Innebandy

Målrik match för Forsheda mot serieledarna

Innebandy Forsheda gjorde sex mål men tyvärr räckte det inte mot Vetlanda som lyckades att göra sjutton mål. Matchen slutade därmed i förlust med 6–17.

Genrebild. Foto: Jim Carlsson

Det var Forsheda som började bäst. Wiggo Strandhamn gjorde första målet i femte minuten och Johan Spjuth utökade till 2–0. Vetlanda hann dock både reducera, kvittera och ta ledningen innan första pausen.

I andra perioden så drog Vetlanda ifrån rejält. De gjorde mål efter 39 sekunder och hade utökat till 8–2 innan Forsheda fick in ett mål igen. Denna gången var det Elias Edvinsson som skrev in sig i målprotokollet. Minuten senare gör han sitt andra mål för matchen.

Inför tredje perioden så ligger Forsheda under med 4–12 och de sista målen görs av Elias Edvinsson och Gustaf Gillgard. Matchen slutar i förlust med 6–17.

Vetlanda blir kvar i serieledning och Forsheda blir kvar på en sjundeplacering i tabellen. Nästa gång möter Forsheda Rottne IF på fredag.

• Vår resultatsida med aktuella matcher finns på denna länk

Andra artiklar i ämnet
LÄS MER:  Forsheda förlorade med 6–9
LÄS MER:  Målrikt för Forsheda
LÄS MER:  Forsheda föll med 4–11
Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *