Orientering

Fyra BSOK-segrar I Pans medeldistans

Orientering Bredaryds SOK firade stora framgångar då Sverigepremiären fortsatte med medeldistans söder om Åhus. BSOK bokfördes för fyra klassvinster.

Andra raka segern tog Axel Elmblad genom att vinna H18 där hans kilometertid var 4.37. Värre var dock klubbkompisen Emil Auselius som blev trea i H20, men med 4.30. Imponerande är bara förnamnet.

Övriga BSOK-vinster tog Håkan Svensson i H55, Carina Svensson i D50 och Hugo Auselius i Öppen 5.

 

Resultat

ÅHUS, Pan-Kristianstad, medeldistans: 

D20, 4 040 m (16): 1) Alva Sonesson, Falköping, 22.21, 4) Linnea Skalberg, Bredaryds SOK, +5.08.

H20, 5 100 m (33): 1) Gustav Runefors, Växjö, 22.37, 3) Emil Auselius, BSOK, +0.22.

H18, 4 920 m (48): 1) Axel Elmblad, BSOK, 22.43, 2) David Borg, Södertälje-Nykvarn, + 0.58, 13) Anton Gunnarsson, BSOK, +4.59.

H16, 4 350 m (64): 1) Simon Corneliusson, Löftan, 23.12, 10) Filip Broling, BSOK, +2.00.

H45, 4 690 m (82): 1) Jan Lager, Halmstad, 24.09, 14) Mattias Gunnarsson, BSOK, +3.36.

D50, 3 600 m (36): 1) Carina Svensson, BSOK, 24.25, 2) _Anette Granstedt, Hakarpspojkarna, + 0.16.

H50, 4 120 m (63): 1) Ulrik Englund, Tumba-Mälarhöjden, 21.40, 61) Håkan Auselius, BSOK, +39.05.

D55, 3 140 m (35): 1) Anette Bernhed, Sävedalen, 23.21, 4) Ina Skalberg, BSOK, +1.06.

H55, 3 830 m (50): 1) Håkan Svensson, BSOK, 21.48, 2) Michael Wehlin, Skogspojkarna, + 0.35.

D70, 2 380 m (24): 1) Margareta Haraldsson, Gustavsberg, 25.41, 10) Lisbeth Karlsson, Vaggeryds SOK, +7.00.

H70, 3 260 m (45): 1) Agne Bengtsson, Kompassen, 25.14, 22) Sölve Andersson, BSOK, +14.08.

U2, 2 410 m (19): 1) Miriam Orrhede, Helsingborg, 17.55, 5) Maja Nylund, BSOK, +1.49.

Öppen 5, 3 410 m (45): 1) Hugo Auselius, BSOK, 30.50, 2) Karolina Källstrand, IFK Göteborg, 1.27, 7) Micael Elmblad, BSOK, +3.18.

Öppen 7, 2 980 m (89): 1) Jan Nilsson, Andrarum, 18.24, 25) Oskar Nilsson, OK Stigen, +11.03, 70) Maria Auselius, BSOK, +24.56.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *