Orientering

Resultat 5-dagars etapp 4

Orientering Nedan finns resultat från O-ringens 5-dagarsorientering där fjärde etappen i dag fullbordades. Först resultat från dagens etapp sedan totalresultat.

Bo Johansson, etappsegrare från OK Stigen

H20 Elit 104 deltagare
1 Aaro Aho Valkeakosken Haka FIN 33:07 -0:15
2 Axel Granqvist OK Ravinen 33:22 +0:15
3 Filip Trofast Bredaryds SOK 33:47 +0:40
17 Emil Auselius Bredaryds SOK 36:30 +3:23

D18 Elit 115 deltagare
1 Jenny Baklid Konnerud IL NOR 33:40 -0:15
2 Hanna Lundberg OK Renen 33:55 +0:15
3 Maria Määttänen Espoon Suunta FIN 35:08 +1:28
78 Linnea Skalberg Bredaryds SOK 55:22 +21:42

H18 Elit 114 deltagare
1 Viktor Svensk Stora Tuna OK 26:53 -3:57
2 Axel Elmblad Bredaryds SOK 30:50 +3:57
3 Daniil Fomin Turun Suunnistajat FIN 30:59 +4:06
53 Anton Gunnarsson Bredaryds SOK 40:31 +13:38

D21 137 deltagare
1 Simone Niggli OL Norska SUI 31:22 -1:57
2 Emilia Ståhlberg Espoon Suunta FIN 33:19 +1:57
3 Klara Djerf Lerums SOK 33:21 +1:59
51 Klara Elmblad Bredaryds SOK 43:39 +12:17

D21 Kort-1 123 deltagare
1 Gunvor Hov Høydal Fossum IF NOR 25:59 -2:05
2 Josefin Aronsson OK Tisaren 28:04 +2:05
3 Jennie Runesson OK Vivill 28:10 +2:11
3 Julia Lauri OK Tisaren 28:10 +2:11
23 Amanda Leo Bredaryds SOK 33:33 +7:34
36 Amelia Skalberg Bredaryds SOK 36:49 +10:50
45 Lisa Elmblad Bredaryds SOK 38:17 +12:18
95 Ellen Albinsson Bredaryds SOK 49:36 +23:37

H21 Kort-1 157 deltagare
1 Anders Nordberg Nydalens SK NOR 25:34 -0:25
2 Vegard Jarvis Westergård Ntnui NOR 25:59 +0:25
3 Sindre Rønning Nydalens SK NOR 26:18 +0:44
48 Henrik Andersson Bredaryds SOK 37:00 +11:26
120 Emil Eriksson Bredaryds SOK 55:22 +29:48

H16 Kort 49 deltagare
1 Pavel Horak Junior USK Praha CZE 25:43 -2:21
2 Sean Passera GOLD Savosa SUI 28:04 +2:21
3 Martin Kaiser IF Sturla NOR 28:07 +2:24
25 Hugo Auselius Bredaryds SOK 36:42 +10:59

H15 198 deltagare
1 Olle Karlsson IK Hakarpspojkarna 23:50 -0:18
2 Arvid Skepp Sävedalens AIK 24:08 +0:18
3 Victor Beischer IK Uven 24:37 +0:47
59 Filip Broling Bredaryds SOK 31:16 +7:26

D14 Kort 52 deltagare
1 Viktoriia Iugova Baltiyskiy Bereg RUS 23:21 -1:40
2 Astrid Elida Vaeng Bernhardsen IL BUL-Tromsø NOR 25:01 +1:40
3 Mari Ovidia Ranestad Hamar OK NOR 25:08 +1:47
6 Sanna Sigvardson Bredaryds SOK 26:28 +3:07

D35 38 deltagare
1 Camilla Engstrand IFK Göteborg Orientering 34:17 -0:03
2 Annica Gustafsson IFK Lidingö SOK 34:20 +0:03
3 Petra Wernersson Göteborg-Majorna OK 35:26 +1:09
13 Katarina Östberg Bredaryds SOK 41:04 +6:47

D35 Kort 102 deltagare
1 Alexandra Vejedal Kamrat Och IF KIF 23:44 -1:09
2 Stina Haraldsson Järla Orientering 24:53 +1:09
3 Riina Liuha Kangasala SK FIN 24:55 +1:11
52 Stina Albinsson Bredaryds SOK 41:24 +17:40

H35 Kort 142 deltagare
1 Anders Hedman Snättringe SK 27:33 -0:59
2 Markus Martinelle Söders-Tyresö 28:32 +0:59
3 Isak Bergman OK Skogsfalken 29:44 +2:11
69 Fredrik Eriksson Bredaryds SOK 47:42 +20:09
103 Henric Johnsson Bredaryds SOK 55:30 +27:57

H45-2 128 deltagare
1 Johan Näsman Täby OK 28:52 -0:19
2 Casper Giding Kamrat Och IF KIF 29:11 +0:19
3 Jouni Kahelin Vaajakosken Terä FIN 29:57 +1:05
51 Mattias Gunnarsson Bredaryds SOK 45:01 +16:09

D45 Kort-1 120 deltagare
1 Jenny Håkansson OK Orion 23:18 -1:24
2 Eva Hallsten Täby OK 24:42 +1:24
3 Tina Junegard Tullinge SK 26:35 +3:17
24 Malin Classon OK Stigen 33:17 +9:59

H50-1 138 deltagare
1 Olov Vikström Sundsvalls OK 27:19 -1:52
2 Björn Kristiansson Trollhättans SOK 29:11 +1:52
3 Lennart Söderberg IK Hakarpspojkarna 29:27 +2:08
97 Magnus Trofast Bredaryds SOK I mål +21:45

D50 Kort1 53 deltagare
1 Ausra Bartkeviciene SM Gaja LTU 24:18 -0:25
2 Ina Skalberg Bredaryds SOK 24:43 +0:25
3 Mia Lilja IFK Lidingö SOK 26:40 +2:22

H50 Kort-2 130 deltagare
1 Geir Sommerhein OK Horten NOR 26:38 -0:42
2 Magnus Fredriksson Korsnäs IF OK 27:20 +0:42
3 Vidar Strand Lierbygda O-Lag NOR 27:37 +0:59
11 Mats Nylund Bredaryds SOK 29:24 +2:46

D60 73 deltagare
1 Elisabeth Fries Umeå OK 28:42 -2:18
2 Liv Inger Prangerød Tistedalen Friluftslag NOR 31:00 +2:18
3 Lena Larsson Sala OK 31:04 +2:22
52 Maria Andersson Bredaryds SOK 46:43 +18:01

H60 Kort 106 deltagare
1 Lennart Larsson Hestra IF 25:02 -0:52
2 Tommy Holmér Väsby OK 25:54 +0:52
3 Lars-Gunnar Nilsson Eksjö SOK 26:01 +0:59
67 Glenn Henningsson OK Stigen 46:48 +21:46

H65 85 deltagare
1 Peter Lidholm IFK Hedemora OK 29:16 -0:01
2 Francesco Guglielmetti GOLD Savosa SUI 29:17 +0:01
3 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 29:35 +0:19

H65 Kort122 deltagare
1 Kent Törnqvist Karlskrona SOK 25:32 -2:00
2 Lars Janlöv IF Åland FIN 27:32 +2:00
3 Kent Granqvist Västerviks OK 27:42 +2:10
21 Arne Andersson Bredaryds SOK 33:04 +7:32

D70 38 deltagare
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 26:01 -6:11
2 Britt Linnea Eriksson Sala OK 32:12 +6:11
3 Britt-Marie Magnusson Laholms IF OK 34:06 +8:05
13 Lisbeth Karlsson Vaggeryds SOK 42:33 +16:32

H75 57 deltagare
1 Lars-Åke Claesson Skillingaryds FK 29:22 -0:16
2 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 29:38 +0:16
3 Anders Buhre Nybro OK 31:34 +2:12

H80 46 deltagare
1 Svante Nyström Västerbergslagens OL 24:48 -0:24
2 Roland Karlsson Ronneby OK 25:12 +0:24
3 Folke Nyström Västerbergslagens OL 27:45 +2:57
15 Torild Bornetun Skillingaryds FK 40:00 +15:12

D40 Motion 101 deltagare
1 Frida Persson FK Herkules 35:35 -1:12
2 Therese Sveder Domnarvets GoIF 36:47 +1:12
3 Maria Wikström OK Hammaren 37:03 +1:28
55 Sofia Skörde Bredaryds SOK 57:11 +21:36

H40 Motion 50 deltagare
1 Martin Stegmark Halmstad Garnisons IF 43:06 -1:02
2 Håkan Samor Lerums SOK 44:08 +1:02
3 Fredrik Samuelsson Umeå OK 45:49 +2:43
30 Jonas Nilsson Bredaryds SOK 1:10:27 +27:21

D45 Motion 105 deltagare
1 Anna Ås Lunds OK 36:29 -3:56
2 Mervi Holster-Hemmi SK Pohjantähti FIN 40:25 +3:56
3 Kerstin Olvegård FK Göingarna 40:29 +4:00
16 Anna Söderström OK Stigen 47:55 +11:26

H45 Motion 77 deltagare
1 Mattias Klingberg Ljungskile FK 31:50 -1:04
2 Gary Larsson OK Skogshjortarna 32:54 +1:04
3 Robert Kruse KFUM Örebro OK 36:35 +4:45
12 Magnus Classon OK Stigen 41:20 +9:30
20 Dan Sunnero Vaggeryds SOK 43:33 +11:43

D50 Motion 79 deltagare
1 Anna Jöhnemark Stora Tuna OK 34:16 -5:48
2 Anna-Karin Östlund Kovlands IF 40:04 +5:48
3 Monica Malmén OK Älgen 41:40 +7:24
24 Susanne Domby OK Stigen 50:07 +15:51

H50 Motion 56 deltagare
1 Bjørn-Willy Arntzen Lierbygda O-Lag NOR 30:45 -7:22
2 Tomas Rahm OK Norrvirdarna 38:07 +7:22
3 Peter Edman Korsnäs IF OK 38:11 +7:26
7 Mikael Söderström OK Stigen 43:30 +12:45
9 Håkan Auselius Bredaryds SOK 47:16 +16:31
17 Jesper Rundbäck Vaggeryds SOK 52:35 +21:50
24 Micael Elmblad Bredaryds SOK 55:28 +24:43

D55 Motion 45 deltagare
1 Gabriela Egerup Tullinge SK 40:50 -5:59
2 Elisabeth Olsson Älvdalens IF OK 46:49 +5:59
3 Birgitta Mattsson OK Kåre 46:57 +6:07
6 Annika Johansson OK Stigen 52:40 +11:50

H55 Motion 46 deltagare
1 Ola Olsson IK Hakarpspojkarna 33:51 -2:04
2 Robert Burén IK Ymer 35:55 +2:04
3 Per-Gunnar Johansson OK Reftele 37:10 +3:19
4 Peter Domby OK Stigen 38:51 +5:00

D65 Motion 36 deltagare
1 Marita Johansson OK Stigen 43:33 -3:15
2 Dagny Jonsson OK Letstigen 46:48 +3:15
3 Kersti Westin OK Skogshjortarna 50:47 +7:14

H65 Motion 39 deltagare
1 Per Erik Fogel Västerås SOK 34:23 -8:03
2 Kenneth Fager Karlskrona SOK 42:26 +8:03
3 Sölve Andersson Bredaryds SOK 43:45 +9:22

H70 Motion 27 deltagare
1 Bo Johansson OK Stigen 48:12 -1:50
2 Bo Janson OK Landehof 50:02 +1:50
3 Tomas Grelsson OK Södertörn 50:18 +2:06

Inskolning 139 deltagare
Maja Nylund Bredaryds SOK Godkänd
Märta Sunnero Vaggeryds SOK Godkänd
Ingrid Sunnero Vaggeryds SOK Ej start
Astrid Nilsson Bredaryds SOK Godkänd

Svår 5,0 61 deltagare
1 Jørgen Schjølberg Tynset IF NOR 35:44 -1:10
2 Johan Herbst Västerås SOK 36:54 +1:10
3 Martin Juhlin Västerås SOK 39:35 +3:51
25 Lars Thorstensson OK Stigen 57:08 +21:24

Lätt 5,0 70 deltagare
1 Jon Oscarsson Frösö IF 37:19 -2:58
2 Dina Reitan Freidig NOR 40:17 +2:58
3 Ida Dahl IFK Mora OK 41:44 +4:25
46 Tina Sunnero Vaggeryds SOK 1:11:06 +33:47

Lätt 3,5 78 deltagare
1 Jiatong CAI Hangzhou MIGU Orienteering CLUB CHN 26:45 -1:36
2 Martina Braun Växjö OK 28:21 +1:36
3 HAO Peng Hangzhou MIGU Orienteering CLUB CHN 32:37 +5:52
4 Oskar Karlsson Bredaryds SOK 33:55 +7:10

3-dagars-Lätt 2,5 41 deltagare
1 Edvin Skantze Sundbybergs IK 22:53 -0:56
2 Arvid Stark Västerviks OK 23:49 +0:56
3 Oliver Angberg Johnson Lindebygdens OK 24:12 +1:19
25 Linnéa Classon OK Stigen 55:07 +32:14

Etappstart-Svår 7,5 146 deltagare
1 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF 30:36 -1:44
2 Erik Andersson OK Orion 32:20 +1:44
3 Jakob Andersson OK Linné 33:14 +2:38
52 Moa Hansson Bredaryds SOK 55:24 +24:48

Etappstart-Svår 5,0 219 deltagare
1 Anton Tynong Ärla IF 33:22 -0:42
2 Fredrik Wennermark Sävedalens AIK 34:04 +0:42
3 Simon Sanderi Lidingö other 34:47 +1:25
54 Stefan Collryd Bredaryds SOK 49:11 +15:49
190 Angelica Jörnling Vaggeryds SOK 1:22:12 +48:50

Etappstart-Svår 2,5 63 deltagare
1 Stefan Granath Väsby OK 21:55 -1:59
2 Annica Clevnert Leire Göteborg-Majorna OK 23:54 +1:59
3 Mikael Fjällborg Stenungsunds OK 24:40 +2:45
18 Ellen Sigvardson Bredaryds SOK 37:24 +15:29

Etappstart-Lätt 5,0 63 deltagare
1 Simon Kringstad OK Norrvirdarna 41:36 -4:41
2 Nicklas Sundberg Söders-Tyresö 46:17 +4:41
3 Magnus Persson Kvibille GF other 46:51 +5:15
27 Anneli Sigvardson Bredaryds SOK 1:09:59 +28:23

Etappstart-Lätt 2,5 95 deltagare
1 Gustav Ribbholm OK Njudung 26:33 -0:35
2 Astrid Hedström Östersunds OK 27:08 +0:35
3 Agnes Nilsson Domnarvets GoIF 27:51 +1:18
35 Sandra Dolfén Bredaryds SOK 44:05 +17:32

MTBO D16 5 deltagare
1 Leija Magnusson Alfta-Ösa OK 58:40 -10:36
2 Tilda Palm IK Hakarpspojkarna 1:09:16 +10:36
3 Karolina Hede Södertälje-Nykvarn OF 1:11:27 +12:47
4 Tuva Nylund Bredaryds SOK 1:13:31 +14:51

MTBO D50 20 deltagare
1 Monica Kollberg Eksjö SOK 51:27 -1:34
2 Florence Berg Domnarvets GoIF 53:01 +1:34
3 Åsa Bergfors SOK Viljan 55:11 +3:44
5 Carina Svensson Bredaryds SOK 59:08 +7:41

MTBO Lätt Mellan 27 deltagare
1 Håkan Blomgren Stora Tuna OK 37:42 -3:18
2 Göran Persson Värend GN OL 41:00 +3:18
3 Per Holmquist 43:27 +5:45
10 Bosse Ybe OK Stigen 57:31 +19:49

Totalt efter 4 etapper

Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK

H20 Elit 104 deltagare
1 Axel Granqvist OK Ravinen 2:44:34 -9:29
2 Elias Jonsson Nydalens SK NOR 2:54:03 +9:29
3 Filip Trofast Bredaryds SOK 2:54:18 +9:44
7 Emil Auselius Bredaryds SOK 2:57:06 +12:32

D18 Elit 115 deltagare
1 Hanna Lundberg OK Renen 2:14:58 -4:52
2 Alva Sonesson Falköpings AIK OK 2:19:50 +4:52
3 Tilda Östberg Stora Tuna OK 2:21:06 +6:08
82 Linnea Skalberg Bredaryds SOK 3:19:28 +1:04:30

H18 Elit 114 deltagare
1 Viktor Svensk Stora Tuna OK 2:01:54 -4:02
2 Axel Elmblad Bredaryds SOK 2:05:56 +4:02
3 Søren Thrane Ødum IFK Göteborg Orientering 2:10:58 +9:04
65 Anton Gunnarsson Bredaryds SOK 2:44:02 +42:08

D21 137 deltagare
1 Simone Niggli OL Norska SUI 2:58:24 -19:10
2 Frida Bakkman IFK Göteborg Orientering 3:17:34 +19:10
3 Klara Djerf Lerums SOK 3:17:59 +19:35
75 Klara Elmblad Bredaryds SOK 4:22:58 +1:24:34

D21 Kort-1, 123 deltagare
1 Gunvor Hov Høydal Fossum IF NOR 2:02:33 -3:08
2 Julia Lauri OK Tisaren 2:05:41 +3:08
3 Emma Bergman OK PAN-Kristianstad 2:14:09 +11:36
18 Amanda Leo Bredaryds SOK 2:37:03 +34:30
33 Lisa Elmblad Bredaryds SOK 2:50:21 +47:48
47 Amelia Skalberg Bredaryds SOK 3:02:55 +1:00:22
97 Ellen Albinsson Bredaryds SOK 4:02:17 +1:59:44

H21 Kort-1, 157 deltagare
1 Anders Nordberg Nydalens SK NOR 2:15:24 -2:03
2 Vegard Jarvis Westergård Ntnui NOR 2:17:27 +2:03
3 Bojan Blumenstein Nydalens SK NOR 2:22:17 +6:53
34 Henrik Andersson Bredaryds SOK 3:02:58 +47:34
111 Emil Eriksson Bredaryds SOK 5:04:58 +2:49:34

H16 Kort 49 deltagare
1 Siro Giannini OLG Stäfa SUI 2:22:15 -9:03
2 Pavel Horak Junior USK Praha CZE 2:31:18 +9:03
3 Albin Sjöblom OK Kåre 2:31:49 +9:34
22 Hugo Auselius Bredaryds SOK 3:20:32 +58:17

H15 198 deltagare
1 Marcus Stenebo Attunda OK 2:06:35 -4:56
2 Olle Karlsson IK Hakarpspojkarna 2:11:31 +4:56
3 Marek Štěrba Slovan Karlovy Vary CZE 2:15:03 +8:28
61 Filip Broling Bredaryds SOK 2:52:33 +45:58

D14 Kort 52 deltagare
1 Viktoriia Iugova Baltiyskiy Bereg RUS 1:53:51 -0:43
2 Eline Andrea Vaeng Bernhardsen IL BUL-Tromsø NOR 1:54:34 +0:43
3 Astrid Elida Vaeng Bernhardsen IL BUL-Tromsø NOR 2:01:24 +7:33
4 Sanna Sigvardson Bredaryds SOK 2:05:15 +11:24

D35 38 deltagare
1 Annica Gustafsson IFK Lidingö SOK 3:01:38 -4:49
2 Camilla Engstrand IFK Göteborg Orientering 3:06:27 +4:49
3 Lina Bergman OK Skogsfalken 3:10:53 +9:15
17 Katarina Östberg Bredaryds SOK 3:54:34 +52:56

D35 Kort 102 deltagare
1 Alexandra Vejedal Kamrat Och IF KIF 1:53:56 -2:41
2 Stina Haraldsson Järla Orientering 1:56:37 +2:41
3 Elsa Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 2:01:46 +7:50
45 Stina Albinsson Bredaryds SOK 3:01:24 +1:07:28

H35 Kort 142 deltagare
1 Markus Martinelle Söders-Tyresö 2:21:56 -2:57
2 Anders Hedman Snättringe SK 2:24:53 +2:57
3 Isak Bergman OK Skogsfalken 2:25:29 +3:33
84 Fredrik Eriksson Bredaryds SOK 3:59:26 +1:37:30
90 Henric Johnsson Bredaryds SOK 4:13:11 +1:51:15

H45-2, 128 deltagare
1 Johan Näsman Täby OK 2:24:06 -7:45
2 Casper Giding Kamrat Och IF KIF 2:31:51 +7:45
3 Jouni Kahelin Vaajakosken Terä FIN 2:34:32 +10:26
42 Mattias Gunnarsson Bredaryds SOK 3:30:09 +1:06:03

D45 Kort-1, 120 deltagare
1 Jenny Håkansson OK Orion 1:47:28 -6:41
2 Eva Hallsten Täby OK 1:54:09 +6:41
3 Åsa Pleiner Täby OK 2:04:55 +17:27
36 Malin Classon OK Stigen 2:44:42 +57:14

H50-1, 138 deltagare
1 Allan Mogensen OK Ravinen 2:24:19 -3:33
2 Lars Håkan Sandvik Attunda OK 2:27:52 +3:33
3 Olov Vikström Sundsvalls OK 2:28:42 +4:23
91 Magnus Trofast Bredaryds SOK 3.59 .50 +1:35:31

D50 Kort, 153 deltagare
1 Ausra Bartkeviciene SM Gaja LTU 1:55:15 -4:14
2 Ina Skalberg Bredaryds SOK 1:59:29 +4:14
3 Mia Lilja IFK Lidingö SOK 2:00:05 +4:50

H50 Kort-2, 1 30 deltagare
1 Mats Nylund Bredaryds SOK 1:58:36 -3:19
2 Erik Norin Sundsvalls OK 2:01:55 +3:19
3 Geir Sommerhein OK Horten NOR 2:03:01 +4:25

D60 73 deltagare
1 Elisabeth Fries Umeå OK 2:11:18 -13:45
2 Lena Larsson Sala OK 2:25:03 +13:45
3 Agneta Olivestam Vimmerby OK 2:31:31 +20:13
48 Maria Andersson Bredaryds SOK 3:35:17 +1:23:59

H60 Kort 106 deltagare
1 Lennart Larsson Hestra IF 1:56:02 -5:03
2 Tommy Holmér Väsby OK 2:01:05 +5:03
3 Lars-Gunnar Nilsson Eksjö SOK 2:07:38 +11:36
49 Glenn Henningsson OK Stigen 3:00:54 +1:04:52

H65 85 deltagare
1 Clas Fries Umeå OK 2:16:16 -2:05
2 Peter Lidholm IFK Hedemora OK 2:18:21 +2:05
3 Francesco Guglielmetti GOLD Savosa SUI 2:21:46 +5:30

H65 Kort 122 deltagare
1 Kent Törnqvist Karlskrona SOK 1:59:20 -7:48
2 Lars Janlöv IF Åland FIN 2:07:08 +7:48
3 Kent Granqvist Västerviks OK 2:12:51 +13:31
18 Arne Andersson Bredaryds SOK 2:29:19 +29:59

D70 38 deltagare
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 1:59:10 -24:09
2 Britt Linnea Eriksson Sala OK 2:23:19 +24:09
3 Maria Ehn Tullinge SK 2:36:10 +37:00
14 Lisbeth Karlsson Vaggeryds SOK 3:12:43 +1:13:33

H75 57 deltagare
1 Kalle Johansson OK Skogshjortarna 2:20:12 -6:06
2 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 2:26:18 +6:06
3 Göran Andersson Stigmännen Karlshamns OK 2:27:15 +7:03
5 Lars-Åke Claesson Skillingaryds FK 2:35:14 +15:02

H80 46 deltagare
1 Gunnar Østerbø Freidig NOR 2:03:53 -1:23
2 Roland Karlsson Ronneby OK 2:05:16 +1:23
3 Svante Nyström Västerbergslagens OL 2:16:18 +12:25
15 Torild Bornetun Skillingaryds FK 2:57:12 +53:19

D40 Motion 101 deltagare
1 Johanna Härwell Andrarums IF 2:45:49 -13:11
2 Therese Blom OK Nackhe 2:59:00 +13:11
3 Maria Wikström OK Hammaren 3:03:23 +17:34
Sofia Skörde Bredaryds SOK Felstämplat

H40 Motion 50 deltagare
1 Martin Stegmark Halmstad Garnisons IF 3:22:19 -10:43
2 Jørgen Breivold Ganddal IL NOR 3:33:02 +10:43
3 Peter Grimbeck Sävedalens AIK 3:39:52 +17:33
26 Jonas Nilsson Bredaryds SOK 4:46:28 +1:24:09

D45 Motion 105 deltagare
1 Anna Ås Lunds OK 2:55:58 -12:29
2 Mervi Holster-Hemmi SK Pohjantähti FIN 3:08:27 +12:29
3 Kerstin Olvegård FK Göingarna 3:12:47 +16:49
22 Anna Söderström OK Stigen 3:56:34 +1:00:36

H45 Motion 77 deltagare
1 Gary Larsson OK Skogshjortarna 2:21:38 -24:23
2 Lars Kullman OK Alehof 2:46:01 +24:23
3 Andreas Niemi Emmaboda Verda OK 2:48:25 +26:47
4 Magnus Classon OK Stigen 2:48:43 +27:05
19 Dan Sunnero Vaggeryds SOK 3:22:14 +1:00:36

D50 Motion 79 deltagare
1 Ulrika Ribbholm OK Njudung 2:42:40 -7:18
2 Monica Malmén OK Älgen 2:49:58 +7:18
3 Ingela Rönnestrand Frösö IF 2:57:44 +15:04
8 Susanne Domby OK Stigen 3:06:32 +23:52

H50 Motion 56 deltagare
1 Bjørn-Willy Arntzen Lierbygda O-Lag NOR 2:22:30 -15:15
2 Peter Edman Korsnäs IF OK 2:37:45 +15:15
3 Hans-Åke Falkeström Frösö IF 3:01:13 +38:43
9 Mikael Söderström OK Stigen 3:26:11 +1:03:41
15 Håkan Auselius Bredaryds SOK 3:35:22 +1:12:52
26 Jesper Rundbäck Vaggeryds SOK 4:08:23 +1:45:53

D55 Motion 45 deltagare
1 Gabriela Egerup Tullinge SK 2:55:52 -18:31
2 Elisabeth Olsson Älvdalens IF OK 3:14:23 +18:31
3 Annika Johansson OK Stigen 3:18:32 +22:40

H55 Motion 46 deltagare
1 Ola Olsson IK Hakarpspojkarna 2:44:09 -16:37
2 Robert Burén IK Ymer 3:00:46 +16:37
3 Per-Gunnar Johansson OK Reftele 3:01:22 +17:13
8 Peter Domby OK Stigen 3:23:09 +39:00

D65 Motion 36 deltagare
1 Dagny Jonsson OK Letstigen 3:27:46 -6:03
2 Gunnel Litzell OK Kullingshof 3:33:49 +6:03
3 Tove Straarup Horsens OK DEN 3:34:07 +6:21

H65 Motion 39 deltagare
1 Per Erik Fogel Västerås SOK 2:32:18 -23:42
2 Per Edén OK Kåre 2:56:00 +23:42
3 Kenneth Fager Karlskrona SOK 2:57:06 +24:48
4 Sölve Andersson Bredaryds SOK 2:57:19 +25:01

H70 Motion27 deltagare
1 Johannes Lindgren Värend GN OL 3:19:14 -2:46
2 Bo Johansson OK Stigen 3:22:00 +2:46
3 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 3:22:25 +3:11

Inskolning, 139 deltagare
Maja Nylund Bredaryds SOK Godkänd
Märta Sunnero Vaggeryds SOK Godkänd
Ingrid Sunnero Vaggeryds SOK Ej start
Astrid Nilsson Bredaryds SOK Godkänd

Svår 5,0 61 deltagare
1 Johan Herbst Västerås SOK 2:26:24 -12:55
2 Martin Juhlin Västerås SOK 2:39:19 +12:55
3 Jørgen Schjølberg Tynset IF NOR 2:41:43 +15:19
38 Lars Thorstensson OK Stigen 4:20:23 +1:53:59

Lätt 5,0 70 deltagare
1 Dina Reitan Freidig NOR 3:03:56 -13:48
2 Jon Oscarsson Frösö IF 3:17:44 +13:48
3 Fredrik Hellqvist Sundsvalls OK 3:18:05 +14:09
35 Tina Sunnero Vaggeryds SOK 5:06:16 +2:02:20

Lätt 3,5 78 deltagare
1 Martina Braun Växjö OK 2:24:21 -6:56
2 Oskar Karlsson Bredaryds SOK 2:31:17 +6:56
3 Jiatong CAI Hangzhou MIGU Orienteering CLUB CHN 2:37:27 +13:06

3-dagars-Lätt 2,5 41 deltagare
1 Edvin Skantze Sundbybergs IK 51:01 -2:50
2 Ebba Stenhag Nässjö OK 53:51 +2:50
3 Arvid Stark Västerviks OK 57:49 +6:48
20 Linnéa Classon OK Stigen 1:36:57 +45:56

MTBO D16 5 deltagare
1 Tilda Palm IK Hakarpspojkarna 4:04:23 -14:52
2 Karolina Hede Södertälje-Nykvarn OF 4:19:15 +14:52
3 Nova Anundborg Sidensjö IK 4:29:02 +24:39t

MTBO D50 20 deltagare
1 Florence Berg Domnarvets GoIF 3:29:16 -4:25
2 Monica Kollberg Eksjö SOK 3:33:41 +4:25
3 Carina Svensson Bredaryds SOK 3:39:21 +10:05

 

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *