Mimmis dubbel frälste IFK
Fotboll IFK-damerna fick revansch efter den snöpliga förlusten hemma mot FC Rosengård när Halmstad kom på besök.

Mimmi Strömgren blev stor matchhjälte. Bild: Henrik Skoglund
Den stora segerorganisatören var Mimmi Strömgren. I den 34:e matchminuten gjorde hon 1–0 och i den 88:e matchminuten satte hon matchavgörande 2–0. Ett resultat som innebär att IFK-damerna stärker sin tredjeplacering i serietabellen.
– Vi gör en väldigt bra match, först och främst defensivt där vi är stabila. Vi vet att Halmstad spelar aggressivt, men vi är stabila och gör en bra match, även om vi missar mycket chanser, säger IFK-tränaren Mladen Bucanin efter segern.
Vad tycker du om Mimmi Strömgrens insats?
– Hon har en otrolig professionalitet, hon motiverar alla och gör det otroligt bra i dag.
Hur känns det för fortsättningen av säsongen?
– Det känns bra. Vi tappade en del spelare under sommaruppehållet så det har varit svårt att anpassa laget, men så länge vi spelar för varandra så kan vi vinna. Vi vet vad våra mål är, så det är bara att gasa på.
Kommande hemmamatcher
Andra artiklar i ämnet | |