Nyheter

Patrik fick fint vandringspris

Nyheter Under lördagseftermiddagen höll Skillingaryds Motorklubb sitt årsmöte. Pia Thulin från Österskog omvaldes till ordförande och ny ledamot in är Samuel Toftgård från Ekhult. Patrik Tallåker från Gällaryd fick mottaga Husses vandringspris för att han kört hem klubbens första SM-medalj som rallyförare

Foto Frida Lindström. David Lindström körde hem klubbmästerskapet

Tanken från början var att det populära årsmöte och tillhörande prisutdelningsfest skulle arrangeras sedvanligt på Bowlingmagasinet i Värnamo. Men även detta år fick styrelsen ställa om och genomföra årsmötet i digital form där ett färre antal medlemmar därmed slöt upp. 

Vid årets slut fanns det 314 medlemmar i föreningen som har folkrace och rally som sina största grenar. Eftersom folkracetävlingar, och arenasporter i stort, varit osäkert hur det skulle hanteras under pandemin blev motorklubbens enda arrangemang under 2021 SM-deltävlingen i rally. Tävlingen genomfördes i Klevshult sista helgen i september och blev en spännande finaltävling, där inga klara medaljörer fanns när huvudstarten gick från Klevshult fredag kväll. I verksamhetsberätteslen finns att läsa att ”stora mängder publik följde tävlingen ute i skogarna och det fanns helt klart ett uppdämt behov av att titta på rally och behovet blev väl tillgodosett i skogarna kring Vaggeryd, Skillingaryd och Åsenhöga”. Bäst av hemmaförarna blev Johannes Josefsson och Oscar Karlsson med en andra plats i klass standard, i den klassen säkrade också Patrik Tallåker och Emilia Sjöberg sin, och en SM-medalj i rally genom sin tredjeplats i tävlingen erövrades ett silver totalt.

– Tävlingsledningen och alla funktionärer gjorde ett fantastisk jobb. Inga negativa kommentarer kunde höras eller läsas efter tävlingen och den första frågan från många var ”när kör ni igen”? Uppföljningarna med kommuner och huvudsponsor gav också en positiv återkoppling, berättar styrelsen under årsmötet. 

Via länk fick Patrik Tallåker från Gällaryd mottaga Husses vandringspris för sin, och kartläsaren Emilia Sjöbergs, SM-silver

Det blev inga större förändringar vid årsmötet gällande styrelsens sammansättning där Pia Thulin omvaldes till ordförande för en tid av ett år. Karin Nyberg, Gnosjö, är sekreterare, Stefan Stigemyr, Skillingaryd, kassör. Anton Geijersson, Ljungberg, Patrik Tallåker, Gällaryd, Lennart Karlsson, Gnosjö och Frida Lindström, Plombo är ledamöter och ny ledamot in i styrelsen är Samuel Toftgård från Ekhult. Suppleanter är Inge Pettersson, Gislaved, Annelie Wallensten Vaggeryd och Henrik Söderqvist från Marås.

Klubbmästerskap rally förare; 1: David Lindström, Plombo. 2: Joakim Blansch, Åker. 3: Simon Wernersson, Bor.
Klubbmästerskap rally kartläsare: 1: Carl Eriksson, Skillingaryd. 2: Nellie Karlsson, Gnosjö. 3: Jessica Svensson, Plombo.
Klubbmästerskap folkrace: 1: Joakim Blansch, Åker. 2: Pontus Mejving, Gisslaköp. 3: Oskar Mejving, Tenhult.

Klubbens hederspris: Till den som person som troget och engagerat jobbar med klubbens verksamhet i stort och smått. Juryns motivering; Den här personen ställer alltid upp, med högsta klass, gör dessutom grovjobbet med roadbooken till våra rallytävlingar. Årets hederspris fick Peter Söderström från Vaggeryd. 

Husses vandringspris delades ut första gången 1995 och lämnas över till den som gjort SSMK känt i Sverige (eller världen). Juryns motivering blev kort och gott: SM-medalj. Patrik Tallåker och Emilia Sjöberg körde hem klubbens medalj i Rally-SM. Patrik och Emilia blev silvermedaljörer i klassen Standard i Rally-SM.

Arbetsplanen för Skillingaryds motorklubb beslutades och där ses folkracetävling 26 mars och 24 september. Rallytävling 5 juni och 30 juli där den sistnämnda ingår i SM-grussprint samt att arrangera en motorsportens dag. 

Har din förening haft årsmöte? Skicka referat och någon bild till oss på redaktionen; redaktionen@skillingaryd.nu eller redaktionen@vmo.nu 

Patrik Tallåker och Emilia Sjöberg försvinner bakom knuten. De tog klubbens första SM-medalj som rallyförare och blev pristagare för Husses vandringspris

Taggar