Rullskidor

Simon Magnusson 2:a på Värnamorullen

Rullskidor Uppdaterad med resultat Simon Magnusson från OK Stigen öppnade i ett mycket högt tempo.

Simon Magnusson ok Stigen gick för seger  [1/23]

Men till slut var det Oscar Persson som segrade i eltiklassen.  [2/23]

Tävlingsledaren Patrik Petersson  [3/23]

Vinnaren Oscar Persson, SK Bore.  [4/23]

Simon Magnusson spände bågen, men det höll inte hela vägen i mål.  [5/23]

Simon Magnusson gjorde ett starkt lop och slutade 2:a.  [6/23]

Segraren  [7/23]

Arvo Tepola, segrare i Herra 70.  [8/23]

Emil Andersson från IF Hallby får energidricka.  [9/23]

Publiken åt korv  [10/23]

En annan del av publiken.  [11/23]

Vilhelm Lernevik från IK Hakarpspojkarna.  [12/23]

Sören Skåleberg från Göteborg.  [13/23]

Mot mål.  [14/23]

Den tio kilometer långa banan bjöd åkarna på perfekta förutsättningar.  [15/23]

Delvis nyasfalterad bana,  [16/23]

Ur spår.  [17/23]

Kämapde.  [18/23]

Här startar de äldre deltagarna.  [19/23]

Rusning vid starten.  [20/23]

140 personer deltog i Värnamorullen.  [21/23]

  [22/23]

Vinnande stil.  [23/23]

Efter det första av tre varv på Värnamorullen ledde Magnusson loppet. Men till slut fick ha ge vika  för En av huvudfavoriterna. Det var Oscar Persson från SK Bore som till slut visade sig vara för stark för Magnusson.

Tävlingsledaren Patrik Petersson hade all anledning att vara nöjd inför starten av årets upplaga av Värnamorulle. 140 deltagare, varav flera elitåkare fanns med på startlinjen.

– Vi har flera duktiga elitåkare som är med. konstaterade Petersson. Inför loppet hyste han gott hopp om att Simon Magnusson skulle kunna upprepa succén från första årets tävling. Då slutade Magnusson som vinnare.

– Han kommer att bli farlig i dag, spådde Petersson. Och han fick nästan rätt. När åkarna kom in för första varvningen efter 10 kilometer så ledde Magnusson. Men han orkade inte full ut och fick till slut nöja sig med en andra placering.

Värromorullen startar i gränslandet mellan Hornaryd och Alandsryd, på det nybyggda industriområdet. Sedan får åkarna köra vägen mot Nästa, innan banan viker tillbaka mot Alandsryd och varvningen.

– Det är en ganska tuff bana, men många uppförsbackar.

– Men vägen är bra,bland annat så har vägföreningen lagt ny asfalt på ett par sträckor, säger Petersson.

Hela resultatlistan från Värnamorullen kommer att publiceras här när den är tillgänglig.

”D11-12 fri stil DM”
”1.                      102              Ellie Englund                                       OK Stigen                                12:36,90”
”2.                      101              Junie Englund                                     OK Stigen                                12:56,90”
”H11-12 6 km fri stil DM”
”1.                      116              Noah Grahn                                        Landsbro IF SK                       00:22:26,8”
”D13-14 6 km fri stil DM Pölder Cup”
”1.                      106              Matilda Grahn                                     IF Hallby SOK                         00:20:07,3”
”2.                      107              Ida Hellquist                                        Nässjö Ski                               00:23:01,8”
”3.                      105              Agnes Andersson                               Anderstorps OK                      00:23:58,7”
”4.                      103              Isabella Ottosson                                Nässjö Ski                               00:25:00,3”
”5.                      104              Märta Wernersson                              IF Hallby SOK                         00:25:36,5”
”6.                      108              Kajsa Ekenberg                                  IK Stern                                   00:30:28,8”
”H13-14 6 km fri stil DM Pölder Cup”
”1.                      117              Emil Ling                                             IF Hallby SOK                         00:19:15,0”
”2.                      119              Vilhelm Lernevik                                 IK Hakarpspojkarna                00:19:19,9”
”3.                      118              Felix Frykfeldt                                     IK Hakarpspojkarna                00:19:32,8”
”4.                      123              Anton Håkansson                               IF Hallby SOK                         00:19:43,7”
”5.                      122              Edwin Håkansson                               IF Hallby SOK                         00:19:53,1”
”6.                      121              Linus Fridell                                        Nässjö Ski                               00:26:59,3”
”7.                      120              Joel Martinson                                    IK Hakarpspojkarna                01:40:29,8”
”D15-16 10 km fri stil DM Pölder Cup”
”1.                      115              Ebba Johansson                                 IF Ski Team Skåne                 00:24:42,1”
”2.                      113              Ida Rosjö                                             IF Hallby SOK                         00:24:43,1”
”3.                      110              Felicia Fyhr                                         SOK Aneby                             00:33:49,8”
”4.                      114              Ida Gotting                                          Grönahögs IK                          00:33:50,2”
”5.                      112              Alma Bülow                                         SOK Aneby                             00:37:55,7”
”6.                      97                Lova Wingren Wihl                              IF Ski Team Skåne                 00:38:27,3”
”DNS                 109              Sandra Ling                                        IF Hallby SOK”
”H15-16 10 km fri stil DM Pölder Cup”
”1.                      125              Anton Grahn                                       IF Hallby SOK                         00:22:48,9”
”2.                      126              Elliot Åkesson                                     IF Hallby SOK                         00:23:55,6”
”3.                      124              Axel Wernersson                                IF Hallby SOK                         00:24:14,6”
”4.                      127              Anton Larsson                                     OK Landehof                           00:24:43,1”
”5.                      128              Edvin Högman                                    Ulricehamns IF                        00:25:58,7”
”H17-20 30 km klassisk DM”
”1.                      39                Harald Ekenberg                                 IK Stern                                   01:09:03,1”
”2.                      43                Hugo Sjögren                                      Tranemo IF Skidklubb             01:11:29,2”
”3.                      44                Hugo Hilmersson                                Göteborgs SK                         01:12:23,2”
”4.                      40                Alexander Jonsson                             IF Hallby SOK                         01:13:41,9”
”5.                      38                Karl Stark                                            Vaggeryds SOK                      01:13:46,4”
”6.                      37                Alexander Thudeen                            Sya SK                                    01:14:40,4”
”7.                      41                Erik Fransson                                      Borås SK                                 01:16:18,0”
”8.                      45                Simon Nilsson                                     IF Hallby SOK                         01:25:20,6”
”9.                      42                Ludwig Axelsson                                 Hvetlanda SK                          01:26:33,3”
”D21 30 km klassisk DM”
”1.”    ”36”    ”Modig Lovisa”    ”SK Bore”    ”01:15:36,4”
”2.”    ”34”    ”Tuva Persson”    ”Borås SK”    ”01:31:18,1”
”3.”    ”33”    ”Louise Wanemark”    ”Apladalens Löparklubb”    ”01:32:18,9”
”4.”    ”46”    ”Sara Brantvall”    ”IF Ski Team Skåne”    ”01:35:28,0”
”5.”    ”136”    ”Linnea Park Lindahl”    ”Gnosjö FK”    ”01:35:39,6”
”6.”    ”47”    ”Ulrika Lindberg Lindgren”    ”IK Stern”    ”01:42:53,5”
”7.”    ”35”    ”Emelie Nilsson”    ”Ölands SK”    ”01:48:58,8”
”H21 30 km klassisk DM”
”1.”    ”6”    ”Oscar Persson”    ”SK Bore”    ”01:06:04,8”
”2.”    ”2”    ”Simon Magnusson”    ”OK Stigen”    ”01:06:18,0”
”3.”    ”3”    ”Markus Jönsson”    ”Tranemo IF Skidklubb”    ”01:07:51,1”
”4.”    ”96”    ”Tommy Bylund”    ”Göteborgs SK”    ”01:07:51,4”
”5.”    ”1”    ”Simon Jonsson”    ”IF Hallby SOK”    ”01:07:55,5”
”6.”    ”16”    ”Lars Ericsson”    ”Nybro Skidklubb”    ”01:08:32,6”
”7.”    ”10”    ”Johan Kanto”    ”Göteborgs SK”    ”01:09:01,6”
”8.”    ”11”    ”Elias Andersson”    ”Landsbro IF SK”    ”01:09:13,7”
”9.”    ”20”    ”Rickard Bergengren”    ”IF Ski Team Skåne”    ”01:09:55,2”
”10.”    ”9”    ”Marcus Ullman”    ”OK Alehof”    ”01:09:55,4”
”11.”    ”21”    ”Fredrik Nilsson”    ”Nybro Skidklubb”    ”01:09:55,6”
”12.”    ”29”    ”Viktor Fritzson”    ”Ulricehamns IF”    ”01:09:57,0”
”13.”    ”19”    ”Sebastian Backlund”    ”IK Stern”    ”01:09:57,9”
”14.”    ”12”    ”Isak Nilsson”    ”Gnosjö FK”    ”01:09:58,5”
”15.”    ”15”    ”Emil Folkesson”    ”Nybro Skidklubb”    ”01:10:01,7”
”16.”    ”28”    ”Jakob Mörhed”    ”Vaggeryds SOK”    ”01:11:28,1”
”17.”    ”14”    ”Adam Axelsson”    ”Hvetlanda SK”    ”01:11:30,7”
”18.”    ”23”    ”Albin Persson”    ”Tranemo IF Skidklubb”    ”01:14:35,6”
”19.”    ”130”    ”Andreas Nilsson”    ”Göteborgs SK”    ”01:15:25,6”
”20.”    ”100”    ”Petter Gustavfsson”    ”Gnosjö FK”    ”01:16:06,6”
”21.”    ”7”    ”Pontus Petersson”    ”Bredaryds SOK”    ”01:16:32,6”
”22.”    ”27”    ”Dennis Weidfors”    ”Alstermo IF”    ”01:18:12,8”
”23.”    ”99”    ”Måns Larsson”    ”Ulricehamns IF”    ”01:18:50,1”
”24.”    ”131”    ”Niklas Backåberg”    ”Växjö AIS”    ”01:19:12,2”
”25.”    ”26”    ”Emil Andersson”    ”IF Hallby SOK”    ”01:22:21,4”
”26.”    ”18”    ”Mikael Rask”    ”OK Stigen”    ”01:22:23,3”
”27.”    ”8”    ”Jonathan Hansson”    ”Burseryds IF”    ”01:23:58,5”
”28.”    ”30”    ”Mark Obers”    ”Hästveda OK”    ”01:24:43,6”
”29.”    ”22”    ”Ludwig Åkestrand”    ”Burseryds IF”    ”01:24:44,8”
”30.”    ”25”    ”Viktor Park”    ”Gnosjö FK”    ”01:24:45,5”
”31.”    ”32”    ”Johan Park”    ”Gnosjö FK”    ”01:25:03,0”
”32.”    ”24”    ”Niclas Ojala”    ”Ölmstad IS”    ”01:26:33,9”
”33.”    ”134”    ”Jakob Josefsson”    ”AXA”    ”01:27:44,5”
”34.”    ”98”    ”Magnus Riisgaard”    ”AOK”    ”01:29:17,7”
”DNF”    ”5”    ”Johan Englund”    ”OK Stigen”    ””
”DNF”    ”13”    ”Emanuel Elmersson”    ”Gnosjö FK”    ””
”DNS”    ”4”    ”Fredrik Ousbäck”    ”IFK Skövde SK”    ””
”DNS”    ”17”    ”Jakob Svensson”    ”Härlövs IF”    ””
”DNS”    ”31”    ”Peder Gustafsson”    ”Ulricehamns IF”    ””
”H17-40 30 km klassisk ej DM”
”1.”    ”53”    ”Andreas Sunesson”    ”OK Orion”    ”01:13:29,5”
”2.”    ”54”    ”Johan Lind”    ”OK Stigen”    ”01:13:37,2”
”3.”    ”50”    ”Gustav Nilsson”    ”OK Stigen”    ”01:16:26,9”
”4.”    ”49”    ”Rasmus Andersson”    ”Malungs IF”    ”01:17:16,8”
”5.”    ”48”    ”Filip Johansson”    ”OK Stigen”    ”01:25:39,6”
”6.”    ”51”    ”Patrik Ottosson”    ”Nässjö Ski”    ”01:36:38,4”
”H40 30 km klassisk DM”
”1.”    ”78”    ”Tobias Westman”    ”Göteborgs SK”    ”01:06:49,8”
”2.”    ”56”    ”Thomas Wollentz”    ”Halmstads Skidklubb”    ”01:10:30,6”
”3.”    ”67”    ”Anders Carlson”    ”Göteborgs SK”    ”01:10:31,8”
”4.”    ”135”    ”Anders Magnusson”    ”IK Stern”    ”01:11:55,4”
”5.”    ”58”    ”Peter Gustavsson Josephson”    ”OK Stigen”    ”01:11:57,6”
”6.”    ”65”    ”David Ranfalk”    ”IK Stern”    ”01:13:30,9”
”7.”    ”68”    ”Henrik Ulldahl”    ”Jönköpings OK”    ”01:13:33,1”
”8.”    ”61”    ”Joakim Carlsson”    ”IK Stern”    ”01:13:44,3”
”9.”    ”66”    ”Andreas Grahn”    ”Landsbro IF SK”    ”01:17:17,8”
”10.”    ”70”    ”Emil Östlin”    ”IK Hakarpspojkarna”    ”01:18:38,8”
”11.”    ”75”    ”Mattias Bülow”    ”SOK Aneby”    ”01:20:05,1”
”12.”    ”59”    ”Per Wernersson”    ”IF Hallby SOK”    ”01:20:07,6”
”13.”    ”76”    ”Peter Håkansson”    ”Växjö AIS”    ”01:21:16,9”
”14.”    ”60”    ”Robert Gotting”    ”Grönahögs IK”    ”01:23:44,5”
”15.”    ”77”    ”Emil Björåker”    ”FK Göingarna”    ”01:24:17,7”
”16.”    ”64”    ”Henric Magnisson”    ”Apladalens Löparklubb”    ”01:27:23,2”
”17.”    ”63”    ”Mattias Qvarnström”    ”Lekeryd-Svarttorps SK”    ”01:27:41,2”
”18.”    ”57”    ”Jonas Ryd”    ”Apladalens Löparklubb”    ”01:30:49,1”
”19.”    ”69”    ”Peter Andersson”    ”Gnosjö FK”    ”01:31:50,7”
”20.”    ”74”    ”Fredrik Svensson”    ”Landsbro IF SK”    ”01:32:13,4”
”21.”    ”55”    ”Martin Danklint”    ”Tranemo IF Skidklubb”    ”01:32:37,8”
”22.”    ”72”    ”Jimmy Lernevik”    ”IK Hakarpspojkarna”    ”01:34:44,4”
”23.”    ”73”    ”Sören Persson”    ”Hvetlanda SK”    ”01:38:48,1”
”a.k.”    ”62”    ”Xxx_anders Xxx_magnussson”    ”IK Stern”    ”01:12:07,5”
”H50 30 km klassisk DM”
”1.”    ”81”    ”Adam Blomberg”    ”Göteborgs SK”    ”01:10:29,8”
”2.”    ”84”    ”Ove Helgee”    ”Alstermo IF”    ”01:17:11,4”
”3.”    ”80”    ”Olle Frykfeldt”    ”IK Hakarpspojkarna”    ”01:17:17,6”
”4.”    ”82”    ”Markus Qvarnström”    ”IK Hakarpspojkarna”    ”01:17:48,7”
”5.”    ”86”    ”Ola Slättengren”    ”Nybro Skidklubb”    ”01:21:47,7”
”6.”    ”133”    ”Kenneth Rolling”    ”Halmstads Skidklubb”    ”01:22:14,0”
”7.”    ”87”    ”Robert Larsson”    ”IK Högaborgs Atleter”    ”01:24:56,0”
”8.”    ”88”    ”Kenneth Söderberg”    ”Apladalens Löparklubb”    ”01:25:44,8”
”9.”    ”89”    ”Jörgen Lindgren”    ”IK Stern”    ”01:27:17,2”
”10.”    ”83”    ”Robert Ek”    ”IF Hallby SOK”    ”01:47:47,4”
”DNF”    ”79”    ”Niclas Hansson”    ”Burseryds IF”    ””
”DNS”    ”85”    ”Mikael Magnusson”    ”Nybro Skidklubb”    ””
”H60 30 km klassisk DM”
”1.”    ”92”    ”Kent Tigerberg”    ”Lidköpings VSK”    ”01:19:49,9”
”2.”    ”91”    ”Bo Tigerberg”    ”Lidköpings VSK”    ”01:24:22,3”
”3.”    ”132”    ”Ola Lundmark”    ”Nässjö Ski”    ”01:24:24,2”
”4.”    ”90”    ”Sören Skålberg”    ”Göteborgs SK”    ”01:34:21,9”
”H70 20 km klassisk DM”
”1.                      93                Arvo Tepola                                        IKHP                                        00:55:22,9”
”2.                      95                Bertil Persson                                     Göteborgs SK                         00:55:24,0”
”3.                      94                Mats-Göran Melin                               Apladalens Löparklubb           00:59:28,1”
”Number of records: 132”

 

Taggar

2 reaktioner på Simon Magnusson 2:a på Värnamorullen

Lämna ett svar till Peter Avbryt svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *