Tredje raka för Rydaholm
Fotboll Rydaholm vann med 2–1 mot Reftele.

Arkivbild.
Som vanligt så har Rydaholm lite problem med att döda matchen men det gör inget när man ändå vinner.
– Det är en skön känsla efteråt och vi gör det helt okej idag. Trots att vi behöver rotera runt lite så vet alla vad de ska göra och gör det stabilt, säger tränaren Jonas Liljeqvist.
Efter en mållös första halvlek så gjorde Rydaholm sedan mål i 65:e och 81:a minuten i andra halvleken. Målen gjordes av Linus Rosengren och Mustafa Khoder.
– När vi hade kunnat göra 3–0 och 4–0 så får de istället in ett mål på deras enda målchans och då blir det lite nervöst men vi reder ut det och tar hem tredje raka vinsten.
Idag får samtliga spelare beröm. ”Det var en jämn och bra nivå”, menar Jonas.
– Jag vill passa på att berömma Reftele. De verkade inte bara nöjda själva men jag tyckte att de gjorde det bra, avslutar Jonas Liljeqvist.
Andra artiklar i ämnet | |