Orientering

Resultat 5-dagars etapp 5

Orientering Nedan finns resultat från O-ringens 5-dagarsorientering där femte etappen i dag fullbordades. Först resultat från dagens etapp sedan totalresultat.

På väg hem. Foto: Inger Claesson

Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK

H20 Elit 101 deltagare
1 August Mollén OK Denseln 1:06:02 -0:53
2 Aston Key Spurposting Australia AUS 1:06:55 +0:53
3 Jørgen Baklid Konnerud IL NOR 1:08:07 +2:05
20 Filip Trofast Bredaryds SOK 1:12:56 +6:54

D18 Elit 103 deltagare
1 Tilde Backlund OK Södertörn 59:17 -0:38
2 Hilla Pitkänen Jämsän Retki-Veikot FIN 59:55 +0:38
3 Hanna Lundberg OK Renen 1:00:54 +1:37

H18 Elit 108 deltagare
1 Viktor Svensk Stora Tuna OK 52:54 -0:44
2 Axel Elmblad Bredaryds SOK 53:38 +0:44
3 Philip Carlsson Nyköpings OK 55:54 +3:00
70 Anton Gunnarsson Bredaryds SOK 1:15:43 +22:49

D21 131 deltagare
1 Simone Niggli OL Norska SUI 56:37 -0:10
2 Agnes Leo Göteborg-Majorna OK 56:47 +0:10
3 Emilia Ståhlberg Espoon Suunta FIN 1:02:57 +6:20
66 Klara Elmblad Bredaryds SOK 1:20:55 +24:18

D21 Kort-1 115 deltagare
1 Emma Bergman OK PAN-Kristianstad 36:23 -0:30
2 Gunvor Hov Høydal Fossum IF NOR 36:53 +0:30
3 Josefin Aronsson OK Tisaren 39:30 +3:07
22 Amanda Leo Bredaryds SOK 44:31 +8:08
34 Amelia Skalberg Bredaryds SOK 47:49 +11:26
48 Lisa Elmblad Bredaryds SOK 52:58 +16:35
81 Ellen Albinsson Bredaryds SOK 1:02:22 +25:59

H21 Kort-1 152 deltagare
1 Anders Nordberg Nydalens SK NOR 39:59 -3:02
2 Oscar Björck Järla Orientering 43:01 +3:02
3 Antti-Pekka Leskinen Lynx FIN 43:22 +3:23
35 Henrik Andersson Bredaryds SOK 53:54 +13:55
115 Emil Eriksson Bredaryds SOK 1:24:36 +44:37

H16 Kort 46 deltagare
1 Osvaldas Kazlauskas SM Gaja LTU 30:11 -2:22
2 Oskar Larsson Lerums SOK 32:33 +2:22
3 Pavel Horak Junior USK Praha CZE 33:16 +3:05
19 Hugo Auselius Bredaryds SOK 42:31 +12:20

H15 191 deltagare
1 Edvin Forsberg OK Ravinen 36:54 -0:24
2 Ludvig Lange Tumba-Mälarhöjden OK 37:18 +0:24
3 Marcus Stenebo Attunda OK 38:06 +1:12
31 Filip Broling Bredaryds SOK 43:41 +6:47

D14 Kort 50 deltagare
1 Eline Andrea Vaeng Bernhardsen IL BUL-Tromsø NOR 20:57 -0:53
2 Mari Ovidia Ranestad Hamar OK NOR 21:50 +0:53
3 Viktoriia Iugova Baltiyskiy Bereg RUS 23:59 +3:02
17 Sanna Sigvardson Bredaryds SOK 30:29 +9:32

D35 37 deltagare
1 Annica Gustafsson IFK Lidingö SOK 52:08 -0:58
2 Camilla Engstrand IFK Göteborg Orientering 53:06 +0:58
3 Annika Östman Domnarvets GoIF 53:27 +1:19
12 Katarina Östberg Bredaryds SOK 1:02:42 +10:34

D35 Kort 91 deltagare
1 Lina Samor Lerums SOK 30:51 -0:11
2 Marlene Bjärehed Malmö OK 31:02 +0:11
3 Stina Haraldsson Järla Orientering 31:39 +0:48
56 Stina Albinsson Bredaryds SOK 53:32 +22:41

H35 Kort 141 deltagare
1 Markus Martinelle Söders-Tyresö 38:58 -1:28
2 Tobias Lindell OK Alehof 40:26 +1:28
3 Anders Hedman Snättringe SK 41:31 +2:33
74 Fredrik Eriksson Bredaryds SOK 1:04:02 +25:04
83 Henric Johnsson Bredaryds SOK 1:06:37 +27:39

H45-2 124 deltagare
1 Johan Näsman Täby OK 46:11 -2:32
2 Jouni Kahelin Vaajakosken Terä FIN 48:43 +2:32
3 Björn Ljunggren OK Hammaren 49:10 +2:59
21 Mattias Gunnarsson Bredaryds SOK 57:56 +11:45

D45 Kort-1 116 deltagare
1 Jenny Håkansson OK Orion 31:52
1 Weronica Zederin Karlskrona SOK 31:52
3 Åsa Pleiner Täby OK 32:37 +0:45
36 Malin Classon OK Stigen 44:15 +12:23

H50-1 132 deltagare
1 Olov Vikström Sundsvalls OK 44:44 -0:52
2 Allan Mogensen OK Ravinen 45:36 +0:52
3 Lars Håkan Sandvik Attunda OK 45:56 +1:12
81 Magnus Trofast Bredaryds SOK 1:10:20 +25:36

D50 Kort 141 deltagare
1 Ausra Bartkeviciene SM Gaja LTU 30:24 -1:04
2 Tone Almås IL Leik NOR 31:28 +1:04
3 Ina Skalberg Bredaryds SOK 32:40 +2:16

H50 Kort-2 120 deltagare
1 Mats Nylund Bredaryds SOK 32:33 -1:40
2 Stefan Djurstedt Eksjö SOK 34:13 +1:40
3 Hans Arild Skjevdal Røros Il NOR 34:40 +2:07
15 Per Sigvardson Bredaryds SOK 38:48 +6:15

D60 71 deltagare
1 Elisabeth Fries Umeå OK 34:28 -3:00
2 Grete Synnøve Borge Hovi Skien OK NOR 37:28 +3:00
3 Helga Haverstad Lierbygda O-Lag NOR 39:48 +5:20
56 Maria Andersson Bredaryds SOK 1:02:42 +28:14

H60 Kort 98 deltagare
1 Petter Gullikstad Røros Il NOR 32:22 -0:10
2 Lennart Larsson Hestra IF 32:32 +0:10
3 Tommy Holmér Väsby OK 33:08 +0:46
53 Glenn Henningsson OK Stigen 49:57 +17:35

H65 80 deltagare
1 Clas Fries Umeå OK 39:09 -2:40
2 Peter Lidholm IFK Hedemora OK 41:49 +2:40
3 Francesco Guglielmetti GOLD Savosa SUI 42:48 +3:39

H65 Kort 110 deltagare
1 Kent Granqvist Västerviks OK 29:18 -3:27
2 Kent Törnqvist Karlskrona SOK 32:45 +3:27
3 Mats Andersson Selånger SOK 34:27 +5:09
5 Arne Andersson Bredaryds SOK 35:43 +6:25

D70 35 deltagare
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 31:46 -6:05
2 Gun-Britt Fransson Emmaboda Verda OK 37:51 +6:05
3 Britt Linnea Eriksson Sala OK 38:33 +6:47
7 Lisbeth Karlsson Vaggeryds SOK 43:48 +12:02

H75 54 deltagare
1 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 35:21 -4:59
2 Rolf Öhrn Nynäshamns OK 40:20 +4:59
3 Roland Bernhardsson IFK Stockaryd 40:31 +5:10
13 Lars-Åke Claesson Skillingaryds FK 46:12 +10:51
H80 43 deltagare
1 Rune Carlsson Sundbybergs IK 34:04 -0:18
2 Roland Karlsson Ronneby OK 34:22 +0:18
3 Gunnar Østerbø Freidig NOR 36:46 +2:42
13 Torild Bornetun Skillingaryds FK 54:33 +20:29

D40 Motion 97 deltagare
1 Kirsten Gjermstad Konnerud IL NOR 47:03 -1:31
2 Therese Blom OK Nackhe 48:34 +1:31
3 Magdalena Sjödin OK Tisaren 49:22 +2:19
45 Sofia Skörde Bredaryds SOK 1:07:08 +20:05

H40 Motion 50 deltagare
1 Mikael Mellegård Lidköpings VSK 50:29 -2:58
2 Martin Stegmark Halmstad Garnisons IF 53:27 +2:58
3 Håkan Gustavsson IK Vista 55:06 +4:37
23 Jonas Nilsson Bredaryds SOK 1:08:38 +18:09

D45 Motion 106 deltagare
1 Madeleine Johansson OK Skogshjortarna 39:41 -4:11
2 Kerstin Olvegård FK Göingarna 43:52 +4:11
3 Klara Håstad Bromma-Vällingby SOK 45:34 +5:53
22 Anna Söderström OK Stigen 53:12 +13:31

H45 Motion 79 deltagare
1 Mattias Klingberg Ljungskile FK 35:17 -7:34
2 Daniel Drugge Korsnäs IF OK 42:51 +7:34
3 Mikael Hellgren Skogspojkarnas OK 44:14 +8:57
13 Magnus Classon OK Stigen 50:14 +14:57
18 Dan Sunnero Vaggeryds SOK 53:23 +18:06

D50 Motion 75 deltagare
1 Monica Malmén OK Älgen 43:20 -1:18
2 Anna-Karin Östlund Kovlands IF 44:38 +1:18
3 Tone Søllie Lysnes Hedrum OL NOR 45:29 +2:09
5 Susanne Domby OK Stigen 47:29 +4:09

H50 Motion 56 deltagare
1 Bjørn-Willy Arntzen Lierbygda O-Lag NOR 39:54 -2:33
2 Peter Edman Korsnäs IF OK 42:27 +2:33
3 Tomas Rahm OK Norrvirdarna 42:43 +2:49
16 Mikael Söderström OK Stigen 56:06 +16:12
23 Håkan Auselius Bredaryds SOK 1:01:26 +21:32
29 Jesper Rundbäck Vaggeryds SOK 1:05:52 +25:58

D55 Motion 46 deltagare
1 Tove Sildnes Konnerud IL NOR 44:06 -0:46
2 Eva Larsson Åmåls OK 44:52 +0:46
3 Annika Johansson OK Stigen 47:24 +3:18

H55 Motion 45 deltagare
1 Peter Domby OK Stigen 44:35 -1:04
2 Lars Lundin Tierps SOK 45:39 +1:04
3 Stefan Isaksson OK Kullingshof 46:36 +2:01

D65 Motion 34 deltagare
1 Marita Johansson OK Stigen 47:55 -0:07
2 Tove Straarup Horsens OK DEN 48:02 +0:07
3 Dagny Jonsson OK Letstigen 49:28 +1:33

H65 Motion 35 deltagare
1 Per Edén OK Kåre 40:21 -0:22
2 Per Erik Fogel Västerås SOK 40:43 +0:22
3 Sölve Andersson Bredaryds SOK 40:50 +0:29

H70 Motion 28 deltagare
1 Johannes Lindgren Värend GN OL 42:53 -2:26
2 Ebbe Malm Markaryds FK 45:19 +2:26
3 Tomas Grelsson OK Södertörn 46:47 +3:54
4 Bo Johansson OK Stigen 47:15 +4:22

Inskolning 140 deltagare
Maja Nylund Bredaryds SOK Godkänd
Märta Sunnero Vaggeryds SOK Godkänd
Ingrid Sunnero Vaggeryds SOK Ej start
Astrid Nilsson Bredaryds SOK Godkänd

Svår 5,0 58 deltagare
1 Jørgen Schjølberg Tynset IF NOR 41:18 -0:58
46 Lars Thorstensson OK Stigen 1:17:57 +36:39

Lätt 5,0 69 deltagare
1 Fredrik Hellqvist Sundsvalls OK 41:26 -5:45
38 Tina Sunnero Vaggeryds SOK 1:17:30 +36:04

Lätt 3,5 84 deltagare
1 Nick Lyrenmann OLV Hindelbank SUI 23:16 -1:45
5 Oskar Karlsson Bredaryds SOK 30:43 +7:27

Etappstart-Svår 5,0 197 deltagare
1 Anton Tynong Ärla IF 36:57 -0:11
34 Andreas Ivansson Vaggeryds SOK 49:51 +12:54
50 Moa Hansson Bredaryds SOK 53:12 +16:15

Etappstart-Svår 3,5 248 deltagare
1 Olle Grywenz OK Linné 27:05 -4:42
75 Jonas Bornetun Skillingaryds FK 50:12 +23:07
125 Camilla Holmqvist OK Stigen 56:59 +29:54
139 Angelica Jörnling Vaggeryds SOK 1:01:27 +34:22

Etappstart-Svår 2,5 64 deltagare
1 Ane Sofie Krogh Oppsal Orientering NOR 21:29 -2:46
27 Ellen Sigvardson Bredaryds SOK 45:34 +24:05

Etappstart-Medelsvår 4,0 133 deltagare
1 Martin Rosén OK Stigen 35:11 -0:58
96 Stefan Claesson OK Stigen 1:10:45 +35:34

Etappstart-Medelsvår 3,3 164 deltagare
1 Kristoffer Helminsen Fredrikstad SK NOR 24:22 -3:52
112 Henrik Ekwurtzel Vaggeryds SOK 1:00:08 +35:46

Etappstart-Medelsvår 2,5 98 deltagare
1 Petra Johansson Trollhättans SOK 30:01 -0:26
2 Anna Karlsson Bredaryds SOK 30:27 +0:26
54 Marcus Svensson Bredaryds SOK 57:10 +27:09

Etappstart-Lätt 5,0 58 deltagare
1 Lisa Ahnoff Göteborg-Majorna OK 43:34 -5:56
20 Anneli Sigvardson Bredaryds SOK 1:06:23 +22:49

MTBO D1 65 deltagare
1 Tilda Palm IK Hakarpspojkarna 1:15:57 -1:20
2 Tuva Nylund Bredaryds SOK 1:17:17 +1:20
3 Nova Anundborg Sidensjö IK 1:27:01 +11:04

MTBO D50 18 deltagare
1 Carina Svensson Bredaryds SOK 1:35:08 -0:23
2 Monica Kollberg Eksjö SOK 1:35:31 +0:23
3 Florence Berg Domnarvets GoIF 1:44:25 +9:17

MTBO Svår Mellan 33 deltagare
1 Anders Atterbrand OK Kåre 55:30 -3:39
2 Magnus Olsson Hjärnarps OL 59:09 +3:39
3 Jon Hansson OK Kåre 1:00:01 +4:31
21 Gustav Classon OK Stigen 1:20:57 +25:27

 

Totalt efter 5 etapper

Axel Elmblad i dagens etapp. Privatbild

 

H20 Elit 101 deltagare
1 Axel Granqvist OK Ravinen 3:58:15 -2:50
2 August Mollén OK Denseln 4:01:05 +2:50
3 Aston Key Spurposting Australia AUS 4:02:19 +4:04
6 Filip Trofast Bredaryds SOK 4:07:14 +8:59

D18 Elit 103 deltagare
1 Hanna Lundberg OK Renen 3:15:52 -10:30
2 Alva Sonesson Falköpings AIK OK 3:26:22 +10:30
3 Jenny Baklid Konnerud IL NOR 3:27:06 +11:14

H18 Elit 108 deltagare
1 Viktor Svensk Stora Tuna OK 2:54:48 -4:46
2 Axel Elmblad Bredaryds SOK 2:59:34 +4:46
3 Søren Thrane Ødum IFK Göteborg Orientering 3:08:18 +13:30
67 Anton Gunnarsson Bredaryds SOK 3:59:45 +1:04:57

D21 131 deltagare
1 Simone Niggli OL Norska SUI 3:55:01 -19:53
2 Agnes Leo Göteborg-Majorna OK 4:14:54 +19:53
3 Frida Bakkman IFK Göteborg Orientering 4:20:50 +25:49
73 Klara Elmblad Bredaryds SOK 5:43:53 +1:48:52

D21 Kort-1 115 deltagare
1 Gunvor Hov Høydal Fossum IF NOR 2:39:26 -8:01
2 Julia Lauri OK Tisaren 2:47:27 +8:01
3 Emma Bergman OK PAN-Kristianstad 2:50:32 +11:06
15 Amanda Leo Bredaryds SOK 3:21:34 +42:08
32 Lisa Elmblad Bredaryds SOK 3:43:19 +1:03:53
40 Amelia Skalberg Bredaryds SOK 3:50:44 +1:11:18
85 Ellen Albinsson Bredaryds SOK 5:04:39 +2:25:13

H21 Kort-1 152 deltagare
1 Anders Nordberg Nydalens SK NOR 2:55:23 -6:41
2 Vegard Jarvis Westergård Ntnui NOR 3:02:04 +6:41
3 Bojan Blumenstein Nydalens SK NOR 3:06:47 +11:24
34 Henrik Andersson Bredaryds SOK 3:56:52 +1:01:29
105 Emil Eriksson Bredaryds SOK 6:29:34 +3:34:11

H16 Kort 46 deltagare
1 Siro Giannini OLG Stäfa SUI 3:02:24 -2:10
2 Pavel Horak Junior USK Praha CZE 3:04:34 +2:10
3 Albin Sjöblom OK Kåre 3:11:45 +9:21
21 Hugo Auselius Bredaryds SOK 4:03:03 +1:00:39

H15 191 deltagare
1 Marcus Stenebo Attunda OK 2:44:41 -5:47
2 Olle Karlsson IK Hakarpspojkarna 2:50:28 +5:47
3 Ludvig Lange Tumba-Mälarhöjden OK 2:52:31 +7:50
53 Filip Broling Bredaryds SOK 3:36:14 +51:33

D14 Kort 50 deltagare
1 Eline Andrea Vaeng Bernhardsen IL BUL-Tromsø NOR 2:15:31 -2:19
2 Viktoriia Iugova Baltiyskiy Bereg RUS 2:17:50 +2:19
3 Astrid Elida Vaeng Bernhardsen IL BUL-Tromsø NOR 2:26:52 +11:21
5 Sanna Sigvardson Bredaryds SOK 2:35:44 +20:13

D35 37 deltagare
1 Annica Gustafsson IFK Lidingö SOK 3:53:46 -5:47
2 Camilla Engstrand IFK Göteborg Orientering 3:59:33 +5:47
3 Lina Bergman OK Skogsfalken 4:07:33 +13:47
15 Katarina Östberg Bredaryds SOK 4:57:16 +1:03:30

D35 Kort 91 deltagare
1 Alexandra Vejedal Kamrat Och IF KIF 2:26:50 -1:26
2 Stina Haraldsson Järla Orientering 2:28:16 +1:26
3 Lina Samor Lerums SOK 2:32:38 +5:48
46 Stina Albinsson Bredaryds SOK 3:54:56 +1:28:06

H35 Kort 141 deltagare
1 Markus Martinelle Söders-Tyresö 3:00:54 -5:30
2 Anders Hedman Snättringe SK 3:06:24 +5:30
3 Isak Bergman OK Skogsfalken 3:08:08 +7:14
79 Fredrik Eriksson Bredaryds SOK 5:03:28 +2:02:34
85 Henric Johnsson Bredaryds SOK 5:19:48 +2:18:54

H45-2 124 deltagare
1 Johan Näsman Täby OK 3:10:17 -12:50
2 Casper Giding Kamrat Och IF KIF 3:23:07 +12:50
3 Jouni Kahelin Vaajakosken Terä FIN 3:23:15 +12:58
37 Mattias Gunnarsson Bredaryds SOK 4:28:05 +1:17:48

D45 Kort-1 116 deltagare
1 Jenny Håkansson OK Orion 2:19:20 -9:13
2 Eva Hallsten Täby OK 2:28:33 +9:13
3 Weronica Zederin Karlskrona SOK 2:37:23 +18:03
34 Malin Classon OK Stigen 3:28:57 +1:09:37

H50-1 132 deltagare
1 Allan Mogensen OK Ravinen 3:09:55 -3:31
2 Olov Vikström Sundsvalls OK 3:13:26 +3:31
3 Lars Håkan Sandvik Attunda OK 3:13:48 +3:53
86 Magnus Trofast Bredaryds SOK 5:10:10 +2:00:15

D50 Kort1 41 deltagare
1 Ausra Bartkeviciene SM Gaja LTU 2:25:39 -6:30
2 Ina Skalberg Bredaryds SOK 2:32:09 +6:30
3 Mia Lilja IFK Lidingö SOK 2:34:12 +8:33

H50 Kort-2 120 deltagare
1 Mats Nylund Bredaryds SOK 2:31:09 -7:29
2 Erik Norin Sundsvalls OK 2:38:38 +7:29
3 Stefan Djurstedt Eksjö SOK 2:39:42 +8:33

D60 71 deltagare
1 Elisabeth Fries Umeå OK 2:45:46 -22:13
2 Lena Larsson Sala OK 3:07:59 +22:13
3 Grete Synnøve Borge Hovi Skien OK NOR 3:11:31 +25:45
50 Maria Andersson Bredaryds SOK 4:37:59 +1:52:13

H60 Kort 98 deltagare
1 Lennart Larsson Hestra IF 2:28:34 -5:39
2 Tommy Holmér Väsby OK 2:34:13 +5:39
3 Lars-Gunnar Nilsson Eksjö SOK 2:42:45 +14:11
48 Glenn Henningsson OK Stigen 3:50:51 +1:22:17

H65 80 deltagare
1 Clas Fries Umeå OK 2:55:25 -4:45
2 Peter Lidholm IFK Hedemora OK 3:00:10 +4:45
3 Francesco Guglielmetti GOLD Savosa SUI 3:04:34 +9:09

H65 Kort1 10 deltagare
1 Kent Törnqvist Karlskrona SOK 2:32:05 -10:04
2 Kent Granqvist Västerviks OK 2:42:09 +10:04
3 Lars Janlöv IF Åland FIN 2:44:10 +12:05
14 Arne Andersson Bredaryds SOK 3:05:02 +32:57

D70 35 deltagare
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 2:30:56 -30:56
2 Britt Linnea Eriksson Sala OK 3:01:52 +30:56
3 Maria Ehn Tullinge SK 3:25:15 +54:19
9 Lisbeth Karlsson Vaggeryds SOK 3:56:31 +1:25:35

H75 54 deltagare
1 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 3:01:39 -5:28
2 Kalle Johansson OK Skogshjortarna 3:07:07 +5:28
3 Göran Andersson Stigmännen Karlshamns OK 3:16:26 +14:47
5 Lars-Åke Claesson Skillingaryds FK 3:21:26 +19:47

H80 43 deltagare
1 Roland Karlsson Ronneby OK 2:39:38 -1:01
2 Gunnar Østerbø Freidig NOR 2:40:39 +1:01
3 Svante Nyström Västerbergslagens OL 2:55:19 +15:41
12 Torild Bornetun Skillingaryds FK 3:51:45 +1:12:07

D40 Motion 97 deltagare
1 Johanna Härwell Andrarums IF 3:36:53 -10:41
2 Therese Blom OK Nackhe 3:47:34 +10:41
3 Maria Wikström OK Hammaren 3:55:51 +18:58

H40 Motion 50 deltagare
1 Martin Stegmark Halmstad Garnisons IF 4:15:46 -14:31
2 Jørgen Breivold Ganddal IL NOR 4:30:17 +14:31
3 Håkan Gustavsson IK Vista 4:36:04 +20:18
24 Jonas Nilsson Bredaryds SOK 5:55:06 +1:39:20

D45 Motion 106 deltagare
1 Anna Ås Lunds OK 3:42:03 -12:29
2 Mervi Holster-Hemmi SK Pohjantähti FIN 3:54:32 +12:29
3 Kerstin Olvegård FK Göingarna 3:56:39 +14:36
23 Anna Söderström OK Stigen 4:49:46 +1:07:43

H45 Motion 79 deltagare
1 Gary Larsson OK Skogshjortarna 3:06:26 -25:08
2 Lars Kullman OK Alehof 3:31:34 +25:08
3 Daniel Bjärsvik IK Hakarpspojkarna 3:37:17 +30:51
6 Magnus Classon OK Stigen 3:38:57 +32:31
18 Dan Sunnero Vaggeryds SOK 4:15:37 +1:09:11

D50 Motion 75 deltagare
1 Monica Malmén OK Älgen 3:33:18 -0:50
2 Ulrika Ribbholm OK Njudung 3:34:08 +0:50
3 Ingela Rönnestrand Frösö IF 3:49:22 +16:04
7 Susanne Domby OK Stigen 3:54:01 +20:43

H50 Motion 56 deltagare
1 Bjørn-Willy Arntzen Lierbygda O-Lag NOR 3:02:24 -17:48
2 Peter Edman Korsnäs IF OK 3:20:12 +17:48
3 Hans-Åke Falkeström Frösö IF 3:49:41 +47:17
11 Mikael Söderström OK Stigen 4:22:17 +1:19:53
16 Håkan Auselius Bredaryds SOK 4:36:48 +1:34:24
24 Jesper Rundbäck Vaggeryds SOK 5:14:15 +2:11:51

D55 Motion 46 deltagare
1 Gabriela Egerup Tullinge SK 3:45:17 -20:39
2 Annika Johansson OK Stigen 4:05:56 +20:39
3 Elisabeth Olsson Älvdalens IF OK 4:11:02 +25:45

H55 Motion 45 deltagare
1 Ola Olsson IK Hakarpspojkarna 3:31:20 -21:46
2 Per-Gunnar Johansson OK Reftele 3:53:06 +21:46
3 Vesa Vilppula IFK Brattfors 4:02:10 +30:50
5 Peter Domby OK Stigen 4:07:44 +36:24

D65 Motion 34 deltagare
1 Dagny Jonsson OK Letstigen 4:17:14 -4:55
2 Tove Straarup Horsens OK DEN 4:22:09 +4:55
3 Gunnel Litzell OK Kullingshof 4:29:20 +12:06

H65 Motion 35 deltagare
1 Per Erik Fogel Västerås SOK 3:13:01 -23:20
2 Per Edén OK Kåre 3:36:21 +23:20
3 Sölve Andersson Bredaryds SOK 3:38:09 +25:08

H70 Motion 28 deltagare
1 Johannes Lindgren Värend GN OL 4:02:07 -7:08
2 Bo Johansson OK Stigen 4:09:15 +7:08
3 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 4:10:30 +8:23

Inskolning140 deltagare
Maja Nylund Bredaryds SOK Godkänd
Märta Sunnero Vaggeryds SOK Godkänd
Astrid Nilsson Bredaryds SOK Godkänd

Svår 5,0 58 deltagare
1 Johan Herbst Västerås SOK 3:10:30 -11:05
37 Lars Thorstensson OK Stigen 5:38:20 +2:27:50

Lätt 5,0 69 deltagare
1 Dina Reitan Freidig NOR 3:51:07 -8:24
34 Tina Sunnero Vaggeryds SOK 6:23:46 +2:32:39

Lätt 3,5 84 deltagare
1 Martina Braun Växjö OK 2:55:17 -6:43
2 Oskar Karlsson Bredaryds SOK 3:02:00 +6:43
3 Jiatong CAI Hangzhou MIGU Orienteering CLUB CHN 3:04:03 +8:46

MTBO D50 18 deltagare
1 Monica Kollberg Eksjö SOK 5:09:12 -4:29
2 Florence Berg Domnarvets GoIF 5:13:41 +4:29
3 Carina Svensson Bredaryds SOK 5:14:29 +5:17

Axel Elmblad, Bredaryds SOK. Privatbild

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *