Orientering

Orienteringstävlingar avgjordes i Vaggeryd

Orientering Ungdomens 5-dagars etapp 2 och Södra Vätterbygdsmästerskapet i orientering avgjordes i kväll skogarna vid Friluftsgården i Vaggeryd.  

  [1/14]

  [2/14]

  [3/14]

  [4/14]

  [5/14]

  [6/14]

  [7/14]

  [8/14]

  [9/14]

  [10/14]

  [11/14]

  [12/14]

  [13/14]

  [14/14]

Det var klubbarna i Jönköpings OL-allians som deltog i ett arrangemang av Vaggeryds SOK.

Arenan var vid Friluftsgården och banläggare var Stefan Stork.

D75 (2) 2.3 km
1) Ann-Britt Björnlinger IK Vista 31:06, 2) Anna-Cajsa Eriksson Jönköpings OK 33:48

D70 (4) 2.6 km
1) Lena Barkestam IK Hakarpspojkarna 29:18, 2) Vega Slottner Jönköpings OK 36:46, 3) Gerd Wallin Jönköpings OK 46:36

D65 (4) 2.6 km
1) Monica Martinsson OK Tranan 27:07, 2) Ann-Britt Lingfors IF Hallby SOK 36:12, 3) Turid Petersson IK Hakarpspojkarna 38:09, 4) Marianne Sjöberg OK Gränsen 39:53

D55 (2) 3.1 km
1) Ann-Marie Andersson Tenhults SOK 37:04

D50 (1) 3.1 km
1) Monika Hjellström Gränna-Bygdens OK 48:48

D45 (2) 3.6 km
1) Carin Rosjö Jönköpings OK 31:15, 2) Maria Rosén Thelin Jönköpings OK 31:32

D40 (3) 3.6 km
1) Therese Barje Jönköpings OK 31:42, 2) Sara Wulff OK Gränsen 47:22

D21 (3) 3.9 km
1) Anette Granstedt IK Hakarpspojkarna 28:59, 2) Elise Josefsson OK Pan-Kristianstad 30:20, 3) Karin Håkansson OK Gränsen 44:40

D18 (2) 3.6 km
1) Nike Pruth IK Hakarpspojkarna 39:54, 2) Maya Ljubez IK Hakarpspojkarna 40:56

D16 (11) 3.7 km
1) Ida Eskilsson IK Hakarpspojkarna 23:52, 2) Evelina Svensson Finndahl IK Hakarpspojkarna 27:28, 2) Ida Rosjö Jönköpings OK 27:28, 4) Tilda Palm IK Hakarpspojkarna 29:01, 5) Stella Rangert IK Hakarpspojkarna 30:25, 6) Mira Enell Jönköpings OK 32:04, 7) Frida Mouchard IF Hallby SOK 33:37, 8) Olivia Grönkvist Jönköpings OK 36:20, 9) Ellinor Lihv OK Gränsen 52:16, 10) Andrea Lundell IF Hallby SOK 1:10:16

D14 (11) 3.0 km
1) Sandra Ling IK Hakarpspojkarna 18:18, 2) Minna Palm IK Hakarpspojkarna 19:39, 3) Emma Olin IK Hakarpspojkarna 20:26, 4) Tilda Sundkvist OK Gränsen 21:42, 5) Engla Pruth IK Hakarpspojkarna 24:47, 6) Agnes Hertz Tenhults SOK 27:05, 7) Vega Enell Jönköpings OK 28:07, 8) Ida Karlsson OK Gränsen 28:33, 9) Jenny Jansson Tenhults SOK 29:27, 10) Moa Dahlson OK Gränsen 34:40, 11) Estrid Fransson Vaggeryds SOK 1:06:19

D12 (9) 2.4 km
1) Hilma Trofast Jönköpings OK 18:28, 2) Sofia Öhlund IK Hakarpspojkarna 18:37, 3) Vera Dahlberg Jönköpings OK 20:27, 4) Signe Eskilsson IK Hakarpspojkarna 21:34, 5) Stina Elgh IK Hakarpspojkarna 27:39, 6) Alva Haraldsson IF Hallby SOK 27:48, 7) Evelina Gomér IK Hakarpspojkarna 28:23, 8) Siri Rehn Gränna-Bygdens OK 44:01

D10 (11) 2.1 km
1) Agnes Olsson Jönköpings OK 16:52, 2) Norah Blomqvist Jönköpings OK 18:41, 3) Hanna Palmér Jönköpings OK 18:53, 4) Lovisa Dahlberg Jönköpings OK 19:33, 5) Edith Palmér Jönköpings OK 20:26, 6) Lova Beijer Jönköpings OK 20:56, 7) Felicia Svensson Jönköpings OK 22:34, 8) Noomi Sparr Tenhults SOK 27:57, 9) Alma Trofast Jönköpings OK 30:34

H80 (4) 2.6 km
1) Lennart Kammenhed Jönköpings OK 36:44, 2) Per Larsson Jönköpings OK 37:58, 3) Lars-Göran Björnlinger IK Vista 38:51

H75 (6) 2.6 km
1) Lars-Åke Claesson Skillingaryds FK 21:11, 2) Erland Ling Jönköpings OK 25:23, 3) Gunnar Andersson IK Vista 29:30, 4) Gunnar Wallin Jönköpings OK 31:53, 5) Rolf Gabrielsson Falköpings AIK OK 36:33, 6) Lars Fransson Bottnaryds IF 43:02

H70 (7) 3.1 km
1) Kjell Martinsson OK Tranan 34:49, 2) Bengt Sörensen Jönköpings OK 35:03, 3) Torbjörn Blomqvist Jönköpings OK 36:59, 4) Sven-Åke Karlsson IK Hakarpspojkarna 40:08, 5) Sonny Andersson IK Hakarpspojkarna 41:09, 6) Åke Sjöberg OK Gränsen 50:25

H65 (7) 3.1 km
1) Lennart Gustafsson Jönköpings OK 26:54, 2) Stefan Elmquist Tenhults SOK 31:28, 3) Bernt Klasson IK Hakarpspojkarna 32:58, 4) Thomas Petersson IK Hakarpspojkarna 34:34, 5) Klas Björk IK Hakarpspojkarna 35:11, 6) Hans Trofast Tenhults SOK 40:46

H60 (3) 3.1 km
1) Kurt Svensson IK Hakarpspojkarna 24:14, 2) Lennart Larsson Jönköpings OK 30:52

H55 (3) 3.6 km
1) Arto Blomdahl IK Hakarpspojkarna 30:10, 2) Lars Karlsson OK Gränsen 1:01:20

H50 (4) 3.6 km
1) Philip Hjellström Gränna-Bygdens OK 29:41, 2) Fredrik Mouchard IF Hallby SOK 30:23, 3) Per-Olof Claésson Tenhults SOK 36:38

H45 (3) 3.9 km
1) Fredrik Svensson Jönköpings OK 25:49, 2) Klas Grönkvist Jönköpings OK 29:54, 3) Anders Blomqvist Jönköpings OK 38:13

H40 (2) 3.9 km
1) Mattias Rehn Gränna-Bygdens OK 34:50, 2) Tobias Möllerström Jönköpings OK 39:30

H35 (2) 4.4 km
1) Jimmy Iby Gränna-Bygdens OK 36:39, 2) Per Sterner OK Gränsen 39:31

H21 (4) 4.4 km
1) Ola Andersson OK Orion 25:13, 2) Anders Yngve IK Hakarpspojkarna 30:21, 3) Albin Hjellström IK Hakarpspojkarna 31:46, 4) Daniel Håkansson OK Gränsen 34:32

H16 (7) 3.7 km
1) Olle Karlsson IK Hakarpspojkarna 20:20, 2) Isak Eskilsson IK Hakarpspojkarna 20:31, 3) Adrian Sjödin IK Hakarpspojkarna 22:43, 4) Erik Ling IK Hakarpspojkarna 27:24, 5) Erik Elf Ölmstad IS 40:54

H14 (6) 3.0 km
1) Joel Svensson Finndahl IK Hakarpspojkarna 18:02, 2) Viggo Wulff OK Gränsen 18:47, 3) Felix Frykfeldt IK Hakarpspojkarna 25:46, 4) Viggo Persson IK Hakarpspojkarna 39:00

H12 (13) 2.4 km
1) Emil Ling IK Hakarpspojkarna 12:59, 2) Walter Blomqvist Jönköpings OK 16:06, 3) Rasmus Sterner OK Gränsen 17:10, 4) Felix Svensson Jönköpings OK 20:32, 5) Carl Palm Vaggeryds SOK 25:45, 6) Jack Andersson Vaggeryds SOK 28:50, 7) Tage Möllerström Jönköpings OK 30:28, 8) Elliott Rehn Gränna-Bygdens OK 34:16, 9) Milton Sparr Tenhults SOK 43:49

H10 (9) 2.1 km
1) Kasper Bjurgren Karlsson Jönköpings OK 16:48, 2) Calle Dahlson OK Gränsen 17:07, 3) Hannes Sonnerfjord Jönköpings OK 17:18, 4) Olof Hertin IK Hakarpspojkarna 19:17, 5) Einar Orestig Tenhults SOK 19:34, 6) Emil Sterner OK Gränsen 20:40, 7) Alfred Martinsson Jönköpings OK 21:42, 8) Bo Möllerström Jönköpings OK 25:17

U3 (6) 3.0 km
1) Felix Blomberg IF Hallby SOK 27:03, 2) Oskar Juel Tenhults SOK 28:52, 3) Oskar Josefsson IF Hallby SOK 36:16, 4) Kevin Karlsson IF Hallby SOK 47:01, 5) Nike Blomberg IF Hallby SOK 50:52

U2 (10) 2.4 km
1) Amelie Wretling Clarin Jönköpings OK 37:16, 2) Eric Fridén OK Gränsen 38:57, 3) Alma Mannerström Tenhults SOK 39:13, 4) Linus Fridén OK Gränsen 39:32, 5) Emil Juvén OK Gränsen 42:42, 6) Leon Bard IF Hallby SOK 43:28, 7) Tova Persson Bottnaryds IF 45:00, 8) Isac Bard IF Hallby SOK 52:22, 9) Arvid Gredegård IF Hallby SOK 52:32

U1 (21) 2.1 km
1) Didrik Ström Jönköpings OK 20:40, 2) Emanuel Fransson Vaggeryds SOK 21:18, 3) Ruben Palm Vaggeryds SOK 23:28, 4) Wilmer Mannerström Tenhults SOK 23:50, 5) Victor Karlsson OK Gränsen 26:48, 6) Oskar Andersson Jönköpings OK 28:40, 7) Alexander Ek IF Hallby SOK 28:42, 8) Elliot Bodin IF Hallby SOK 28:43, 9) Margot Gard IF Hallby SOK 28:44, 10) Unni Sparr Tenhults SOK 28:54, 11) Arvid Orestig Tenhults SOK 29:37, 12) Carl Hult Jönköpings OK 31:00, 13) Axel Hult Jönköpings OK 31:10, 14) Alice Ullerteg Jönköpings OK 32:00, 15) Ellen Borst Jönköpings OK 32:33, 16) Signe Aronsson Jönköpings OK 35:02, 17) Matilda Gomer IK Hakarpspojkarna 37:57, 18) Linnea Bäck Jönköpings OK 42:26, 19) Axel Ros Jönköpings OK 42:29

Inskolning (17) 1.5 km
Stella Beijer Jönköpings OK godkänd, Sixten Blomqvist Jönköpings OK godkänd, Lucas Bodin IF Hallby SOK godkänd, Elias Forsén Jönköpings OK godkänd, Gustav Fransson Jönköpings OK godkänd, Sofia Juel Tenhults SOK godkänd, Sofia Kilander Bottnaryds IF godkänd, Ebbe Malmqvist Jönköpings OK godkänd, Olle Malmqvist Jönköpings OK godkänd, Gustav Martinsson Jönköpings OK godkänd, Linnea Palmér Jönköpings OK godkänd,Ester Ullerteg Jönköpings OK godkänd

Öppen 3 (7) 3.0 km
1) Patrik Dahlberg Jönköpings OK 28:19, 2) Malin Sonnerfjord Jönköpings OK 34:30, 3) Per Josefson IF Hallby SOK 38:09, 4) Vilda Persson IK Hakarpspojkarna 44:29, 5) Anna Blomqvist Jönköpings OK 44:35, 6) Arvid Rydell IF Hallby SOK 1:01:34

Öppen 5 (9) 3.7 km
1) Markus Olin IK Hakarpspojkarna 22:12, 2) David Elgh IK Hakarpspojkarna 27:54, 3) Sven-Eric Dahlson OK Gränsen 37:23, 4) Dan Gomer IK Hakarpspojkarna 40:51, 5) Emma Nilsson IF Hallby SOK 47:57, 6) Anette Hertz Tenhults SOK 53:17, 7) Sofia Enell Jönköpings OK 54:40, 8) Maria Dahlberg Jönköpings OK 1:01:46, 9) Anton Levinsson Gränna-Bygdens OK 1:11:19

Öppen 7 (3) 3.1 km
1) Anna Ek IF Hallby SOK 32:37, 2) Marita Henriksson Jönköpings OK 38:12, 3) Annika Gustafsson Jönköpings OK 50:53

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *