Från kommunhuset

Får 50 000 för att utveckla verksamheten

Från kommunhuset Värnamo kommun ger Wernamo Jujutsuklubb 50 000 kronor i bidrag för att renovera sin tävlingsmatta och köpa in en kastmatta.

– Det här känns jättebra. Nu får vi chansen att fräscha upp våra saker, säger Hamid Zaheri, klubbens ordförande.

Föreningens tävlingsmatta används regelbundet och köptes in i början på 2000-talet. Vissa av delarna i mattan börjar bli utslitna och enligt en uppskattning behöver halva mattan bytas ut. Under tisdagens sammanträde beviljade kommunens tekniska utskott jujutsuklubben ett bidrag på 40 000 kronor som ska användas för att fräscha upp tävlingsmattan.

– Våra mattor har några år på nacken och gummit ger med sig med tiden, så det är jättekul att vi får den här möjligheten, säger Hamid Zaheri.

Föreningen har även behov av en till matta att använda vid tävlingar och andra evenemang. För närvarande hyr klubben matta vid dessa tillfällen. Därför har kommunen även beviljat ett bidrag på 10 000 kronor för inköp av en kastmatta.

– Det här är riktigt kul, jag ser fram emot att sprida vidare den här informationen inom klubben, säger Hamid Zaheri.

Taggar