Orientering

Resultat 5-dagars etapp 3

Orientering Nedan finns resultat från O-ringens 5-dagarsorientering där tredje etappen i dag fullbordades. Först resultat från dagens etapp sedan totalresultat.

 

ÅBY, O-ringens 5-dagars etapp 3, långdistans:

D21, 6,610 m, 141 deltagare: 1) Simone Niggli, OL Norska (SUI), 56:39, 105) Klara Elmblad, Bredaryds SOK (SWE), +36:38.

D21 Kort-1, 4,740 m, 125 deltagare: 1) Julia Lauri, OK Tisaren (SWE), 35:14, 11) Amanda Leo, Bredaryds SOK (SWE), +8:21, 34) Lisa Elmblad, do, +13:13, 51) Amelia Skalberg, do, +18:35, 91) Ellen Albinsson, do, +30:53.

H21 Kort-1, 6,670 m, 155 deltagare: 1) Bojan Blumenstein, Nydalens SK (NOR), 40:43, 35) Henrik Andersson, Bredaryds SOK (SWE), +17:04, 111) Emil Eriksson, do, +49:22.

H16 Kort, 4,210 m, 51 deltagare: 1) Osvaldas Kazlauskas, SM Gaja (LTU), 35:45, 7) Hugo Auselius, Bredaryds SOK (SWE), +7:28.

H15, 5,600 m, 208 deltagare: 1) Marcus Stenebo, Attunda OK (SWE), 37:44, 81) Filip Broling, Bredaryds SOK (SWE), +15:46.

D14 Kort, 3,090 m, 55 deltagare: 1) Eline Andrea Vaeng Bernhardsen, IL BUL-Tromsø (NOR), 27:34, 2) Sanna Sigvardson, Bredaryds SOK (SWE), +3:16.

D35, 6,230 m, 38 deltagare: 1) Annica Gustafsson, IFK Lidingö SOK (SWE), 52:07, 20) Katarina Östberg, Bredaryds SOK (SWE), +19:40.

D35 Kort, 4,140 m, 107 deltagare: 1) Alexandra Vejedal, Kamrat Och IF KIF (SWE), 29:56, 46) Stina Albinsson, Bredaryds SOK (SWE), +20:19.

H35 Kort, 5,970 m, 149 deltagare: 1) Markus Martinelle, Söders-Tyresö (SWE), 41:31, 96) Fredrik Eriksson, Bredaryds SOK (SWE), +36:22, 108) Henric Johnsson, do, +38:53.

H45-2, 6,350 m, 126 deltagare: 1) Johan Näsman, Täby OK (SWE), 41:49, 53) Mattias Gunnarsson, Bredaryds SOK (SWE), +22:52.

D45 Kort-1, 3,760 m, 119 deltagare: 1) Jenny Håkansson, OK Orion (SWE), 31:00, 82) Malin Classon, OK Stigen (SWE), +26:10.

H50-1, 5,850 m, 139 deltagare: 1) Allan Mogensen, OK Ravinen (SWE), 40:55, 102) Magnus Trofast, Bredaryds SOK (SWE), +34:37.

D50 Kort, 3,670 m, 158 deltagare: 1) Annika Ericsson, Växjö OK (SWE), 34:26, 4) Ina Skalberg, Bredaryds SOK (SWE), +2:52.

H50 Kort-2, 4,310 m, 132 deltagare: 1) Mats Nylund, Bredaryds SOK (SWE), 30:51, 7) Per Sigvardson, do, +3:34.

D60, 3,810 m, 73 deltagare: 1) Gunilla Kreiss, Järla Orientering (SWE), 38:06, 43) Maria Andersson, Bredaryds SOK (SWE), +19:12.

H60 Kort, 4,260 m, 109 deltagare: 1) Lennart Larsson, Hestra IF (SWE), 33:41, 47) Glenn Henningsson, OK Stigen (SWE), +17:25.

H65 Kort, 3,680 m, 121 deltagare: 1) Kent Törnqvist, Karlskrona SOK (SWE), 34:37, 10) Arne Andersson, Bredaryds SOK (SWE), +2:50.

D70, 3,210 m, 40 deltagare: 1) Karin Gustafsson, Strängnäs-Malmby OL (SWE), 34:41, 16) Lisbeth Karlsson, Vaggeryds SOK (SWE), +24:42.

H75, 3,740 m, 58 deltagare: 1) Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK (SWE), 40:23, 2) Kalle Johansson, Skogshjortarna, +0.35.

H80, 2,970 m, 53 deltagare: 1) Gunnar Østerbø, Freidig (NOR), 31:45, 16) Torild Bornetun, Skillingaryds FK (SWE), +21:15.

H40 Motion, 6,020 m, 56 deltagare: 1) Fredrik Samuelsson, Umeå OK (SWE), 53:47, 27) Jonas Nilsson, Bredaryds SOK (SWE), +25:08.

D45 Motion, 4,360 m, 108 deltagare: 1) Mervi Holster-Hemmi, SK Pohjantähti (FIN), 53:29, 35) Anna Söderström, OK Stigen (SWE), +18:04.

H45 Motion, 4,630 m, 81 deltagare: 1) Gary Larsson, OK Skogshjortarna (SWE), 41:04, 4) Magnus Classon, OK Stigen (SWE), +5:18, 28) Dan Sunnero, Vaggeryds SOK (SWE), +18:42.

D50 Motion, 3,650 m, 82 deltagare: 1) Anna Jöhnemark, Stora Tuna OK (SWE), 42:26, 8) Susanne Domby, OK Stigen (SWE), +5:01.

H50 Motion, 4,510 m, 58 deltagare: 1) Bjørn-Willy Arntzen, Lierbygda O-Lag (NOR), 35:53, 21) Mikael Söderström, OK Stigen (SWE), +22:29, 29) Håkan Auselius, Bredaryds SOK (SWE), +28:55, 43) Jesper Rundbäck, Vaggeryds SOK (SWE), +41:45.

D55 Motion, 3,710 m, 49 deltagare: 1) Karin Bengtsson, Visborgs OK (SWE), 44:41, 6) Annika Johansson, OK Stigen (SWE), +9:57.

H55 Motion, 4,420 m, 46 deltagare: 1) Ola Olsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), 45:28, 22) Peter Domby, OK Stigen (SWE), +23:04.

H65 Motion, 3,830 m, 39 deltagare: 1) Per Erik Fogel, Västerås SOK (SWE), 40:41, 5) Sölve Andersson, Bredaryds SOK (SWE), +4:26.

H70 Motion, 3,640 m, 31 deltagare: 1) Johannes Lindgren, Värend GN OL (SWE), 52:22, 4) Bo Johansson, OK Stigen (SWE), +4:23.

Inskolning, 1,460 m, 140 deltagare: Maja Nylund, Bredaryds SOK (SWE), Godkänd, Märta Sunnero, Vaggeryds SOK (SWE), Godkänd, Ingrid Sunnero, do, Godkänd, Astrid Nilsson, Bredaryds SOK (SWE), Godkänd.

Sammanlagt efter 3 etapper:

 

D21, 6,610 m, 141 deltagare: 1) Simone Niggli, OL Norska (SUI), 2:27:02, 87) Klara Elmblad, Bredaryds SOK (SWE), +1:12:17.

D21 Kort-1, 4,740 m, 125 deltagare: 1) Gunvor Hov Høydal, Fossum IF (NOR), 1:36:34, 18) Amanda Leo, Bredaryds SOK (SWE), +26:56, 32) Lisa Elmblad, do, +35:30, 55) Amelia Skalberg, do, +49:32, 100) Ellen Albinsson, do, +1:36:07.

H21 Kort-1, 6,670 m, 155 deltagare: 1) Anders Nordberg, Nydalens SK (NOR), 1:49:50, 33) Henrik Andersson, Bredaryds SOK (SWE), +36:08, 116) Emil Eriksson, do, +2:19:46.

H16 Kort, 4,210 m, 51 deltagare: 1) Siro Giannini, OLG Stäfa (SUI), 1:53:19, 22) Hugo Auselius, Bredaryds SOK (SWE), +50:31.

H15, 5,600 m, 208 deltagare: 1) Marcus Stenebo, Attunda OK (SWE), 1:41:25, 66) Filip Broling, Bredaryds SOK (SWE), +39:52.

D14 Kort, 3,090 m, 55 deltagare: 1) Eline Andrea Vaeng Bernhardsen, IL BUL-Tromsø (NOR), 1:28:24, 5) Sanna Sigvardson, Bredaryds SOK (SWE), +10:23.

D35, 6,230 m, 38 deltagare: 1) Annica Gustafsson, IFK Lidingö SOK (SWE), 2:27:18, 18) Katarina Östberg, Bredaryds SOK (SWE), +46:12.

D35 Kort, 4,140 m, 107 deltagare: 1) Alexandra Vejedal, Kamrat Och IF KIF (SWE), 1:30:12, 46) Stina Albinsson, Bredaryds SOK (SWE), +49:48.

H35 Kort, 5,970 m, 149 deltagare: 1) Markus Martinelle, Söders-Tyresö (SWE), 1:53:24, 88) Fredrik Eriksson, Bredaryds SOK (SWE), +1:18:20, 97) Henric Johnsson, do, +1:24:17.

H45-2, 6,350 m, 126 deltagare: 1) Johan Näsman, Täby OK (SWE), 1:55:14, 43) Mattias Gunnarsson, Bredaryds SOK (SWE), +49:54.

D45 Kort-1, 3,760 m, 119 deltagare: 1) Jenny Håkansson, OK Orion (SWE), 1:24:10, 40) Malin Classon, OK Stigen (SWE), +47:15.

H50-1, 5,850 m, 139 deltagare: 1) Allan Mogensen, OK Ravinen (SWE), 1:54:32, 91) Magnus Trofast, Bredaryds SOK (SWE), +1:16:14.

D50 Kort, 3,670 m, 158 deltagare: 1) Ausra Bartkeviciene, SM Gaja (LTU), 1:30:57, 4) Ina Skalberg, Bredaryds SOK (SWE), +3:49.

H50 Kort-2, 4,310 m, 132 deltagare: 1) Erik Ersson, IFK Mora OK (SWE), 1:28:36, 2) Mats Nylund, Bredaryds SOK (SWE), +0:36, 9) Per Sigvardson, do, +11:29.

D60, 3,810 m, 73 deltagare: 1) Elisabeth Fries, Umeå OK (SWE), 1:42:36, 47) Maria Andersson, Bredaryds SOK (SWE), +1:05:58.

H60 Kort, 4,260 m, 109 deltagare: 1) Lennart Larsson, Hestra IF (SWE), 1:31:00, 43) Glenn Henningsson, OK Stigen (SWE), +43:06.

H65 Kort, 3,680 m, 121 deltagare: 1) Kent Törnqvist, Karlskrona SOK (SWE), 1:33:48, 20) Arne Andersson, Bredaryds SOK (SWE), +22:27.

D70, 3,210 m, 40 deltagare: 1) Karin Gustafsson, Strängnäs-Malmby OL (SWE), 1:33:09, 13) Lisbeth Karlsson, Vaggeryds SOK (SWE), +57:01.

H75, 3,740 m, 58 deltagare: 1) Kalle Johansson, OK Skogshjortarna (SWE), 1:47:51, 5) Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK (SWE), +18:01.

H80, 2,970 m, 53 deltagare: 1) Gunnar Østerbø, Freidig (NOR), 1:33:28, 13) Torild Bornetun, Skillingaryds FK (SWE), +43:44.

H40 Motion, 6,020 m, 56 deltagare: 1) Martin Stegmark, Halmstad Garnisons IF (SWE), 2:39:13, 24) Jonas Nilsson, Bredaryds SOK (SWE), +56:48.

D45 Motion, 4,360 m, 108 deltagare: 1) Anna Ås, Lunds OK (SWE), 2:19:29, 27) Anna Söderström, OK Stigen (SWE), +49:10.

H45 Motion, 4,630 m, 81 deltagare: 1) Gary Larsson, OK Skogshjortarna (SWE), 1:48:44, 3) Magnus Classon, OK Stigen (SWE), +18:39, 20) Dan Sunnero, Vaggeryds SOK (SWE), +49:57.

D50 Motion, 3,650 m, 82 deltagare: 1) Ulrika Ribbholm, OK Njudung (SWE), 2:00:49, 6) Susanne Domby, OK Stigen (SWE), +15:36.

H50 Motion, 4,510 m, 58 deltagare: 1) Bjørn-Willy Arntzen, Lierbygda O-Lag (NOR), 1:51:45, 12) Mikael Söderström, OK Stigen (SWE), +50:56, 15) Håkan Auselius, Bredaryds SOK (SWE), +56:21, 29) Jesper Rundbäck, Vaggeryds SOK (SWE), +1:24:03.

D55 Motion, 3,710 m, 49 deltagare: 1) Gabriela Egerup, Tullinge SK (SWE), 2:15:02, 2) Annika Johansson, OK Stigen (SWE), +10:50.

H55 Motion, 4,420 m, 46 deltagare: 1) Ola Olsson, IK Hakarpspojkarna (SWE), 2:10:18, 11) Peter Domby, OK Stigen (SWE), +34:00.

H65 Motion, 3,830 m, 39 deltagare: 1) Per Erik Fogel, Västerås SOK (SWE), 1:57:55, 3) Sölve Andersson, Bredaryds SOK (SWE), +15:39.

H70 Motion, 3,640 m, 31 deltagare: 1) Johannes Lindgren, Värend GN OL (SWE), 2:25:30, 4) Bo Johansson, OK Stigen (SWE), +8:18.

Inskolning, 1,460 m, 140 deltagare: Maja Nylund, Bredaryds SOK (SWE), Godkänd, Märta Sunnero, Vaggeryds SOK (SWE), Godkänd, Astrid Nilsson, Bredaryds SOK (SWE), Godkänd.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *