Motorsport

Stökigt Toronto-lopp för Felix Rosenqvist

Motorsport Felix Rosenqvist tvingades bryta ett incidentfyllt Indycarlopp på gatorna i Toronto bara några varv från mål och blickar nu framåt efter en motig helg i Kanada.

Pressbild: Penske Entertainment  [1/4]

Pressbild: Penske Entertainment  [2/4]

Pressbild: Penske Entertainment  [3/4]

Pressbild: Penske Entertainment  [4/4]

Med ett starkt facit på stadsbanan i Toronto, där han vunnit lopp i ”Indy Lights” och tagit sig upp på pallen i Indycar, hade Värnamoföraraen förhoppningar om ett nytt bra resultat i säsongens 13:e deltävling.

Det kom dock att bli en allt annat än enkel resa för Felix, som var en tiondel från avancemang i kvalet och fick nöja sig med 16:e plats som startposition till söndagens lopp.

Väl där gjorde han sig snabbt av med de sköra, mjuka Firestone-däcken efter en kort förstastint och drog sedan nytta av en läglig gulflagg för att klättra in i diskussionen om en möjlig topp fem-placering.

Detta var trots ett tufft läge där Rosenqvist skadade sin framvinge efter att ha tryckts upp i muren redan i första sväng på det allra första varvet. Att byta vinge skulle ta alltför lång tid och kosta värdefull banposition, så Rosenqvist tvingades helt enkelt leva med problemet i en svårkörd bil med kraftig understyrning under resten av loppet.

Situationen förenklades inte av ytterligare närkontakt under loppet som förvärrade problemen. Som om inte det vore nog drabbades Rosenqvist dessutom av en smygande punktering som tvingade honom att komma in ett varv tidigare än planerat för sitt sista depåstopp.

Trots det komplicerade läget såg Rosenqvist ut att gå mot ett topp åtta-resultat när loppet äntrade de sista 20 varven. Den skadeskjutna bilen blev dock till slut för mycket att hantera; Rosenqvist körde först av i kurva 3 och tappade mark, innan dagen tog slut för gott två varv från mål när han snurrade in i muren i kurva 10.

– En tuff dag, summerar Felix Rosenqvist. Jag fick en skada på framvingen när jag trycktes upp i muren på första varvet, och sedan blev det ganska många smällar till. Ett tag såg det ändå ganska bra ut, men till slut blev det okörbart med alla skador, hjul som pekade i fel riktning med mera. Jag kunde inte hålla bilen på banan på slutet, tyvärr.
Han noterar att lyckligtvis är nästa lopp bara en vecka bort:
– Vi kommer tillbaka starkare.

Nästa lopp är Java House Grand Prix of Monterey på Laguna Seca kommande helg (25-27 juli). Felix Rosenqvist är fortsatt sexa i mästerskapstabellen.

Resultat Honda Indy Toronto, Kanada

1) Pato O’Ward (Mexiko), Arrow Mclaren, 90 varv
2) Rinus Veekay (Nederländerna), Dale Coyne Racing, + 0,484 sekunder
3) Kyffin Simpson (Caymanöarna), Ganassi, + 1,534
4) Colton Herta (USA), Andretti, + 2,160
5) Marcus Ericsson (Sverige), Andretti, + 3,751

Felix Rosenqvist (Sveige), Meyer Shank Racing, + 3 varv

Poäng efter 13 av 17 lopp

1) Alex Palou (Spanien), Ganassi, 536
2) Pato O’Ward (Mexiko), Arrow McLaren, 437
3) Kyle Kirkwood (USA), Andretti, 363
4) Scott Dixon (Bya Zeeland), Ganassi, 362
5) Christian Lundgaard (Danmark), Arrow Mclaren, 317

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *