Nyheter

De föreslås ta Centerpartiets platser den kommande mandatperioden

Nyheter Centerpartiet Värnamo har nominerat sina kandidater till nämnder och styrelser i Värnamo kommun.

De föreslås ta Centerpartiets platser i nämnder och styrelser i kommunen den kommande mandatperioden. Bild: Press

 I den välfyllda sockenstugan i Rydaholm samlades ett 70-tal centerpartister från Värnamo kommunkrets för en nomineringsstämma för platser i nämnder, styrelser och stiftelser för att tilldela uppdragen för den kommande mandatperiod. Efter röstningar stod det klart att mötet valt följande personer:

 

Kommunfullmäktiges ordförande: Stefan Widerberg


Kommunstyrelsen

Förste vice ordförande: Mikael Karlsson

Ledamot: Johan Hilding

Ersättare: Elma Travanic

Ersättare: Haris Sibonjic

 

Näringsutskott: Mikael Karlsson

Ordförande: Haris Sibonjic

 

Personalutskottet

Vice ordförande: Mikael Karlsson

 

Barn och utbildningsnämnden

Ordförande: Emma Söderhjelm

Ledamot: Thomas Carlzon

Ersättare: Henric Johnsson

Ersättare: Axel Hilding

 

Servicenämnden

Förste vice ordförande: Haris Sibonjic

Ledamot: Inger Axelsson

Ersättare: Gustav Malm

Ersättare: Sidi Ruan

 

Kulturnämnden

Ordförande: Raymond Pettersson

Ledamot: Malin Ekman

Ersättare: Qendresa Cani

Ersättare: Kerstin Smedenfors

 

Medborgarnämnden/Sociala utskottet

Ledamot: Göran Johansson

Ersättare: Bengt Einarsson

 

Samhällsbyggnadsnämnden

Ordförande: Göran Pettersson

Ledamot: Maria Harrysson

Ersättare: Ing-Marie Carlsson

Ersättare: Stefan Källberg

 

Omsorgsnämnden

Ledamot: Katarina Landin

Ersättare: Theresa Eriksson

Ersättare: Jane Gikandi

 

Teknik och fritidsnämnden

Ledamot: Gabrielle Davidsson

Ersättare: Sidi Ruan

 

Valnämnden

Ledamot: Eva Eriksson

Ersättare: Bengt Ljungberg

 

Värnamo Energi AB

Ledamot: Stina Gof

Ersättare: Sofia Ljungkvist

 

Finnvedsbostäder AB

Ordförande: Ulf Hindsén

Ledamot: Fikret Tabakovic

Ersättare: Magnus Berggren

Ersättare: Nermina Smajlovic

 

Värnamo Kommunala Industrifastigheter AB

Förste vice ordförande: Stefan Bjällsjö

Ersättare: Torbjörn Egerhag

 

Värnamo Stadshus AB

Förste vice ordförande: Mikael Karlsson

Ersättare: Johan Hilding

 

 

Entreprenörsregionens utvecklingsråd

Ledamot: Mikael Karlsson

 

Godemän enligt FBL

Ledamot: Åke Carlsson

 

Lantbruksenhetens ortsombud

Distrikt 2: Lennart Arvidsson

 

Stiftelsen Borgen

Ledamot: Peter Lagerman

Ersättare: Stefan Bjällsjö

 

Stiftelsen Davidsonska donationen

Ledamot Dannäs: Claes Uvebrandt

Ledamot Torskinge: Carina Bengtsson

Ledamot Forsheda: Sven-Åke Andersson

Ledamot Bredaryd: Olof Eliasson

 

Stiftelsen Forshedabadet

Ledamot: Thomas Pettersson

Ersättare: Patrik Ljungkvist

 

Stiftelsen Smålands konstarkiv

Ersättare Jan-Olof Karlsson

 

Stiftelsen Solgården

Ledamot: Per-Ola Sunesson

Ersättare: Bengt Ljungberg

 

Stiftelsen Vallerstad gård

Ledamot Bredaryd: Olof Eliasson

Ledamot Tånnö: Bengt Johansson

Ledamot Fryele: Lennart Arvidsson

Ledamot Gällaryd: Börje Svensson

Ledamot Torskinge: Per-Ove Karlsson

Ledamot Voxtorp: Anna Thorén

Ledamot Värnamo: Åke Carlsson

 

Stiftelsen Åminne Bruk 

Ledamot Raymond Pettersson

 

Ernst och Klara Bergwalls minnesfond

Revisor: Leif Nygren


Mediacenter Jönköpings län

Ledamot: Annelie Hermansson

 

Gnosjöregionens näringslivsråd

Ledamot: Mikael Karlsson

 

Sveriges Ekokommuner

Ledamot: Stefan Widerberg

 

Finnvedens samordningsförbund Finsam

Revisor: Leif Nygren

 

Samverkan Återvinning Miljö, Såm

Ersättare: Mikael Karlsson

Revisorsersättare: Leif Nygren

 

Europakorridoren

Ledamot: Mikael Karlsson

 

Lagans vattenråd

Ledamot: Göran Pettersson

 

Källa: Pressmeddelande från Centerpartiet Värnamo

 

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *