Orientering

Här är resultat från O-Ringen dag 2

Orientering Nu har vi fått alla resultat från andra etappen av Femdagars, alltså O-Ringen.

Lars-Åke Claesson, Skilligaryds FK. Arkivbild

Vi presenterar de tre främsta i varje klass samt de lokala deltagarna:

Längre ned på sidan finns totalresultat

H20 Elit 108 deltagare
1 Axel Granqvist OK Ravinen 1:01:46 -2:16
2 Emil Auselius Bredaryds SOK 1:04:02 +2:16
3 Sebastian Daland IFK Göteborg Orientering 1:04:06 +2:20
6 Filip Trofast Bredaryds SOK 1:05:14 +3:28

D18 Elit 116 deltagare
1 Alva Sonesson Falköpings AIK OK 42:11 -0:09
2 Hanna Lundberg OK Renen 42:20 +0:09
3 Tilda Östberg Stora Tuna OK 44:02 +1:51
104 Linnea Skalberg Bredaryds SOK 1:06:22 +24:11

H18 Elit 118 deltagare
1 Axel Elmblad Bredaryds SOK 40:59 -1:45
2 Søren Thrane Ødum IFK Göteborg Orientering 42:44 +1:45
3 Viktor Svensk Stora Tuna OK 43:14 +2:15
87 Anton Gunnarsson Bredaryds SOK 55:22 +14:23

D21 141 deltagare
1 Simone Niggli OL Norska SUI 44:24 -2:56
2 Agnes Leo Göteborg-Majorna OK 47:20 +2:56
3 Frida Bakkman IFK Göteborg Orientering 49:00 +4:36
67 Klara Elmblad Bredaryds SOK 1:00:06 +15:42

D21 Kort-1 126 deltagare
1 Gunvor Hov Høydal Fossum IF NOR 29:50
1 Elin Classon OK Orinto 29:50
3 Julia Lauri OK Tisaren 30:59 +1:09
22 Amanda Leo Bredaryds SOK 38:46 +8:56
34 Lisa Elmblad Bredaryds SOK 40:28 +10:38
57 Amelia Skalberg Bredaryds SOK 44:52 +15:02
104 Ellen Albinsson Bredaryds SOK 58:11 +28:21

H21 Kort-1 155 deltagare
1 Vegard Jarvis Westergård Ntnui NOR 34:08 -1:14
2 Anders Nordberg Nydalens SK NOR 35:22 +1:14
3 Sindre Rønning Nydalens SK NOR 35:35 +1:27
31 Henrik Andersson Bredaryds SOK 43:53 +9:45
115 Emil Eriksson Bredaryds SOK 1:09:46 +35:38

H16 Kort 50 deltagare
1 Pavel Horak Junior USK Praha CZE 33:51 -0:23
2 Siro Giannini OLG Stäfa SUI 34:14 +0:23
3 Albin Sjöblom OK Kåre 35:35 +1:44
11 Hugo Auselius Bredaryds SOK 45:43 +11:52

H15 207 deltagare
1 Marcus Stenebo Attunda OK 30:59 -0:18
2 Olle Karlsson IK Hakarpspojkarna 31:17 +0:18
3 Edvin Nilsson Långhundra IF 31:52 +0:53
49 Filip Broling Bredaryds SOK 39:56 +8:57

D14 Kort 57 deltagare
1 Viktoriia Iugova Baltiyskiy Bereg RUS 25:01 -4:38
2 Sanna Sigvardson Bredaryds SOK 29:39 +4:38
3 Astrid Elida Vaeng Bernhardsen IL BUL-Tromsø NOR 29:40 +4:39

D3538 deltagare
1 Annica Gustafsson IFK Lidingö SOK 47:21 -3:11
2 Lina Bergman OK Skogsfalken 50:32 +3:11
3 Camilla Engstrand IFK Göteborg Orientering 51:42 +4:21
19 Katarina Östberg Bredaryds SOK 1:02:59 +15:38

D35 Kort 106 deltagare
1 Stina Haraldsson Järla Orientering 28:36 -1:09
2 Tiina Haarlaa Helsingin Suunnistajat FIN 29:45 +1:09
3 Riina Liuha Kangasala SK FIN 29:51 +1:15
47 Stina Albinsson Bredaryds SOK 43:07 +14:31

H35 Kort 149 deltagare
1 Markus Martinelle Söders-Tyresö 33:11 -2:38
2 Tobias Lindell OK Alehof 35:49 +2:38
3 Isak Bergman OK Skogsfalken 36:03 +2:52
89 Fredrik Eriksson Bredaryds SOK 56:33 +23:22
90 Henric Johnsson Bredaryds SOK 56:41 +23:30

H45-2 130 deltagare
1 Johan Näsman Täby OK 35:07 -3:14
2 Magnus Persson OK Tisaren 38:21 +3:14
3 Casper Giding Kamrat Och IF KIF 38:37 +3:30
41 Mattias Gunnarsson Bredaryds SOK 49:10 +14:03

D45 Kort-1 121 deltagare
1 Jenny Håkansson OK Orion 26:39 -2:02
2 Weronica Zederin Karlskrona SOK 28:41 +2:02
3 Eva Hallsten Täby OK 29:40 +3:01
28 Malin Classon OK Stigen 37:29 +10:50

H50-1 138 deltagare
1 Allan Mogensen OK Ravinen 35:28 -0:51
2 Lars Håkan Sandvik Attunda OK 36:19 +0:51
3 Per Jansson OK Djerf 36:42 +1:14
85 Magnus Trofast Bredaryds SOK 53:48 +18:20

D50 Kort1 58 deltagare
1 Ina Skalberg Bredaryds SOK 28:42 -0:18
2 Ausra Bartkeviciene SM Gaja LTU 29:00 +0:18
3 Anette Palm HJS-Vansbro OK 29:43 +1:01

H50 Kort-2 133 deltagare
1 Erik Ersson IFK Mora OK 29:29 -1:09
2 Mats Nylund Bredaryds SOK 30:38 +1:09
3 Geir Sommerhein OK Horten NOR 30:44 +1:15
14 Per Sigvardson Bredaryds SOK 34:08 +4:39

D60 73 deltagare
1 Elisabeth Fries Umeå OK 32:59 -4:30
2 Lena Larsson Sala OK 37:29 +4:30
3 Agneta Olivestam Vimmerby OK 37:35 +4:36
54 Maria Andersson Bredaryds SOK 53:44 +20:45

H60 Kort110 deltagare
1 Lennart Larsson Hestra IF 30:07 -1:45
2 Lars-Gunnar Nilsson Eksjö SOK 31:52 +1:45
3 Tommy Holmér Väsby OK 32:37 +2:30
45 Glenn Henningsson OK Stigen 45:27 +15:20

H65 88 deltagare
1 Clas Fries Umeå OK 31:54 -4:25
2 Peter Lidholm IFK Hedemora OK 36:19 +4:25
3 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 36:26 +4:32
Thomas Albinsson Bredaryds SOK Ej start

H65 Kort 125 deltagare
1 Kent Törnqvist Karlskrona SOK 29:25 -2:04
2 Lars Janlöv IF Åland FIN 31:29 +2:04
3 Kent Granqvist Västerviks OK 32:10 +2:45
28 Arne Andersson Bredaryds SOK 39:22 +9:57

D70 41 deltagare
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 29:16 -5:13
2 Maria Ehn Tullinge SK 34:29 +5:13
3 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 35:02 +5:46
26 Lisbeth Karlsson Vaggeryds SOK 49:52 +20:36
H75 58 deltagare
1 Kalle Johansson OK Skogshjortarna 34:13 -2:08
2 Göran Andersson Stigmännen Karlshamns OK 36:21 +2:08
3 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 37:29 +3:16
6 Lars-Åke Claesson Skillingaryds FK 38:39 +4:26

H80 54 deltagare
1 Gunnar Østerbø Freidig NOR 31:52 -0:56
2 Roland Karlsson Ronneby OK 32:48 +0:56
3 Rune Carlsson Sundbybergs IK 32:49 +0:57
18 Torild Bornetun Skillingaryds FK 43:18 +11:26

D40 Motion 103 deltagare
1 Johanna Härwell Andrarums IF 35:57 -1:48
2 Therese Blom OK Nackhe 37:45 +1:48
3 Maria Wikström OK Hammaren 40:40 +4:43
44 Sofia Skörde Bredaryds SOK 55:05 +19:08

H40 Motion 55 deltagare
1 Fredrik Samuelsson Umeå OK 47:01 -1:15
2 Per Rooth Växjö OK 48:16 +1:15
3 Martin Stegmark Halmstad Garnisons IF 48:58 +1:57
33 Jonas Nilsson Bredaryds SOK 1:04:37 +17:36

D45 Motion 109 deltagare
1 Anna Ås Lunds OK 39:30 -1:50
2 Ellen Ladim OK Moss NOR 41:20 +1:50
3 Pia Hammar Strängnäs-Malmby OL 43:17 +3:47
57 Anna Söderström OK Stigen 59:04 +19:34

H45 Motion 82 deltagare
1 Daniel Bjärsvik IK Hakarpspojkarna 32:23 -1:27
2 Lars Kullman OK Alehof 33:50 +1:27
3 Gary Larsson OK Skogshjortarna 34:00 +1:37
8 Magnus Classon OK Stigen 37:32 +5:09
32 Dan Sunnero Vaggeryds SOK 44:03 +11:40

D50 Motion 82 deltagare
1 Anne-Marie Strömsten Härnösands OK 35:03 -1:00
2 Anna Jöhnemark Stora Tuna OK 36:03 +1:00
3 Nina Pettersson Åmåls OK 36:17 +1:14
15 Susanne Domby OK Stigen 41:07 +6:04

H50 Motion 60 deltagare
1 Peter Edman Korsnäs IF OK 35:47 -0:46
2 Bjørn-Willy Arntzen Lierbygda O-Lag NOR 36:33 +0:46
3 Mikael Lilje Gävle OK 39:07 +3:20
13 Mikael Söderström OK Stigen 46:30 +10:43
14 Håkan Auselius Bredaryds SOK 46:48 +11:01
26 Micael Elmblad Bredaryds SOK 51:49 +16:02
27 Jesper Rundbäck Vaggeryds SOK 52:19 +16:32

D55 Motion 49 deltagare
1 Karin Bengtsson Visborgs OK 42:13 -0:40
2 Gabriela Egerup Tullinge SK 42:53 +0:40
3 Tove Sildnes Konnerud IL NOR 43:10 +0:57
7 Annika Johansson OK Stigen 44:38 +2:25

H55 Motion 46 deltagare
1 Ola Olsson IK Hakarpspojkarna 42:20 -0:48
2 Robert Burén IK Ymer 43:08 +0:48
3 Per-Gunnar Johansson OK Reftele 43:21 +1:01
4 Peter Domby OK Stigen 45:32 +3:12

D65 Motion 37 deltagare
1 Tove Straarup Horsens OK DEN 35:26 -1:32
2 Lena Fritzell IF Rigor 36:58 +1:32
3 Lena Larsson Sävedalens AIK 41:59 +6:33
6 Marita Johansson OK Stigen 43:21 +7:55

H65 Motion 39 deltagare
1 Per Erik Fogel Västerås SOK 37:05 -2:48
2 Kenneth Fager Karlskrona SOK 39:53 +2:48
3 Per Edén OK Kåre 40:22 +3:17
6 Sölve Andersson Bredaryds SOK 43:22 +6:17

H70 Motion 31 deltagare
1 Bo Johansson OK Stigen 44:21 -0:14
2 Ebbe Malm Markaryds FK 44:35 +0:14
3 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 45:54 +1:33

Inskolning1 58 deltagare
Maja Nylund Bredaryds SOK Godkänd
Märta Sunnero Vaggeryds SOK Godkänd
Ingrid Sunnero Vaggeryds SOK Ej start
Astrid Nilsson Bredaryds SOK Godkänd

Svår 5,0 61 deltagare
1 Johan Herbst Västerås SOK 35:21 -2:23
2 Jørgen Schjølberg Tynset IF NOR 37:44 +2:23
3 Martin Juhlin Västerås SOK 39:23 +4:02
35 Lars Thorstensson OK Stigen 58:09 +22:48

Lätt 5,0 71 deltagare
1 Fredrik Hellqvist Sundsvalls OK 40:57 -0:27
2 Jens Fasth Boxholm-Mjölby OL 41:24 +0:27
3 Fredrik Thapper Västerås SOK 42:23 +1:26
51 Tina Sunnero Vaggeryds SOK 1:13:03 +32:06

Lätt 3,5 86 deltagare
1 Gabriel Glänneskog Tolered-Utby OL-Klubb 28:44 -0:06
2 Oskar Karlsson Bredaryds SOK 28:50 +0:06
3 Victoria Westerheim Stord IL NOR 29:07 +0:23

Etappstart-U2 119 deltagare
1 Alfred Pettersson Finspångs SOK 21:26 -1:02
2 Viggo Carell Texas Tigers other 22:28 +1:02
3 Johan Svensson Skåneslättens OL 23:25 +1:59
56 Edith Broling Bredaryds SOK 37:04 +15:38
79 John Broling Bredaryds SOK 45:14 +23:48

Etappstart-Svår 3,5 223 deltagare
1 Johan Israelsson Domnarvets GoIF 24:48 -0:16
2 Per Brandt Domnarvets GoIF 25:04 +0:16
3 Ragnhild Hjermstad Fossum IF NOR 25:57 +1:09
60 Oscar Broling Bredaryds SOK 39:34 +14:46

Etappstart-Svår 2,5 89 deltagare
1 Stefan Granath Väsby OK 23:42 -0:17
2 Anders Larsson OK Landehof 23:59 +0:17
3 Kristina Kull Österlin Sävedalens AIK 24:20 +0:38
52 Maria Auselius Bredaryds SOK 49:03 +25:21

Etappstart-Medelsvår 6,0 51 deltagare
1 Viktor Park OK Stigen 42:11 -0:53
2 Ola Ravald Östersunds OK 43:04 +0:53
3 Linda Take OK Tyr 43:42 +1:31
4 Lina Park OK Stigen 46:30 +4:19

Etappstart-Medelsvår 3,3 173 deltagare
1 Hedda Hoff Hagen Byåsen IL NOR 27:45 -0:14
2 Rebecca Take OK Tyr 27:59 +0:14
3 Hugo Petersson OK Nolaskogsarna 28:52 +1:07
40 Henrik Ekwurtzel Vaggeryds SOK 40:30 +12:45

MTBO D16 5 deltagare
1 Karolina Hede Södertälje-Nykvarn OF 1:19:12 -1:53
2 Tilda Palm IK Hakarpspojkarna 1:21:05 +1:53
3 Nova Anundborg Sidensjö IK 1:27:16 +8:04
Tuva Nylund Bredaryds SOK Felstämplat

MTBO D50 20 deltagare
1 Florence Berg Domnarvets GoIF 1:19:46 -1:38
2 Carina Svensson Bredaryds SOK 1:21:24 +1:38
3 Monica Kollberg Eksjö SOK 1:24:05 +4:19

MTBO Svår Lång 31 deltagare
1 Martin Engström 1:25:36 -3:38
2 Filip Jacobsson Degerfors OK 1:29:14 +3:38
3 Stefan Gunnarsson FCA other 1:30:22 +4:46
Pär Söderhjelm OK Stigen Ej start

MTBO Svår Mellan 49 deltagare
1 Tommy Hayes Auckland OC NZL 53:41 -0:32
2 Andrew Skelton Counties Manukau NZL 54:13 +0:32
3 Johan Lövgren Degerfors OK 57:48 +4:07
36 Göran Svensson Skillingaryds FK 1:26:27 +32:46

MTBO Lätt Mellan 45 deltagare
1 Gustav Classon OK Stigen 1:12:47 -1:07
2 Håkan Mannerskog 1:13:54 +1:07
3 Karl Grönland Rörbäcksnäs IS 1:14:49 +2:02
Bosse Ybe OK Stigen Felstämplat

 

 

Totalresultat

H20 Elit, 10,230 m, 108 deltagare: 1) Axel Granqvist, OK Ravinen, 1:54:51, 2) Gustav Runefors, Växjö OK, +5:31, 3) Jonas Andersson, OK Roxen, +6:23, 4) Emil Auselius, Bredaryds SOK, +7:46, 8) Filip Trofast, do, +8:32.

D18 Elit, 6,280 m, 116 deltagare: 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 1:26:01, 2) Alva Sonesson, Falköpings AIK OK, +2:27, 3) Tilda Östberg, Stora Tuna OK, +4:04, 95) Linnea Skalberg, Bredaryds SOK, +39:40.

H18 Elit, 7,360 m, 118 deltagare: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 1:20:53, 2) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, +0:12, 3) Touko Seppä, Turun Suunnistajat (FIN), +3:10, 80) Anton Gunnarsson, Bredaryds SOK, +25:48.

D21, 6,560 m, 141 deltagare: 1) Simone Niggli, OL Norska (SUI), 1:30:23, 2) Moa Enmark, Göteborg-Majorna OK, +6:39, 3) Moa Gustafsson, Uddevalla OK, +9:57, 71) Klara Elmblad, Bredaryds SOK, +35:39.

D21 Kort-1, 4,460 m, 126 deltagare: 1) Gunvor Hov Høydal, Fossum IF (NOR), 1:00:23, 2) Julia Lauri, OK Tisaren, +1:54, 3) Emma Bergman, OK PAN-Kristianstad, +2:47, 24) Amanda Leo, Bredaryds SOK, +19:32, 32) Lisa Elmblad, do, +23:14, 56) Amelia Skalberg, do, +31:54, 105) Ellen Albinsson, do, +1:06:11.

H21 Kort-1, 6,600 m, 155 deltagare: 1) Vegard Jarvis Westergård, Ntnui (NOR), 1:07:30, 2) Anders Nordberg, Nydalens SK (NOR), +0:55, 3) Sindre Rønning, do, +4:12, 35) Henrik Andersson, Bredaryds SOK, +20:41, 129) Emil Eriksson, do, +1:32:01.

H16 Kort, 4,130 m, 50 deltagare: 1) Siro Giannini, OLG Stäfa (SUI), 1:15:26, 2) Albin Sjöblom, OK Kåre, +2:01, 3) Gustav Lidman, Tibro OK, +7:22, 32) Hugo Auselius, Bredaryds SOK, +45:11.

H15, 5,530 m, 207 deltagare: 1) Marcus Stenebo, Attunda OK, 1:03:41, 2) Olle Karlsson, IK Hakarpspojkarna, +2:57, 3) Ludvig Lange, Tumba-Mälarhöjden OK, +5:07, 70) Filip Broling, Bredaryds SOK, +24:06.

D14 Kort, 3,090 m, 57 deltagare: 1) Viktoriia Iugova, Baltiyskiy Bereg (RUS), 52:09, 2) Astrid Elida Vaeng Bernhardsen, IL BUL-Tromsø (NOR), +8:00, 3) Eline Andrea Vaeng Bernhardsen, do, +8:41, 6) Sanna Sigvardson, Bredaryds SOK, +15:48.

D35, 6,330 m, 38 deltagare: 1) Annica Gustafsson, IFK Lidingö SOK, 1:35:11, 2) Camilla Engstrand, IFK Göteborg Orientering, +4:02, 3) Lina Bergman, OK Skogsfalken, +4:47, 15) Katarina Östberg, Bredaryds SOK, +26:32.

D35 Kort, 4,130 m, 106 deltagare: 1) Stina Haraldsson, Järla Orientering, 58:24, 2) Alexandra Vejedal, Kamrat Och IF KIF, +1:52, 3) Elsa Törnros, Tumba-Mälarhöjden OK, +2:36, 48) Stina Albinsson, Bredaryds SOK, +31:21.

H35 Kort, 5,940 m, 149 deltagare: 1) Anders Hedman, Snättringe SK, 1:11:44, 2) Markus Martinelle, Söders-Tyresö, +0:09, 3) Isak Bergman, OK Skogsfalken, +1:26, 85) Fredrik Eriksson, Bredaryds SOK, +42:07, 93) Henric Johnsson, do, +45:33.

H45-2, 6,350 m, 130 deltagare: 1) Johan Näsman, Täby OK, 1:13:25, 2) Magnus Persson, OK Tisaren, +3:47, 3) Casper Giding, Kamrat Och IF KIF, +5:59, 42) Mattias Gunnarsson, Bredaryds SOK, +27:02.

D45 Kort-1, 3,720 m, 121 deltagare: 1) Jenny Håkansson, OK Orion, 53:10, 2) Eva Hallsten, Täby OK, +4:18, 3) Weronica Zederin, Karlskrona SOK, +6:43, 27) Malin Classon, OK Stigen, +21:05.

