Orientering

Här är resultat från O-Ringen

Orientering Nu har vi fåttalla resultat från första etappen av Femdagars, alltså O-Ringen.

Peter Domby, OK Stigen. Arkivbild

Vi presenterar de tre främsta i varje klass samt de lokala deltagarna:

H20 Elit 110 deltagare
1 Axel Granqvist OK Ravinen 53:05 -0:36
2 Jonas Andersson OK Roxen 53:41 +0:36
3 Gustav Runefors Växjö OK 54:40 +1:35
12 Filip Trofast Bredaryds SOK 58:09 +5:04
14 Emil Auselius Bredaryds SOK 58:35 +5:30

D18 Elit 116 deltagare
1 Hanna  Lundberg OK Renen 43:41 -0:47
2 Jenny Baklid Konnerud IL NOR 44:28 +0:47
3 Hilda Holmqvist Johansson IK Hakarpspojkarna 44:41 +1:00
84 Linnea Skalberg Bredaryds SOK 59:19 +15:38

H18 Elit 119 deltagare
1 Viktor Svensk Stora Tuna OK 37:39 -1:51
2 Touko Seppä Turun Suunnistajat FIN 39:30 +1:51
3 Axel Elmblad Bredaryds SOK 40:06 +2:27
73 Anton Gunnarsson Bredaryds SOK 51:19 +13:40

D21 141 deltagare
1 Simone Niggli OL Norska SUI 45:59 -1:30
2 Moa Enmark Göteborg-Majorna OK 47:29 +1:30
3 Moa Gustafsson Uddevalla OK 50:04 +4:05
77 Klara Elmblad Bredaryds SOK 1:05:56 +19:57

D21 Kort-1 122 deltagare
1 Gunvor Hov Høydal Fossum IF NOR 30:33 -0:45
2 Julia Lauri OK Tisaren 31:18 +0:45
3 Betty Ann Bjerkreim IL Tyrving NOR 31:35 +1:02
27 Amanda Leo Bredaryds SOK 41:09 +10:36
39 Lisa Elmblad Bredaryds SOK 43:09 +12:36
58 Amelia Skalberg Bredaryds SOK 47:25 +16:52
108 Ellen Albinsson Bredaryds SOK 1:08:23 +37:50

H21 Kort-1 157 deltagare
1 Anders Nordberg Nydalens SK NOR 33:03 -0:19
2 Vegard Jarvis Westergård Ntnui NOR 33:22 +0:19
3 Bojan Blumenstein Nydalens SK NOR 34:45 +1:42
36 Henrik Andersson Bredaryds SOK 44:18 +11:15
141 Emil Eriksson Bredaryds SOK 1:29:45 +56:42

H16 Kort 51 deltagare
1 Gustav Lidman Tibro OK 39:44 -1:28
2 Siro Giannini OLG Stäfa SUI 41:12 +1:28
3 Osvaldas Kazlauskas SM Gaja LTU 41:40 +1:56
40 Hugo Auselius Bredaryds SOK 1:14:54 +35:10

H15 209 deltagare
1 Marcus Stenebo Attunda OK 32:42 -0:56
2 Marek Štěrba Slovan Karlovy Vary CZE 33:38 +0:56
3 Joel Golsäter Korsnäs IF OK 34:43 +2:01
85 Filip Broling Bredaryds SOK 47:51 +15:09

D14 Kort 58 deltagare
1 Eline Andrea Vaeng Bernhardsen IL BUL-Tromsø NOR 26:19 -0:49
2 Viktoriia Iugova Baltiyskiy Bereg RUS 27:08 +0:49
3 Astrid Elida Vaeng Bernhardsen IL BUL-Tromsø NOR 30:29 +4:10
13 Sanna Sigvardson Bredaryds SOK 38:18 +11:59

D35 38 deltagare
1 Camilla Engstrand IFK Göteborg Orientering 47:31 -0:19
2 Annica Gustafsson IFK Lidingö SOK 47:50 +0:19
3 Madeleine Tjernberg Dahlin Kovlands IF 48:21 +0:50
15 Katarina Östberg Bredaryds SOK 58:44 +11:13

