Bägeby, Vivill, +9.56, 10) Emilia Edlund, BSOK, +10.45, 11) Ida Josefsson, Gisle, +17.49, 12) Beija Törnqvist, BSOK, +20.09, 13) Alice Lundström, Vivill, +30.00.

H12, 2 600 m: 1) Filip Broling, BSOK, 17.26, 2) Victor Hörnquist, AOK, +1.36, 3) Albin Samuelsson, Vivill, +1.57, 4) Isak Johansson, Gisle, +3.54, 5) Tor Lindqvist, Vivill, +5.55, 6) Axel Gamlén, Gisle, +6.56, 7) Rasmus Rydberg, Stigen, +8.02, 8) Malcolm Svensson, AOK, +8.34, 9) Felix Johansson, Reftele, +8.54, 10) Anton Josefsson, Gisle, +8.56, 11) Elias Thunberg, Vivill, +9.52, 12) Ville Martinsson, Gisle, +12.41, 13) Fabian Rudmo, BSOK, +14.30, 14) Martin Karlsson, Gisle, +16.54, 15) Simon Åkesson, AOK, +18.28.

D10, 2 110 m: 1) Edit Treptow, AOK, 19.10, 2) Elin Johansson, Burseryd, +0.11, 3) Elma Friberg, Vivill, +1.41, 4) Maja Johansson, Reftele, +3.56.

H10, 2 110 m: 1) Hjalmar Folkestad, AOK, 14.21, 2) Arvid Josefsson, Vivill, +0.15, 3) Oskar Andrén Skoglund, do, +0.16, 4) Elias Samuelsson, do, +2.39, 5) Samuel Persson, do, +4.07, 6) Oskar Ward, do, +6.07, 7) Axel Hägg, AOK, +8.20, 8) Albin Thunberg, Vivill, +14.53.

U2, 2 110 m: 1) Filip Lewcun, BSOK, 17.56, 2) Andreas Karajiannis, do, +0.09, 3) Elva Karlsson, Stigen, +0.30, 4) Meja Fridholt, Vivill, +1.36, 5) Nellie Nilsson, do, +1.39, 6) Kajsa Larsson, Burseryd, +1.49, 7) Henning Söderhjelm, Stigen, +1.51, 8) Ida Henningsson, BSOK, +2.04, 9) Hjalmar Hörnquist, AOK, +2.08, 10) Agnes Sigfridsson, Burseryd, +2.53, 11) Agnes Lundström, Vivill, +3.01, 12) Alma Svensson, AOK, +3.14, 13) Filippa Pergel, Gisle, +3.23, 13) Adam Karlsson, Vivill, +3.23, 15) Sebastian Lund, do, +3.25, 15) Tim Karlsson, do, +3.25, 17) Elsa Björkman, AOK, +4.25, 18) Pontus Eriksson, Vivill, +4.57, 19) Linnéa Sjögren, AOK, +5.16, 20) Siri Persson, Vivill, +5.51, 21) Ida Thom, do, +5.55, 22) Linus Eriksson, do, +6.03, 23) Tilde Jaldevik, do, +6.12, 24) Ylva Lindqvist, do, +6.18, 25) Ella Hagstrand, Burseryd, +7.36, 26) Jonatan Edlund, BSOK, +8.19, 27) Erik Benkert, Stigen, +8.46, 28) Alva Sigfridsson, Burseryd, +9.27, 29) Ella Andersson, AOK, +9.32, 30) Hilda Darvelid, do, +11.18, 31) Signe Theorin, Vivill, +11.22, 32) Charlie Emterby, do, +11.38, 32) Elvira Edvardsson, do, +11.38, 34) Svea Johansson, AOK, +14.06, 35) Alva Augustsson, do, +14.14, 36) Vera Folkestad, do, +15.08, 37) Mingus Emterby, Vivill, +17.24, 38) Gry Emterby, do, +18.19.

U3, 2 600 m: 1) Emma Höglund, BSOK, 22.27, 2) Jonathan Thelin, Vivill, +4.27.

Inskolning, 2 080 m: Anton Andersson, Reftele, Charlie Andersson, Vivill, Hugo Andersson, Reftele, Måns Andersson, BSOK, Lydia Benkert, Stigen, Ida Bohlin, Reftele, Niklas Brunnsgård, do, Emmy Brännbert, Gisle, Saga Englund, do, Lovisa Gamlén, do, Tova Gulldén, Stigen, Mio Hammö, BSOK, Ella Hylander, AOK, Emma Johansson, Gisle, Alfred Johnson, Reftele, Cornelia Kiehn, do, Maya Klang, do, Alfred Larsson, Gisle, Hampus Lidbacken, Reftele, Gustav Lysebring, BSOK, Ella Magnusson, Reftele, Ella Martinsson, Gisle, Ellen Nathell, Reftele, Gustav Nathell, do, Algot Nordlund, Vivill, Ellen Nordlund, do, Maja Nylund, BSOK, Isabella Olsson Las, Reftele, Nicole Olsson Las, do, Frida Pergel, Gisle, Emil Rydberg, Stigen, Klara Salomonsson, Gisle, Sara Storm, BSOK, Ylva Söderhjelm, Stigen, Sixten Thunberg, Vivill, Ellie Åsfeldt, Stigen, alla fullföljt.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *