Uddamålsvinst för VGIK
Ishockey VGIK vann på bortaplan med 2–1 (1–0, 1-1, 0-0) mot KRIF Hockey.
Bild från tidigare match. Foto: Jim Carlsson
KRIF, som står för Kallinge-Ronneby IF fick se sig besegrade i den ganska välfyllda hemmaarenan. Värnamo gjorde mål i 12:e minuten i första perioden. KRIF reducerade sedan till 1–1 tidigt i andra perioden men i 30:e minuten så tog återigen VGIK ledningen, vilket stod sig matchen ut.
– Det är riktigt gött att göra en sån otroligt uppstuds med energi, säger tränaren Mathias Karlsson.
Förra gången de möttes så vann VGIK med 3–1 men denna gången blev det bara 2–1 och visst var det nervöst där i slutet.
– De hade ett läge där i slutet som tog i båda stolparna men som inte blev mål. Sedan hade vi också som vi hade kunna punktera matchen med och i det stora hela så är det en bra hockeymatch redan från start.
Lite extra eloge går idag till den inlånade målvakten Fritz Abrahamsson.
– Det är en riktig lagseger idag. Alla stämplar in, det blockas skott och vi verkligen krigar för att krasha Kallinge-Ronnebys fest som de skulla ha idag. Nu får killarna helg och så går vi vidare, avslutar Mathias Karlsson.
Målen gjordes av Felix Lidgren och Ludvig Seydlitz.
VGIK:s kommande hemmamatcher:
• Vår resultatsida med aktuella matcher finns på denna länk
| Andra artiklar i ämnet | |