Orientering

VSOK arrangerade veterantävling

Orientering Vaggeryds SOK har arrangerat tävling för Södra Vätterbygdens veteraner.

SFK-medlemmar  [1/6]

  [2/6]

  [3/6]

  [4/6]

  [5/6]

  [6/6]

105 deltog i den fina terrängen runt Bessås.

Banläggare var Lisbeth Karlsson. Efter tävlingarna var det fika i Friluftsgården.

• Resultat

Damer Kort, 2 520 m: 1) Anna-Cajsa Eriksson, Jönköpings OK, 35.30, 2) Turid Petersson, IK Hakarpspojkarna, 39.05, 3) Kristina Johansson, Mullsjö SOK, 39.50, 4) Janet Tenlid, Jönköpings OK, 40.18, 5) Ingrid Kullman, OK Alehof, 41.29, 6) Vega Slottner, Jönköpings OK, 41.31, 7) Ann-Britt Björnlinger, IK Vista, 41.44, 8) Yvonne Hyltse-eckert, IK Hakarpspojkarna, 43.08, 9) Gerd Wallin, Jönköpings OK, 44.36, 10) Kerstin Elf, Ölmstad IS, 49.21, 11) Karin Claesson, Jönköpings OK, 53.26.

Damer Mellan, 3 210 m: 1) Susanne Dittmer, IK Hakarpspojkarna, 43.41, 2) Kerstin Gustafsson, OK Gränsen, 53.53, 3) Agneta Bjersgård, Vaggeryds SOK, 54.51, 4) Marianne Sjöberg, OK Gränsen, 58.00, 5) Liselott Sigby, IK Vista, 1.52.16.

Damer Lång, 4 440 m: 1) Monica Martinsson, OK Tranan, 59.55.

Herrar Kort, 2 520 m: 1) Lars-Erik Björkegren, Tenhults SOK, 29.08, 2) Agne Persson, do, 32.29, 3) Arne Johansson, Jönköpings OK, 32.41, 4) Kenneth Carlsson, IK Vista, 32.55, 5) Lars-Göran Björnlinger, do, 35.18, 6) Arne Johansson, Tenhults SOK, 35.19, 7) Morgan Ljung, Vaggeryds SOK, 35.22, 8) Johan Sterner, Bottnaryds IF, 35.49, 9) Lennart Karlström, Tenhults SOK, 37.13, 10) Hans Bredh, IK Hakarpspojkarna, 37.26, 11) Gunnar Johansson, Tenhults SOK, 38.40, 12) Weine Carlsson, IK Hakarpspojkarna, 38.54, 13) Eibert Danielsson, Skillingaryds FK, 39.07, 14) Rolf Gabrielsson, Falköpings AIK OK, 39.09, 15) Arne Larsson, IK Vista, 40.02, 16) Leo Kullman, OK Alehof, 40.15, 17) Stig Wikström, Tenhults SOK, 41.08, 18) Kjell Holmqvist, IK Hakarpspojkarna, 42.00, 19) Lennart Kammenhed, Jönköpings OK, 42.31, 20) Carl-Johan Stillström, Tenhults SOK, 42.55, 21) Bernt Emanuelsson, Skillingaryds FK, 43.13, 22) John-Erik Eriksson, Jönköpings OK, 43.22, 23) Elis Tällberg, IK Hakarpspojkarna, 43.37, 24) Gunnar Grönkvist, Bottnaryds IF, 46.45, 25) Bo Carlström, Jönköpings OK, 49.58, 26) Anders Hjorth, do, 49.59, 27) Gösta Lindblom, Ölmstad IS, 52.24, 28) Alf Larsson, IK Vista, 55.16, 29) Sture Filipsson, Skillingaryds FK, 55.25, 30) Willy Elvin, Mullsjö SOK, 1.03.42.

Herrar Mellan, 3 210 m: 1) Rainer Scholz, IK Vista, 34.11, 2) Staffan Dittmer, IK Hakarpspojkarna, 36.06, 3) Thomas Petersson, do, 37.19, 4) Bengt Sörensen, Jönköpings OK, 37.21, 5) Erland Ling, do, 38.31, 6) Stig Karlsmo, IK Hakarpspojkarna, 39.01, 7) Tomas Lindblad, Jönköpings OK, 39.32, 8) Sören Karlsson, Mullsjö SOK, 40.15, 9) Per Axelsson, Tenhults SOK, 41.10, 10) Sven-Åke Karlsson, IK Hakarpspojkarna, 41.35, 11) Gunnar Wallin, Jönköpings OK, 41.47, 12) Åke Sjöberg, OK Gränsen, 42.15, 13) Kjell Simonsson, Jönköpings OK, 42.38, 14) Lars Würsig, do, 43.41, 15) Sven Erik Sjöholm, Mullsjö SOK, 45.23, 16) Rune Ahlander, Jönköpings OK, 47.51, 17) Gunnar Antonsson, do, 47.55, 18) Rolf Jonasson, do, 48.24, 19) Bengt Bengtsson, Skillingaryds FK, 49.16, 20) Gunnar Andersson, IK Vista, 55.08, 21) Lars Melander, IBM Club Sweden, 1.52.19.

Herrar Lång, 4 440 m: 1) Ulf Palmér, Ulricehamns OK, 38.44, 2) Göran Carnander, IK Hakarpspojkarna, 42.09, 3) Leif Asplund, Jönköpings OK, 42.45, 4) Lennart Gustafsson, do, 43.48, 5) Stefan Håmås, IK Hakarpspojkarna, 46.44, 6) Bernt Klasson, do, 49.01, 7) Thor-Björn Lund, IK Vista, 49.31, 8) Roland Hulander, Ulricehamns OK, 50.07, 9) Lars Gustafsson, OK Gränsen, 52.51, 10) Klas Björk, IK Hakarpspojkarna, 53.31, 11) Lars Fransson, Bottnaryds IF, 53.33, 12) Hans Trofast, Tenhults SOK, 54.05, 13) Allan Arnesson, Jönköpings OK, 55.07, 14) Kjell Martinsson, OK Tranan, 57.49, 15) Sonny Andersson, IK Hakarpspojkarna, 1.00.03, 16) Per Granevik, Jönköpings OK, 1.04.39.

Motion, 1 960 m: 1) Jan Wennerberg, IF Hallby SOK, 30.43, 2) Arnold Beck, Jönköpings OK, 34.16, 3) Marie-Louise Petersson, do, 37.14, 4) Monica Kammenhed, do, 37.15, 5) Gunnel Larsson, IK Vista, 37.27, 6) Harald Håkansson, OK Gränsen, 37.29, 7) Gunilla Yngve, Klubblös, 39.03, 8) Anita Holmqvist, IK Hakarpspojkarna, 39.06, 9) Inger Blomqvist, Jönköpings OK, 43.07, 10) Gunnel Tällberg, IK Hakarpspojkarna, 43.16, 11) Lennart Runström, KFUM Jönköping, 44.29

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *