Skidor

Över 100 i Vasaloppet

Skidor För 93:e gången är det i morgon dags för Vasaloppet. Bland 15 800 anmälda åkare har 105 personer med lokal anknytning hittats i startlistorna.

Om det blir fler eller färre återstår att se. Som vanligt lär några sälja sina startplatser eller avstå att starta. Någon sent tillkommen brukar det också bli.

Största lokala klubb den här gången är Vaggeryds SOK med 19 anmälda. Därefter följer Skillingaryds FK med 17, Apladalens Löparklubb 12, Bredaryds SOK 8, Rydaholms GoIF 7 och OK Stigen 3.

Av återstående 39 representerar 18 AXA SC (en riksomfattande förening) med övriga 21 representerar andra föreningar och det är Gnosjö FK 8, Anderstorps OK 3, Finnskoga IF 2 medan FK Finn, Elmhults SC, OK Vivill, Hestra SSK, Södra IF, IF Halb, OK Reftele och Malmbäcks IF har en lokal åkare.

Följande är anmälda från Vaggeryds och Värnamo kommuner och inom parentes antal Vasalopp vederbörande fullföljt tidigare:

Apladalens LK: Emil Andersson (0), Daniel Bokinge (3), Håkan Egerhag (8), Christer Evebring (9), Marcus Johansson (1), Patrik Johansson (19), Dan Johnsson (6), Leif-Håkan Johnsson (9), Daniel Josefsson (3), Daniel Lillienberg (0), Henrik Magnisson (0), Patrik Petersson (23).

Bredaryds SOK: Mats Bark Andersson (5), Åsa Barkman (0), Joakim Björk (2), Mattias Björk (3), Magnus Grahn (21), Fredrik Johansson (3), Kjell Karlsson (12), Marie Rasmussen (0).

Rydaholms GoIF: Erik Blomgren (11), Kenneth Blomgren (44), Åke Blomgren (45), Peter Jonsson (15), Fredrik Karlsson (6), Onni Kolström (0), Fredrik Nilsson (0).

Skillingaryds FK: David Alkemark (1), Johan Andersson (3), Kristin Andersson (8), Christina Bergström (1), Peter Bergström (3), Johan Blom (0), Christoffer Franzén (1), Fredrik Gof (0), Axel Ivansson (2), Gustav Karlsson (8), Johanna Karlsson (2), Thomas Karlsson (26), Martin Malmerfors (6), Thor Oscarsson (13), Magnus Peterson (32), Bengt Svensson (14), Johan Wernefur (2).

OK Stigen: Karl Andersson (0), Simon Magnusson (5), Peter Thorén (6).

Vaggeryds SOK: Thomas Andersson (4), Anna Björn (0), Gustav Björn (0), Svante Björn (7), Johan Bäck (11), Bengt Eliasson (12), Håkan Gustavsson (7), Ben Heimdal (4), Lennart Henrysson (4), Andreas Ivansson (7), Per Landin (28), Thomas Ljungberg (3), Johan Malmenbratt (3), Jakob Mörhed (1), Jonas Mörhed (2), Claes Nord (5), Andreas Råvik (0), Bengt Svensson (3), Rickard Svensson (2).

AXA SC: Markus Ericsson, Värnamo (2), Erik Forsberg, Forsheda (0), Dan Gustavsson, Värnamo (0), Tobias Hagman, Värnamo (3), Filip Lann, Bredaryd (1), Rebecka Lind, Värnamo (2), Carl Ljungqvist, Bor (0), Christer Ljungqvist, Bor (8), Daniel Lönngren, Hok (5), Marcus Martinsson, Bor (0), Martin Mårtensson, Värnamo (2), Sebastian Mårtensson, Forsheda (5), Gustav Nilsson, Värnamo (0), Johan Nilsson, Värnamo (2), Marie Nilsson, Värnamo (6), Mathias Nilsson, Värnamo (4), Peter Nilsson, Värnamo (4),  Emma Sundelius, Värnamo (0).

Övriga: Malcolm Andersson, Värnamo/Anderstorps OK (1), Olle Andersson, Värnamo/FK Finn (11), Tobias Arvidsson, Värnamo/Gnosjö FK (4), Håkan Bjärsholm, Bredaryd/Anderstorps OK (1), Thomas Cedercrantz, Värnamo/Gnosjö FK (7), Emil Davidsson Ileby, Värnamo/Elmhults SC (0), Roland Eidhall, Bredaryd/Gnosjö FK (4), Johan Englund, Värnamo/Finnskoga IF (0), Christoffer Gustafsson, Bredaryd/OK Vivill (1), Filip Göhlin, Värnamo/Hestra SSK (3), Elin Hermansson, Värnamo/Gnosjö FK (0), Samuel Ivarsson, Bredaryd/Gnosjö FK (4), Daniel Johansson, Värnamo/Finnskoga IF (0), Andreas Lindahl, Rydaholm/Södra IF (2), Otto Lindblad, Vaggeryd/IF Hallby (0), Emelie Oliv, Värnamo/Anderstorps OK (0), Evelina Olofsson, Värnamo/Gnosjö FK (0), Alexandra Pettersson, Värnamo/OK Reftele (2), Ulf Runum, Värnamo/Gnosjö FK (16), Matilda Stenholm, Värnamo/Gnosjö FK (0), Daniel Stenmarker, Vaggeryd/Malmbäcks IF (3).

Taggar