D35 Kort 108 deltagare
1 Marie Ohlin OK Linné 29:20 -0:11
2 Lina Samor Lerums SOK 29:31 +0:11
3 Stina Haraldsson Järla Orientering 29:48 +0:28
49 Stina Albinsson Bredaryds SOK 46:38 +17:18

H35 Kort 150 deltagare
1 Anders Hedman Snättringe SK 34:22 -2:45
2 Isak Bergman OK Skogsfalken 37:07 +2:45
3 Emil Lauri Kamrat Och IF KIF 38:29 +4:07
80 Fredrik Eriksson Bredaryds SOK 57:18 +22:56
92 Henric Johnsson Bredaryds SOK 1:00:36 +26:14

H45-2 131 deltagare
1 Johan Näsman Täby OK 38:18 -0:33
2 Magnus Persson OK Tisaren 38:51 +0:33
3 Ilya Gusev Nord West RUS 39:17 +0:59
43 Mattias Gunnarsson Bredaryds SOK 51:17 +12:59

D45 Kort-1 122 deltagare
1 Jenny Håkansson OK Orion 26:31 -1:17
2 Eva Hallsten Täby OK 27:48 +1:17
3 Malin Widelund OK Kåre 28:09 +1:38
31 Malin Classon OK Stigen 36:46 +10:15

H50-1 141 deltagare
1 Olov Vikström Sundsvalls OK 37:52 -0:17
2 Allan Mogensen OK Ravinen 38:09 +0:17
3 Lars Håkan Sandvik Attunda OK 39:18 +1:26
88 Magnus Trofast Bredaryds SOK 1:01:26 +23:34

D50 Kort 159 deltagare
1 Ausra Bartkeviciene SM Gaja LTU 26:18 -1:00
2 Anette Palm HJS-Vansbro OK 27:18 +1:00
3 Mia Lilja IFK Lidingö SOK 27:59 +1:41
4 Ina Skalberg Bredaryds SOK 28:46 +2:28

H50 Kort-2 135 deltagare
1 Mats Nylund Bredaryds SOK 27:43 -0:11
2 Erik Ersson IFK Mora OK 27:54 +0:11
3 Erik Norin Sundsvalls OK 28:28 +0:45
8 Per Sigvardson Bredaryds SOK 31:32 +3:49
D60 73 deltagare
1 Elisabeth Fries Umeå OK 31:20 -2:43
2 Lena Larsson Sala OK 34:03 +2:43
3 Gunilla Kreiss Järla Orientering 35:41 +4:21
52 Maria Andersson Bredaryds SOK 57:32 +26:12

H60 Kort 110 deltagare
1 Tommy Holmér Väsby OK 27:02 -0:10
2 Lennart Larsson Hestra IF 27:12 +0:10
3 Petter Gullikstad Røros Il NOR 28:28 +1:26
46 Glenn Henningsson OK Stigen 37:33 +10:31

H65 90 deltagare
1 P-O Ivarsson Haninge SOK 32:20 -1:22
2 Clas Fries Umeå OK 33:42 +1:22
3 Peter Lidholm IFK Hedemora OK 34:27 +2:07
Thomas Albinsson Bredaryds SOK Ej start

H65 Kort 125 deltagare
1 Kent Granqvist Västerviks OK 29:13 -0:33
2 Kent Törnqvist Karlskrona SOK 29:46 +0:33
3 Göran Larsson Sala OK 30:41 +1:28
38 Arne Andersson Bredaryds SOK 39:26 +10:13

D70 42 deltagare
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 29:12 -6:08
2 Britt Linnea Eriksson Sala OK 35:20 +6:08
3 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 36:50 +7:38
8 Lisbeth Karlsson Vaggeryds SOK 40:55 +11:43

H75 59 deltagare
1 Kalle Johansson OK Skogshjortarna 32:40 -2:13
2 Göran Andersson Stigmännen Karlshamns OK 34:53 +2:13
3 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 36:06 +3:26
19 Lars-Åke Claesson Skillingaryds FK 46:50 +14:10

H80 54 deltagare
1 Gunnar Østerbø Freidig NOR 29:51 -0:16
2 Roland Karlsson Ronneby OK 30:07 +0:16
3 Folke Nyström Västerbergslagens OL 30:28 +0:37
18 Torild Bornetun Skillingaryds FK 40:54 +11:03

D40 Motion 104 deltagare
1 Johanna Härwell Andrarums IF 40:52 -4:51
2 Sofia Rolén Ekström OK Tyr 45:43 +4:51
3 Frida Persson FK Herkules 46:39 +5:47
18 Sofia Skörde Bredaryds SOK 54:16 +13:24

H40 Motion 57 deltagare
1 Jørgen Breivold Ganddal IL NOR 49:51 -0:11
2 Daniel Johansson Ryda SK 50:02 +0:11
3 Jonas Långberg Hudiksvalls OK 51:35 +1:44
28 Jonas Nilsson Bredaryds SOK 1:12:29 +22:38

D45 Motion 111 deltagare
1 Anna Ås Lunds OK 44:23 -2:23
2 Ulrika Sander OK Milan 46:46 +2:23
3 Karin Hannrup IF Thor 48:14 +3:51
20 Anna Söderström OK Stigen 58:02 +13:39

H45 Motion 84 deltagare
1 Mattias Klingberg Ljungskile FK 31:54 -1:46
2 Gary Larsson OK Skogshjortarna 33:40 +1:46
3 Daniel Bjärsvik IK Hakarpspojkarna 42:49 +10:55
5 Magnus Classon OK Stigen 43:29 +11:35
15 Dan Sunnero Vaggeryds SOK 54:52 +22:58

D50 Motion 82 deltagare
1 Ulrika Ribbholm OK Njudung 38:04 -3:35
2 Ingela Rönnestrand Frösö IF 41:39 +3:35
3 Helena Åhlin Helsingborgs SOK 42:01 +3:57
8 Susanne Domby OK Stigen 47:51 +9:47

H50 Motion 61 deltagare
1 Peter Edman Korsnäs IF OK 39:05 -0:14
2 Bjørn-Willy Arntzen Lierbygda O-Lag NOR 39:19 +0:14
3 Tomas Rahm OK Norrvirdarna 45:43 +6:38
16 Håkan Auselius Bredaryds SOK 56:30 +17:25
17 Mikael Söderström OK Stigen 57:49 +18:44
25 Micael Elmblad Bredaryds SOK 1:05:32 +26:27
26 Jesper Rundbäck Vaggeryds SOK 1:05:51 +26:46

D55 Motion 50 deltagare
1 Gabriela Egerup Tullinge SK 40:00 -6:36
2 Annika Johansson OK Stigen 46:36 +6:36
3 Tove Sildnes Konnerud IL NOR 53:44 +13:44

H55 Motion 46 deltagare
1 Ola Olsson IK Hakarpspojkarna 42:30 -2:58
2 Per-Gunnar Johansson OK Reftele 45:28 +2:58
3 Torsten Ramberg Hallstahammars OK 49:53 +7:23
5 Peter Domby OK Stigen 50:14 +7:44

D65 Motion 37 deltagare
1 Marita Johansson OK Stigen 48:05 -2:12
2 Gunnel Litzell OK Kullingshof 50:17 +2:12
3 Lena Fritzell IF Rigor 50:50 +2:45

H65 Motion 39 deltagare
1 Per Erik Fogel Västerås SOK 40:09 -4:56
2 Sölve Andersson Bredaryds SOK 45:05 +4:56
3 Per Edén OK Kåre 45:58 +5:49

H70 Motion 32 deltagare
1 Johannes Lindgren Värend GN OL 46:53 -4:29
2 Ebbe Malm Markaryds FK 51:22 +4:29
3 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 52:37 +5:44
4 Bo Johansson OK Stigen 52:42 +5:49

 Inskolning 154 deltagare
Maja Nylund Bredaryds SOK Godkänd
Märta Sunnero Vaggeryds SOK Godkänd
Ingrid Sunnero Vaggeryds SOK Ej start
Astrid Nilsson Bredaryds SOK Godkänd
Svår 5,0 61 deltagare
1 Johan Herbst Västerås SOK 33:38 -2:00
2 Martin Juhlin Västerås SOK 35:38 +2:00
3 Filip Ivermark Västerås SOK 38:31 +4:53
31 Lars Thorstensson OK Stigen 57:13 +23:35

Lätt 5,0 73 deltagare
1 Ida Dahl IFK Mora OK 41:16 -6:46
2 Anders Eriksson Kexholms SK 48:02 +6:46
3 Dina Reitan Freidig NOR 51:53 +10:37
20 Tina Sunnero Vaggeryds SOK 1:04:46 +23:30

Lätt 3,5 82 deltagare
1 Martina Braun Växjö OK 37:13 -2:17
2 Oskar Karlsson Bredaryds SOK 39:30 +2:17
3 Mikael Ruderfelt IF Rigor 39:34 +2:21

Etappstart-Svår 2,5 82 deltagare
1 Mikael Fjällborg Stenungsunds OK 25:15 -0:54
2 Stefan Granath Väsby OK 26:09 +0:54
3 Olle Sjösäter Ronneby OK 27:08 +1:53
54 Maria Auselius Bredaryds SOK 59:12 +33:57

Etappstart-Medelsvår 6,0 44 deltagare
1 Linda Take OK Tyr 45:38 -0:32
2 Lina Park OK Stigen 46:10 +0:32
3 Viktor Park OK Stigen 49:45 +4:07
7 Linus Andersson OK Stigen 56:36 +10:58

Etappstart-Medelsvår 3,31 50 deltagare
1 Sarah Hoof 32:07 -1:45
2 Polina Tsvetkova NiNo – O-Club RUS 33:52 +1:45
3 Jenny Wåhlin Domnarvets GoIF 34:18 +2:11
27 Gustav Classon OK Stigen 47:40 +15:33

Etappstart-Lätt 2,5 135 deltagare
1 Malva Larsson OK Orion 28:14 -1:07
2 Gabriel Laine Degerfors OK 29:21 +1:07
3 Molly Wirefeldt Nybro OK 29:28 +1:14
55 Linnéa Classon OK Stigen 48:07 +19:53

MTBO D 165 deltagare
1 Tuva Nylund Bredaryds SOK 48:40 -2:30
2 Leija Magnusson Alfta-Ösa OK 51:10 +2:30
3 Karolina Hede Södertälje-Nykvarn OF 51:31 +2:51

MTBO D50 20 deltagare
1 Florence Berg Domnarvets GoIF 35:39 -1:25
2 Carina Svensson Bredaryds SOK 37:04 +1:25
3 Monica Kollberg Eksjö SOK 39:35 +3:56

MTBO Svår Lång 39 deltagare
1 Filip Jacobsson Degerfors OK 48:53 -4:14
2 Andrey Prozorov Orienta-Kyncevo RUS 53:07 +4:14
3 Tommy Hayes Auckland OC NZL 53:09 +4:16
Pär Söderhjelm OK Stigen Ej start

MTBO Svår Mellan 32 deltagare
1 Våge Rindstig SOK Viljan 34:49 -2:20
2 Jakob Fransson OK Milan 37:09 +2:20
3 Jens Öström OK Tyr 40:19 +5:30
24 Göran Svensson Skillingaryds FK 1:01:32 +26:43

MTBO Lätt Mellan 31 deltagare
1 Mats Nordin Närpes OK FIN 39:07 -5:18
2 Anton Salakhov Orienta-Kyncevo RUS 44:25 +5:18
3 Dennis Svensson Rasbo IK 47:23 +8:16
16 Bosse Ybe OK Stigen 1:16:34 +37:27

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *