Friidrott

Oscar 16:e i Lidingö

Friidrott En löparklassiker pågår för fullt, Lidingöloppet. Oscar Carlsson från Hånger var som väntat med långt fram i täten.

Oscar Carlsson, tidigare Apladalens Löparklubb, men sedan något år i Hässelby SK, kom på 16:e plats på tiden 1.47. Därmed var han mindre än tio minuter efter vinnaren.

Av övriga ortsbor sprang ”långtradaren” Micael Lindqvist sin vana trogen starkt. Han klarade av de tre milen på 2.05.

 

Resultat,

LIDINGÖ, Lidingöloppet:

Män 30 km: 1) Napoleon Solomon, Tureberg, 1.38.47, 2) Minale Yetsedaw Belie, Etiopien, 1.39.52, 3) Mikael Ekvall, Strömstad, 1.40.13, 16) Oscar Carlsson, Hässelby/Hånger, 1.47.10, 168) Micael Lindqvist, Apladalens LK, 2.05.04, 268) David Peterson, do, 2.09.41, 301) Anders Eckerström, do, 2.10.47,

Övriga lokala resultat (utan placeringar): Patrik Johansson, do, 2.16.16, Per Sigvardson, do, 2.20.41, Henrik Magnisson, do, 2.22.11, Johan Bolmstam, do, 2.24.10, Sebastian Mårtensson, Forsheda, 2.24.22, Christer Evebring, ALK, 2.27.22, Patrik Petersson, do, 2.29.09, Staffan Löfström, VSOK, 2.30.58, Jonas Nilsson, ALK, 2.32.04, Viktor Nilsson, Värnamo, 2.36.34, Gustav Björn, Björnligan, 2.36.34, Johan Engman, Åminne, 2.42.36, Andreas Ivansson, VSOK, 2.43.18, Simon Joakimson, Vaggeryd, 2.43.59, Jonas Hylthén, ALK, 2.46.35, Svante Björn, Björnligan, 2.50.24, Andreas Berg, ALK, 2.53.20, Christian Larsson, Vaggeryd, 2.54.07, Jonas Abrahamsson, Värnamo, 2.55.38,Billy Östlund, Rydaholm, 2.58.24, Lars Söderström, Värnamo, 2.58.28, Kjell Bergdal, Rydaholm, 2.59.02, Pär Götharsson, Värnamo, 3.00.44, Daniel Gunnarsson, Värnamo, 3.07.29, Stefan Molin, ALK, 3.09.44, Erik Forsberg, Forsheda, 3.10.06, Fredrik Petersson, SFK, 3.10.13, Anton Svensson, Värnamo, 3.15.13, Gustav Grahnat, do, 3.22.35, Anders Linusson, ALK, 3.23.33, Tobias Karlsson, Bredaryd, 3.24.24, Jerry Karlsson, Skillingaryds GF, 3.27.06, Ludwig Sandsholst, Värnamo, 3.29.54, Mikael Axelsson, Bredaryd, 3.35.24, Nils Svensson, Rydaholm, 3.35.51, Karl Andersson, OK Stigen, 3.35.53,  Simon Persson, Bullens Löpare, 3.36.32, Johan Andersson, SFK, 3.43.33, Jörgen Andersson, Forsheda, 3.46.33

Damer: 1) Maria Larsson, Örgryte, 1.55.19, 2) Ida-Maria Nicklasson, Finspång, 1.56.21, 3) Ida Nilsson, Högby, 1.57.08

Lokala resultat: Karolin Kärrå, ALK, 2.41.43, Stina Lüddeckens, Anderstorps OK/Värnamo, 2.46.40, Evelina Westberg, The Fortress Sverige, 2.52.27, Sara Persson, Bullens Löpare, 3.01.42, Lydia Axelsson, The Fortress, 3.02.31, Linda Johansson, Värnamo, 3.08.47, Emma Sundelius, do, 3.11.29, Emma Bursell, do, 3.13.28, Lina Forsberg, Fänestad, 3.17.07,Josefin Johansson, Värnamo, 3.28.09, Martina Söderström, AXA SC/Värnamo, 3.28.18, Jenny Klasson, Skillingaryds GF, 3.41.10, Johanna Ohlin, Värnamo, 3.57.21, Josefine Tjärderborn, Vaggeryd, 4.01.13, Marléne Blomgren Svensson, RGoIF, 4.08.00, Martina Kent, Vaggeryd,  4.12.27.

Lidingöloppet 15 km, lokala resultat: 144) Knut Mattsson, Värnamo, 1.07.15, 194) Torbjörn Gustavsson Eén, Skillingaryd, 1.09.05, 320) Patrik Andersson, ALK, 1.12.31, 378) Ramo Michelsen, do, 1.13.52, 462) Fabian Löfström, Vaggeryd, 1.15.18, 732) Carl Johansson, BSOK, 1.19.39, 1073) Niclas Sjögren, ALK, 1.23.57, 1696) Arne Furuvik, Värnamo, 1.30.08, 1881) Håkan Magnusson, Vaggeryd, 1.32.06, 2188) Joppe Pettersson, do, 1.34.35, 2933) Anders Carlsson, Värnamo, 1.41.19, 3844) Lars-Olof sundare, Rydaholm, 1.53.25, 4146) Juha Ojala, Vaggeryd, 1.59.02

M60, 10 km: 1) Tore Axelsson, Bore, 38.38, 55) Lennart Peterson, WSK, 53.55.

M70, 10 km: 1) Anders Hansson, Vilsta, 44.05, 73) Håkan Andersson, SFK, 1.14.12.

Taggar