Fotboll

WIK mot nytt kontrakt efter ny trepoängare

Uppdaterad 19 september, 2026 16:28 · Publicerad 19 september, 2026 15:49

Waggeryds IK har fått fart på spelet – läs Jonathan Johansson. Uppdaterat.

Bild från tidigare match. Foto: Per Bunnstad

Jonathan har sedan återkomsten närmast öst in mål för WIK och nu blev det två i segermatchen 3–1 (0–1) mot Habo IF. Jonathan gjorde 1–1 och 2–1 Sedan fyllde William Pihl på med 3–1 på straffspark.

Tack vare segern har nu WIK har en poäng till kvalplats och ytterligare en poäng upp till fast mark.
WIK har 16 poäng mot 17 för Norrahammars IK och 18 för Sävsjö FF. Det är just dessa två lag som WIK har kvar att möta i serien.

– Riktigt bra. Vi följer helt matchplanen Alla vill vinna och är påkopplade, säger WIK-tränaren Ylber Spanca.

De två senaste matcherna med vinster har givit WIK energi.
– Nu har vi allt i egna händer och siktar på att vinna båda matcherna och avsluta serien med fyra vinster och ha kontraktet klart med fyran, noterar tränaren.

WIK har fått tillbaka några spelare och den som är den store segerorganisatören är Jonathan Johansson.
– Han var riktigt bra i dag men jag berömmer hela laget.

Waggeryd IK:s kommande hemmamatcher:

Andra artiklar i ämnet

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.