Nyheter

Leif omvaldes till ordförande

Nyheter Leif Nygren fortsätter som ordförande i SPF Bor-Rydaholm. Det står klart efter föreningens årsmöte.

Leif Nygren, arkivbild.

Inte förrän i augusti hade SPF Bor-Rydaholm sitt försenade årsmöte 2021 i sockenstugan Rydaholm. Med nära 50 medlemmar tog förhandlingarna fart med sedvanliga ärenden, som var väl förberedda av valberedningen. Föreningens ordförande Leif Nygren klubbade med van hand igenom det ena förslaget efter det andra. Medlemsantalet var 139 vid senaste årsskiftet. Pandemin har inte orsakat något medlemstapp, kanske tack vare lite aktiviteter mest utomhus, boule, bilrally och herrgårdsbesök m.m. Ett nytt inslag under 2020 var starten på smsutskick till medlemmarna med limerickar och info av olika sorter som har uppskattats. Två studiecirklar nästan slutfördes innan pandemin

Efter godkännande av resultat, balansräkning och ansvarsfrihet för styrelsen gick vi över till styrelseval. Årsmötet omvalde Leif Nygren till ordförande i ett år. Inger Jönsson avgick som ledamot och ersätts av Peter Weihed. Övriga i styrelsen är nu Kerstin Keijser, sekreterare, Tore Johansson, kassör, Bengt Einarsson vice ordförande, Karl-Magnus Svensson, Peter Weihed och Arvid Andreasson ledamöter.

Tre personer med olika uppdrag avtackades med blommor och presentkort: Inger Jönsson, styrelseledamot, Herbert Johansson ansvarig för medlemsregistret och hemsidan, och Gunilla Eriksson, friskvårdsledare. Nyval till medlemsregistret Tore Johansson, hemsidan Bengt och Eva-Lis Einarsson och friskvårdsledare Britt-Marie Magnusson.

Efter fikat som smakade gott berättade Hildegard Ek från distriktsstyrelsen lite om arbetet med omsorg om de ensamma i föreningen, och gav lite tips om olika saker man kan göra för att hjälpa till att skingra ensamheten som är stor för många. Allra sist blev det vinstutdelning av lottårorna som någon plockade hem fyra av femton, troligen rekord! Så var det roliga slut, men snart blir det en bilutflykt till Taberg……

Text: Arvid Andreasson

Taggar