Orientering

VSOK arrangerade 5-dagars

Orientering Idag har sista etappen av Ungdomens 5-dagars avgjorts vid Friluftsgården i Vaggeryd med Vaggeryds SOK som arrangör

Tävlingen är en ungdomsserie i orientering för Jönköpings OL-allians som idag samlade cirka 130 deltagare.

H12 (2) 2.9 km
1) Viggo Wulff OK Gränsen 16:30, 2) Felix Frykfeldt IK Hakarpspojkarna 22:35

H10 (9) 2.3 km
1) Elliott Rehn Gränna-Bygdens OK 14:45, 2) Måns Sandahl IK Hakarpspojkarna 14:46, 3) Tage Möllerström Jönköpings OK 17:08, 4) Felix Svensson Jönköpings OK 19:43, 5) Hugo Jansson Tenhults SOK 22:23, 6) Oscar Fälth Tenhults SOK 23:04, 7) Samuel Karlsson Gränna-Bygdens OK 26:14, 8) Isak Hertz Tenhults SOK 26:58, 9) Walter Blomqvist Jönköpings OK 31:34

D16 (2) 4.0 km
1) Maya Ljubez IK Hakarpspojkarna 39:47, 2) Alva Lorefors IK Hakarpspojkarna 50:57

D12 (13) 2.9 km
1) Minna Palm IK Hakarpspojkarna 16:48, 2) Emma Olin IK Hakarpspojkarna 17:53, 3) Jenny Jansson Tenhults SOK 20:38, 4) Tilda Sundkvist OK Gränsen 21:58, 5) Selma Hedström Tenhults SOK 23:02, 6) Engla Pruth IK Hakarpspojkarna 23:33, 7) Moa Dahlson OK Gränsen 24:55, 8) Ellen Lorefors IK Hakarpspojkarna 25:14, 9) Adina Nilsson IK Vista 25:37, 10) Agnes Hertz Tenhults SOK 28:00, 11) Hanna Skarstedt Tenhults SOK 30:48, 12) Ida Karlsson OK Gränsen 31:12

D10 (5) 2.3 km
1) Hilma Trofast Jönköpings OK 17:37, 2) Felicia Dahlqvist Vaggeryds SOK 21:20, 3) Vera Dahlberg Jönköpings OK 23:51, 4) Ella Johansson Jönköpings OK 26:15, 5) Tilda Skarstedt Tenhults SOK 30:05

U3 (3) 3.0 km
1) Arvid Rydell IF Hallby SOK 38:35, 2) Oskar Juel Tenhults SOK 52:14, 3) Lucas Johansson Jönköpings OK 1:01:09

U2 (15) 2.6 km
1) Siri Rehn Gränna-Bygdens OK 24:44, 2) Viggo Nilsson Gränna-Bygdens OK 25:24, 3) Edwin Otterborg IK Hakarpspojkarna 25:50, 4) Rasmus Skoglund Gränna-Bygdens OK 26:15, 5) Nike Blomberg IF Hallby SOK 26:46, 6) Elsa Johnsen Jönköpings OK 30:32, 7) Simon Palm Vaggeryds SOK 30:43, 8) Olle Hedström Tenhults SOK 30:48, 9) Felix Blomberg IF Hallby SOK 31:34, 10) Milton Sparr Tenhults SOK 31:55, 11) Eric Fridén OK Gränsen 32:38, 12) Linus Fridén OK Gränsen 32:52, 13) Sofia Juel Tenhults SOK 37:43, 14) Lisa Nilsson IK Vista 43:04, 15) Hannes Sonnefjord Jönköpings OK 49:04

U1 (15) 2.0 km
1) Alma Trofast Jönköpings OK 17:36, 2) Rasmus Alloh Gränna-Bygdens OK 18:59, 3) Lova Beijer Jönköpings OK 19:12, 4) Hanna Palmer Jönköpings OK 19:47, 5) Agnes Olsson Jönköpings OK 20:14, 6) Lovisa Dahlberg Jönköpings OK 21:32, 7) Måns Djärv Jönköpings OK 22:00, 8) Calle Dahlson OK Gränsen 23:44, 9) Estrid Fransson Vaggeryds SOK 24:16, 10) Gustav Palm Vaggeryds SOK 26:30, 11) Felica Otterborg IK Hakarpspojkarna 30:11, 12) Felix Sandahl IK Hakarpspojkarna 32:24, 13) Elin Forsen Jönköpings OK 41:02, 14) Signe Aronsson Jönköpings OK 41:29, 15) Elias Forsen Jönköpings OK 42:47

Inskolning (13) 1.9 km
Mattis Carlström IK Hakarpspojkarna Godk., Bertil Fransson Vaggeryds SOK Godk., Emanuel Fransson Vaggeryds SOK Godk., Amanda Fredrikson Vaggeryds SOK Godk., Axel Fredrikson Vaggeryds SOK Godk., Ester Fredrikson Vaggeryds SOK Godk., Saga Grönkvist Jönköpings OK Godk., Amalia Karlsson Vaggeryds SOK Godk., Sofia Kilander Bottnaryds IF Godk., Ruben Palm Vaggeryds SOK Godk., Theodor Sandström Vaggeryds SOK Godk., Vilma Stacke Vaggeryds SOK Godk., Johan Toftgård Vaggeryds SOK Godk.

H17-20 (1) 5.9 km
1) Simon Björnehäll OK Gränsen 1:00:14

Öppen motion 5 (24) 3.4 km
1) Tobias Hedström Tenhults SOK 27:25, 2) Johan Sjödin IK Hakarpspojkarna 27:35, 3) Per Sundkvist OK Gränsen 28:28, 4) Jonas Mörhed Vaggeryds SOK 29:25, 5) Hans Djärv Jönköpings OK 30:23, 6) Daniel Sonnefjord Jönköpings OK 30:30, 7) Emma Byrmo Vaggeryds SOK 31:14, 8) Hans Trofast Tenhults SOK 32:45, 9) Lena Hultman Vaggeryds SOK 34:53, 10) Marcus Fälth Tenhults SOK 35:12, 11) Tobias Möllerström Jönköpings OK 38:05, 12) Jonas Juel Tenhults SOK 38:52, 13) Annika Gustafsson Jönköpings OK 40:12, 14) Annette Hertz Tenhults SOK 41:46, 15) Samuel Gustafsson Jönköpings OK 41:52, 16) Carolin Blomberg IF Hallby SOK 50:46, 17) Anders Blomqvist Jönköpings OK 52:28, 18) Mari Kangas Gränna-Bygdens OK 58:05, 19) Andrea Lundell IF Hallby SOK 1:02:20, 20) Therese Lundell IF Hallby SOK 1:02:23, 21) Marie Hansson Lekeryd-Svarttorps SK 1:07:05

Öppen motion 7 (15) 4.5 km
1) Fredrik Svensson Jönköpings OK 27:21, 2) Jimmy Iby Gränna-Bygdens OK 27:58, 3) Markus Olin IK Hakarpspojkarna 29:00, 4) Erik Stillemark IF Hallby SOK 37:33, 5) Thomas Persson OK Gränsen 38:10, 6) Mikael Trofast Jönköpings OK 38:19, 7) Fredrik Mouchard IF Hallby SOK 38:54, 8) Maria Andell Tenhults SOK 42:31, 9) Martin Beijer Jönköpings OK 44:50, 10) Sven Nilsson IK Vista 56:23, 11) Björn Hertz Tenhults SOK 57:19, 12) Sven Lagerberg IF Hallby SOK 58:26, 13) Erik Zingmark IF Hallby SOK 58:30, 14) Lars Karlsson OK Gränsen 1:03:14, 15) Hans Jörgen Hansson Lekeryd-Svarttorps SK 1:05:17

Taggar