H50-1, 5,680 m, 138 deltagare: 1) Allan Mogensen, OK Ravinen, 1:13:37, 2) Lars Håkan Sandvik, Attunda OK, +2:00, 3) Olov Vikström, Sundsvalls OK, +3:54, 83) Magnus Trofast, Bredaryds SOK, +41:37.

D50 Kort, 3,440 m, 158 deltagare: 1) Ausra Bartkeviciene, SM Gaja (LTU), 55:18, 2) Anette Palm, HJS-Vansbro OK, +1:43, 3) Ina Skalberg, Bredaryds SOK, +2:10.

H50 Kort-2, 4,380 m, 133 deltagare: 1) Erik Ersson, IFK Mora OK, 57:23, 2) Mats Nylund, Bredaryds SOK, +0:58, 3) Erik Norin, Sundsvalls OK, +3:23, 11) Per Sigvardson, Bredaryds SOK, +8:17.

D60, 3,820 m, 73 deltagare: 1) Elisabeth Fries, Umeå OK, 1:04:19, 2) Lena Larsson, Sala OK, +7:13, 3) Agneta Olivestam, Vimmerby OK, +12:26, 49) Maria Andersson, Bredaryds SOK, +46:57.

H60 Kort, 4,160 m, 110 deltagare: 1) Lennart Larsson, Hestra IF, 57:19, 2) Tommy Holmér, Väsby OK, +2:20, 3) Lars-Gunnar Nilsson, Eksjö SOK, +7:56, 44) Glenn Henningsson, OK Stigen, +25:41.

H65, 4,520 m, 88 deltagare: 1) Clas Fries, Umeå OK, 1:05:36, 2) Peter Lidholm, IFK Hedemora OK, +5:10, 3) Francesco Guglielmetti, GOLD Savosa (SUI), +5:58.

H65 Kort, 3,650 m, 125 deltagare: 1) Kent Törnqvist, Karlskrona SOK, 59:11, 2) Kent Granqvist, Västerviks OK, +2:12, 3) Lars Janlöv, IF Åland (FIN), +5:08, 31) Arne Andersson, Bredaryds SOK, +19:37.

D70, 3,070 m, 41 deltagare: 1) Karin Gustafsson, Strängnäs-Malmby OL, 58:28, 2) Anne-Mari Holmström, Gustavsbergs OK, +13:24, 3) Britt Linnea Eriksson, Sala OK, +13:35, 13) Lisbeth Karlsson, Vaggeryds SOK, +32:19.

H75, 3,430 m, 58 deltagare: 1) Kalle Johansson, OK Skogshjortarna, 1:06:53, 2) Göran Andersson, Stigmännen Karlshamns OK, +4:21, 3) Leif Strandberg, Gustavsbergs OK, +8:27, 14) Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK, +18:36.

H80, 2,730 m, 54 deltagare: 1) Gunnar Østerbø, Freidig (NOR), 1:01:43, 2) Roland Karlsson, Ronneby OK, +1:12, 3) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, +1:39, 16) Torild Bornetun, Skillingaryds FK, +22:29.

D40 Motion, 4,270 m, 103 deltagare: 1) Johanna Härwell, Andrarums IF, 1:16:49, 2) Therese Blom, OK Nackhe, +8:03, 3) Maria Wikström, OK Hammaren, +11:59, 33) Sofia Skörde, Bredaryds SOK, +32:32.

H40 Motion, 5,950 m, 55 deltagare: 1) Martin Stegmark, Halmstad Garnisons IF, 1:40:37, 2) Jonas Långberg, Hudiksvalls OK, +0:29, 3) Jørgen Breivold, Ganddal IL (NOR), +3:34, 30) Jonas Nilsson, Bredaryds SOK, +36:29.

D45 Motion, 4,270 m, 109 deltagare: 1) Anna Ås, Lunds OK, 1:23:53, 2) Mervi Holster-Hemmi, SK Pohjantähti (FIN), +10:40, 3) Kerstin Olvegård, FK Göingarna, +12:05, 31) Anna Söderström, OK Stigen, +33:13.

H45 Motion, 4,500 m, 82 deltagare: 1) Gary Larsson, OK Skogshjortarna, 1:07:40, 2) Daniel Bjärsvik, IK Hakarpspojkarna, +7:32, 3) Lars Kullman, OK Alehof, +12:06, 5) Magnus Classon, OK Stigen, +13:21, 21) Dan Sunnero, Vaggeryds SOK, +31:15.

D50 Motion, 3,530 m, 82 deltagare: 1) Ulrika Ribbholm, OK Njudung, 1:16:49, 2) Ingela Rönnestrand, Frösö IF, +2:04, 3) Helena Åhlin, Helsingborgs SOK, +5:45, 8) Susanne Domby, OK Stigen, +12:09.

H50 Motion, 4,500 m, 60 deltagare: 1) Peter Edman, Korsnäs IF OK, 1:14:52, 2) Bjørn-Willy Arntzen, Lierbygda O-Lag (NOR), +1:00, 3) Tomas Rahm, OK Norrvirdarna, +12:07, 12) Håkan Auselius, Bredaryds SOK, +28:26, 14) Mikael Söderström, OK Stigen, +29:27, 23) Micael Elmblad, Bredaryds SOK, +42:29, 24) Jesper Rundbäck, Vaggeryds SOK, +43:18.

D55 Motion, 3,480 m, 49 deltagare: 1) Gabriela Egerup, Tullinge SK, 1:22:53, 2) Annika Johansson, OK Stigen, +8:21, 3) Tove Sildnes, Konnerud IL (NOR), +14:01.

H55 Motion, 4,270 m, 46 deltagare: 1) Ola Olsson, IK Hakarpspojkarna, 1:24:50, 2) Per-Gunnar Johansson, OK Reftele, +3:59, 3) Robert Burén, IK Ymer, +9:35, 4) Peter Domby, OK Stigen, +10:56.

D65 Motion, 2,960 m, 37 deltagare: 1) Lena Fritzell, IF Rigor, 1:27:48, 2) Marita Johansson, OK Stigen, +3:38, 3) Gunnel Litzell, OK Kullingshof, +5:55.

H65 Motion, 3,850 m, 39 deltagare: 1) Per Erik Fogel, Västerås SOK, 1:17:14, 2) Per Edén, OK Kåre, +9:06, 3) Sölve Andersson, Bredaryds SOK, +11:13.

H70 Motion, 3,560 m, 31 deltagare: 1) Johannes Lindgren, Värend GN OL, 1:33:08, 2) Ebbe Malm, Markaryds FK, +2:49, 3) Bo Johansson, OK Stigen, +3:55.

Inskolning, 1,970 m, 158 deltagare: Maja Nylund, Bredaryds SOK, Godkänd, Märta Sunnero, Vaggeryds SOK, Godkänd, Astrid Nilsson, Bredaryds SOK, Godkänd.

Svår 5,0, 5,110 m, 62 deltagare: 1) Johan Herbst, Västerås SOK, 1:08:59, 2) Martin Juhlin, do, +6:02, 3) Jørgen Schjølberg, Tynset IF (NOR), +11:52, 34) Lars Thorstensson, OK Stigen, +46:23.

Lätt 5,0, 4,980 m, 71 deltagare: 1) Ida Dahl, IFK Mora OK, 1:31:10, 2) Anders Eriksson, Kexholms SK, +0:41, 3) Dina Reitan, Freidig (NOR), +4:36, 30) Tina Sunnero, Vaggeryds SOK, +46:39.

Lätt 3,5, 3,620 m, 86 deltagare: 1) Martina Braun, Växjö OK, 1:06:56, 2) Oskar Karlsson, Bredaryds SOK, +1:24, 3) Gabriel Glänneskog, Tolered-Utby OL-Klubb, +6:41.

MTBO D16, 10,820 m, 5 deltagare: 1) Karolina Hede, Södertälje-Nykvarn OF, 2:10:43, 2) Tilda Palm, IK Hakarpspojkarna, +4:21, 3) Nova Anundborg, Sidensjö IK, +14:03, Tuva Nylund, Bredaryds SOK, Felstämplat.

MTBO D50, 11,960 m, 20 deltagare: 1) Florence Berg, Domnarvets GoIF, 1:55:25, 2) Carina Svensson, Bredaryds SOK, +3:03, 3) Monica Kollberg, Eksjö SOK, +8:15.

MTBO Svår Lång, 17,380 m, 31 deltagare: .

MTBO Svår Mellan, 10,600 m, 49 deltagare: .

MTBO Lätt Mellan, 10,530 m, 45 deltagare: .

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *