HV får försöka att kvala sig kvar i SHL
Okategoriserade Nu väntar ett drama för HV 71 för att klara sig kvar i SHL, ishockeyns högstaliga,
Mattias Tedenby blev målskytt för HV 71. Arkivbild. Foto: Jim Carlsson
HV 71 föll i bortamötet med Färjestad. Laget från Karlstad vann med hela 7–3 (2–0, 2–3, 3–0). HV 71 var så nära som underläge 3–4 efter mål av Värnamosonen Mattias Tedenby. Färjestad spelade dock bättre i slutperioden.
Med två matcher kvar av serien är det redan klart att HV 71 blir sist eller näst sist i serien och därmed väntar kvalspel för att försöka undvika nedflyttning till hockeyallsvenskan.
Vem som blir motståndare till HV 71 är inte klart men just nu är det Leksand. Det kan i stället bli Linköping, Örebro eller Timrå.
Växjö ledde med 42 inför sista perioden i bortamötet med Djurgården. När matchen var över stod det 6–4 på resultattavlan för Djurgården som därmed säkrade en plats i slutspelet. Växjö är klar för detta slutspel sedan flera matcher tillbaka.