Fotboll

Västboås föll i genrepet

Fotboll Det blev förlust med 0–1 mot Länghems IF i den sista träningsmatchen inför seriepremiären.

Genrebild: Västboås GoIF

Det var i den trettonde minuten som Länghem gjorde det enda målet för matchen. Matchen slutar därmed i en 0–1 förlust för Västboås.

– Stundtals så gör vi det riktigt bra men stundtals är det mindre bra då vi inte är riktigt är påslagna, säger tränaren Christian Carlsson.

Länghem som är ett tufft och fysiskt motstånd hade första 25 minutrarna av matchen då Västboås inte riktigt hade vaknat till.

–  I mitten på första halvleken så får vi igång tugget. När vi väl gör det ordentligt så dominerar vi och då vi har lite chanser men inte får in bollen i mål. Jag tror att det först och främst beror på att vi hade träningsläger från onsdag till söndag förra veckan så huvudet och kroppen är hyfsat slitna.

Idag får domarna lite extra beröm.
– Det är ju nya domare för oss men jag tycker att de höll en bra nivå.

Känner ni er redo inför premiären?
– Det är en okej känsla inför premiären. Vi gjorde en bra match mot råslätt innan träningslägret och stundtals så gör vi det bra idag men samtidigt så kan alla höja sig de stunderna vi faller ur ramen. Det gäller helt enkelt att vi är påslagna i 90 minuter, avslutar Christian Carlsson.

Nästa fredag så åker Västboås till Växjö för att möta Sandsbro Allmänna IK i seriepremiären. Även Länghem kommer att spela division fyra men i den södra serien.

 

Andra artiklar i ämnet
LÄS MER:  Ny förlust för Västboås
LÄS MER:  Bra start i cupen för Västboås
LÄS MER:  Västboås föll mot Bosna

• Vår resultatsida med aktuella matcher finns på denna länk

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *