Ingelsten går för andra raka SM-guldet
Ishockey Han fyllde 16 för bara några dagar sedan. Men trots sin ringa ålder kan Alfred Ingelsten visa upp ett fint troféskåp. I helgen blev han och hans HV 71 klart för ett nytt SM-finalspel och jakten på andra raka SM-guldet kan börja.

Alfred Ingelsten. Foto: Henrik Skoglund
2022 var han med HA 74 och vann DM-guld. 2024 vann han U 16-SM med Växjö och senare under hösten TV-pucken med Småland. Nästa helg kan VGIK-produkten Alfred Ingelsten vinna andra raka SM-guldet. I helgen var han med att kvalificera HV 71 till semifinal.
Vi möter upp Alfred Ingelsten i katakomberna i HV:s hemmaarena efter en späckad helg. HV arrangerade en av kvartsfinalgrupperna i U 16-SM och HV var klara för finalspelet redan efter lördagen då de i tur och ordning besegrat Malmö och Rögle. I sista matchen mot Frölunda på söndagen blev det dock förlust.
– Vi har haft en bra helg. Men i denna matchen var det lite lägre energi. Givetvis gick vi för det i dag mot Frölunda också, men vi kanske inte var riktigt där, berättar han efter matchen.
”Lagmaskin”
Ändock så är man ett av Sveriges fyra bästa lag på U 16-nivå. Alfred Ingelsten berättar att han tror bredden på laget är nyckeln till det.
– Vi ger alltid 100 procent och alla våra femmor är duktiga. Vi har både bredden och spetsen. Tillsammans jobbar vi som en riktig lagmaskin.
Många i HV:s U 16-lag var dessutom med om att vinna TV-pucken för Småland i höstas.
– Ja, men det är lite samma stuk och ”go” i det här gänger som det var i TV-pucken.
Alfred Ingelsten kan snart lägga en fin säsong till handlingarna. Utöver att han varit en ledande spelare för U 16-laget i HV så har han även matchats flitigt i J 18-laget.
– Jag tycker att det gick bra i början av säsongen och nu på senare tid så har jag börjat komma igång igen. Jag ska fortsätta att ”tugga på” och tycker det ser bra ut. En säsong går ju alltid lite upp och ner. Det kan inte bara gå uppåt.
Hur stora chanser har ni att plocka hem SM-guldet nästa helg?
– Gör vi det vi ska och jobbar lite extra så kommer vi ta det. Många i det här gänget har gjort det innan, säger Alfred Ingelsten och syftar på segern i TV-pucken.
Andra artiklar i ämnet | |