Orientering

Filip klart snabbast i Nissadalscupen

Orientering Bredaryds SOK har arrangerat andra etappen i Nissadals ungdomscup. Värdklubbens Filip Broling var snabbast i äldsta pojkklassen.

  [1/5]

  [2/5]

  [3/5]

  [4/5]

Filip Broling vann H16  [5/5]

Drgyt 100 ungdomar invaderade Liavallen i Kulltorp i soligt och fint väder. BSOK:s elitjunior Axel Elmblad hade lagt banorna på Håkan Svenssons specialritade 5 000-delskarta.

Anderstorp och Vivill hade stora framgångar med flera vinnare och BSOK fick en seger genom Filip Broling som gjorde en topptid i H16-klassen.

 

Resultat,

KULLTORP, Nissadals ungdomscup, etapp 2: 

H16: 1) Filip Broling, BSOK, 21.57, 2) Anton Josefsson, Gisle, 27.53, 3) Linus Bägeby, Vivill, 30.44, 4) Isak Henningsson, Gisle, 46.48, 5) Albin Samuelsson, Vivill, 48.06.

H14: 1) Elias Thunberg, Vivill, 18.52, 2) Victor Hörnquist, AOK, 19.11, 3) Hjalmar Folkestad, do, 19.49, 4) Isak Johansson, Gisle, 22.51, 5) Oskar Karlsson, BSOK, 25.10, 6) Malcolm Svensson, AOK, 31.42, 7) Felix Ohrgren, do, 43.04, 8) August Grahn, BSOK, 44.59, 9) Oskar Ward, Vivill, 46.30.

H12: 1) Arvid Josefsson, Vivill, 20.16, 2) Gustav Lindqvist, Gisle, 22.33, 3) Elias Samuelsson, Vivill, 23.49, 4) Charlie Emterby, do, 33.21.

H10: 1) Hjalmar Hörnquist, AOK, 18.56, 2) Mio Hammö, BSOK, 22.54, 3) Algot Nordlund, Vivill, 30.45, 4) Sixten Thunberg, do, 1.15.28.

D16: 1) Stina Andersson, AOK, 24.50, 2) Emma Isidorsson, Vivill, 39.21, 3) Elsa Larsson, BIF, 42.31, 4) Asta Törnkvist, AOK, 47.37, 5) Ellen Johansson, BIF, 53.59.

D14: 1) Lea Friberg, Vivill, 25.23, 2) Elin Johansson, BIF, 37.07, 3) Ida Josefsson, Gisle, 39.57, 4) Agnes Andersson, AOK, 52.59.

D12: 1) Vera Folkestad, AOK, 21.56, 2) Elma Friberg, Vivill, 28.35, 3) Kajsa Larsson, BIF, 28.47, 4) Maja Johansson, Reftele, 31.42, 5) Ella Hagstrand, BIF, 32.51.

D10: 1) Lovisa Stavenrot, Vivill, 26.47, 2) Elsa Bråhn, BIF, 30.08, 3) Moa Johansson, Gisle, 33.05, 4) Gry Emterby, Vivill, 38.32.

U3: 1) Christoffer Svensson, Vivill, 46.16, 2) Jonathan Sköld, do, 46.27, 3) Alice Malmborg, BIF, 52.04, 4) Elvira Edvardsson, Vivill, 52.24, 5) Emilia Burrows, BIF, 57.40.

U2: 1) Stina Nilsson, BSOK, 28.24, 2) Edith Broling, do, 28.29, 3) Konrad Pettersson Sköld, Gisle, 30.04, 4) John Mikaelsson, BIF, 30.45, 5) Astrid Grahn, BSOK, 32.04, 6) Filip Sjögren, AOK, 33.06, 7) Edwin Spjut, BIF, 33.18, 8) Agnes Sigfridsson, do, 33.39, 9) Alfred Larsson, Gisle, 35.47, 10) Lucas Strömblad, BSOK, 36.12, 11) Cornelia Kiehn, Ella Brunnsgård, och Tyra Larsson, alla Reftele, alla 39.13, 14) Linnea Burrows, BIF, 39.35, 15) Linnéa Sjögren, AOK, 42.00, 16) Ella Andersson, do, 42.06, 17) Niklas Costa Segerstråle , Reftele, 42.29, 18) Elof Treptow, AOK, 44.07, 19) Svea Håkansson, do, 49.42, 20) Ellen Nordlund, Vivill, 53.26, 21) Ellie Eriksson, do, 53.48, 22) Ellie Englund, Stigen, 53.57, 23) Emmy Brännbert, Gisle, 54.05, 24) Emma Johansson, do, 1.00.24.

Inskolning: Elsa Malm, Jennifer Ljunggfren, Johanna Hörnquist, Nils Petersson, Nova Hiljemark, Stella Ström, alla AOK, Astrid Nilsson, Fridolf Svensson, Isac Gunnarsson, Maja Nylund, Sigfrid Svensson, Svante Nilsson, alla BSOK, Astrid Bråhn, August Hokmberg, Britta Malmborg, Fanny Mikaelsson, Frederik Burrows, Isa Larsson, Klara Bråhn, Malte Josefsson, Otto Axelssojn, Selma Mikaelsson, Stina Axelsson, Stina Malmborg, Wilhelm Holmberg, Wille Enocsson, alla BIF, Vida Englund, Gisle, Wilton Kiehn, Reftele, Annie Nordlund, Caspian Stavenrot, Lukas Eriksson, Milton Friberg, alla Vivill, alla godkända.

Öppen 5: 1) Moa Hansson, BSOK, 23.31, 2) Hugo Johansson, Reftele, 26.14, 3) Per Johansson, do, 28.21, 4) Patrik Andersson, AOK, 33.20, 5) Mikael Ward, Vivill, 38.26.

Öppen 3: 1) Kurt Johansson, Gisle, 32.50, 2) Ola Samuelsson, Vivill, 35.42.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *