Efter nedgången skjuter skulderna i höjden
Antalet skuldsatta i kommunen ökar

Nu börjar lågkonjunkturen och inflationen märkas av mer och mer i antalet ärenden hos Kronofogden. 940 personer i Värnamo kommun har skulder hos myndigheten och det är en ökning med 51 personer. Den totala skulden uppgår till knappt 250 miljoner kronor.
Under första halvan av 10-talet sköt antalet skuldsatta i kommunen i höjden, men under den senare hälften sjönk det sakta men säkert innan det under 20-talet börjat stiga igen. Dock är skillnaden mellan 2022 och 2023 att beteckna som dramatisk när så många fler hamnat i skuld.
Det är främst unga personer i kommunen, åldersspannet 26 till 34 år, som är hos Kronofogden. 379 personer, 156 kvinnor och 223 män, i kommunen hade löneutmätning under 2023, det vill säga att en del av lönen varje månad går direkt till Kronofogden.














Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.