Fotboll

Här är alla VM-tiderna

Fotboll Vi presenterar spelprogram, gruppindelning och tv-tider för fotbolls-VM Ryssland.

Viktor Claesson. Arkivbild

För vår bygd blir det lite extra intressant då Viktor Claesson från Värnamo ingår i det svenska laget.

VM 2018 – spelschema med svensk tid
14 juni: 17.00 A: Ryssland–Saudiarabien, Moskva
15 juni: 14.00 A: Egypten–Uruguay, Jekaterinburg
15 juni: 17.00 B: Marocko–Iran, S:t Petersburg
15 juni: 20.00 B: Portugal–Spanien, Sotji
16 juni: 12.00 C: Frankrike–Australien, Kazan
16 juni: 15.00 D: Argentina–Island, Moskva
16 juni: 18.00 C: Peru–Danmark, Saransk
16 juni: 21.00 D: Kroatien–Nigeria, Kaliningrad
17 juni: 14.00 E: Costa Rica–Serbien, Samara
17 juni: 17.00 F: Tyskland–Mexiko, Moskva
17 juni: 20.00 E: Brasilien–Schweiz, Rostov vid Don
18 juni: 14.00 F: Sverige–Sydkorea, Nizjnij Novgorod
18 juni: 17.00 G: Belgien–Panama, Sotji
18 juni: 20.00 G: Tunisien–England, Volgograd
19 juni: 14.00 H: Colombia–Japan, Saransk
19 juni: 17.00 H: Polen–Senegal, Moskva
19 juni: 20.00 A: Ryssland–Egypten, S:t Petersburg
20 juni: 14.00 B: Portugal–Marocko, Moskva
20 juni: 17.00 A: Uruguay–Saudiarabien, Rostov vid Don
20 juni: 20.00 B: Iran–Spanien, Kazan
21 juni: 14.00 C: Danmark–Australien, Samara
21 juni: 17.00 C: Frankrike–Peru, Jekaterinburg
21 juni: 20.00 D: Argentina–Kroatien, Nizjnij Novgorod
22 juni: 14.00 E: Brasilien–Costa Rica, S:t Petersburg
22 juni: 17.00 D: Nigeria–Island, Volgograd
22 juni: 20.00 E: Serbien–Schweiz, Kaliningrad
23 juni: 14.00 G: Belgien–Tunisien, Moskva
23 juni: 17.00 F: Sydkorea–Mexiko, Rostov vid Don
23 juni: 20.00 F: Tyskland–Sverige, Sotji
24 juni: 14.00 G: England–Panama, Nizjnij Novgorod
24 juni: 17.00 H: Japan–Senegal, Jekaterinburg
24 juni: 20.00 H: Polen–Colombia, Kazan
25 juni: 16.00 A: Saudiarabien–Egypten Volgograd
25 juni: 16.00 A: Uruguay–Ryssland, Samara
25 juni: 20.00 B: Iran–Portugal, Saransk
25 juni: 20.00 B: Spanien–Marocko, Kaliningrad
26 juni: 16.00 C: Danmark–Frankrike, Moskva
26 juni: 16.00 C: Australien–Peru, Sotji
26 juni: 20.00 D: Nigeria–Argentina, S:t Petersburg
26 juni: 20.00 D: Island–Kroatien, Rostov vid Don
27 juni: 16.00 F: Sydkorea–Tyskland, Kazan
27 juni: 16.00 F: Mexiko–Sverige, Jekaterinburg
27 juni: 20.00 E: Serbien–Brasilien, Moskva
27 juni: 20.00 E: Schweiz–Costa Rica, Nizjnij Novgorod
28 juni: 16.00 H: Japan–Polen, Volgograd
28 juni: 16.00 H: Senegal–Colombia, Samara
28 juni: 20.00 G: England–Belgien, Kaliningrad
28 juni: 20.00 G: Panama–Tunisien, Saransk

SLUTSPELET
Åttondelsfinaler
50. 30 juni 16.00 1C–2D Kazan
49. 30 juni 20.00 1A–2B Sotji
51. 1 juli 16.00 1B–2A Moskva
52. 1 juli 20.00 1D–2C Nizjnij Novgorod
53. 2 juli 16.00 1E–2F Samara
54. 2 juli 20.00 1G–2H Rostov vid Don
55. 3 juli 16.00 1F–2E S:t Petersburg
56. 3 juli 20.001H–2G Moskva
Kvartsfinaler
57. 6 juli 16.00 Vinnare 49–Vinnare 50 Nizjnij Novgorod
58. 6 juli 20.00 Vinnare 53–Vinnare 54 Kazan
60. 7 juli 16.00 Vinnare 55–Vinnare 56 Samara
59. 7 juli 20.00 Vinnare 51–Vinnare 52 Sotji
Semifinaler
61. 10 juli 20.00 Vinnare 57–Vinnare 58 S:t Petersburg
62. 11 juli 20.00 Vinnare 59–Vinnare 60 Moskva
Bronsmatch
63. 14 juli 16.00 Förlorare 61–Förlorare 62 S:t Petersburg
Final
64. 15 juli 17.00 Vinnare 61–Vinnare 62 Moskva

Grupp A
1. Ryssland
2. Saudiarabien
3. Egypten
4. Uruguay

Grupp B
1. Portugal
2. Spanien
3. Marocko
4. Iran

Grupp C
1. Frankrike
2. Australien
3. Peru
4. Danmark

Grupp D
1. Argentina
2. Island
3. Kroatien
4. Nigeria

Grupp E
1. Brasilien
2. Schweiz
3. Costa Rica
4. Serbien

Grupp F
1. Tyskland
2. Mexiko
3. Sverige
4. Sydkorea

Grupp G
1. Belgien
2. Panama
3. Tunisien
4. England

Grupp H
1. Polen
2. Senegal
3. Colombia
4. Japan

Taggar

1 reaktion på Här är alla VM-tiderna

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *