IFK tog en viktig seger i svängig match
Fotboll I en match som böljade fram och tillbaka så stod IFK till slut som vinnare efter 3–2 (1–1) mot Degerfors IF.

Kvällens drabbning mellan IFK Värnamo och Degerfors kan väl knappast kallas för något annat än ”ångestmatch” eller ”måstematch”.
Det som man på förhand kanske trodde skulle bli krampaktigt med få målchanser blev precis det motsatta.
Båda lagen ville framåt från första stund och det blev stundtals ganska stora luckor bakåt åt båda håll.
När Hugo Rapp elegant tog sig fram på sin högerkant och senare blev nedsparkad i straffområdet så kunde domare Maqedonci inget annat än att blåsa i pipan och peka på straffpunkten.
Ajdin Zeljkovic var säkerheten själv, stegade fram och satte enkelt 1–0 bakom Igonen i målet.
Med halvtimmen spelad så kom kvitteringen för Degerfors. Ett mål som låg i luften där och då. Målet gjordes av Sebastian Ohlsson.
Lagen gick till pausvila med 1–1 där IFK var det spelförande laget medans gästerna hade de vassaste chanserna.
I andra halvlek så tog IFK över tidigt där inbytte Antonsson direkt skulle visa sig vara en positiv injektion. Han springer, håller i boll, spelar enkelt och är en stor tillgång för IFK:s anfallsspel.
Med knappa timmen spelad så slår Grozdanic ett fint inlägg där en obevakad Rufai Mohammed behärskat kan nicka bollen i mål. Mohammed som för övrigt var en gigant i mittförsvaret denna kväll.
Gästande Degerfors vägrade dock att ge sig. I den 71: a minuten så får man en frispark långt ute till vänster strax utanför straffområdet.
Alla förväntar sig ett hårt inlägg från Daniel Sundgren som i stället skruvar bollen upp i det bortre krysset. Ett fantastiskt fotbollsmål!
Det fanns dock en kille på plan som hade andra planer än att se Degerfors lämna Finnvedsvallen med poäng. Han stavas A-n-t-o-n-s-s-o-n.
På passning från Axel Björnström så visar han kyla och spetsegenskaper i straffområdet och placerar in bollen bakom en chanslös målvakt.
De sista tio minuterna plus tillägg så böljar det fram och tillbaka och båda lagen blir utdragna. IFK reder ut både brisar och blåst och kunde inkassera tre viktiga poäng inför en glad och lättad hemmapublik.
Degerfors tränare, Henok Goitom, menar att bristen på disciplin blev avgörande idag.
–Vi är inte disciplinerade när de får sin straff, inte heller vid 3–2-målet. Vi saknar disciplin i omställningarna där vi borde kunna kontrollera bollen och hitta någon som är rättvänd och därifrån ta oss vidare. Vi visste att det laget med mest disciplin i andra halvlek skulle vinna matchen, och där var IFK starkare än vi, säger Goitom.
IFK:s tränare Arne Sandstö är glad över segern.
–Kollar man statistiken så är det en väldigt jämn match. Vi har lite högre xG och de har fler skott än vi. Vi är okej men det är i lite för få perioder som vi är bra. De är väldigt starka på fasta situationer där de får ett väldigt tryck och även så de gör ena målet.
Även om vi är upp och ner i vår egen prestation så är vi väldigt lyckliga över de tre poängen. Det var det allra viktigaste, speciellt idag.
–Hade vi förlorat så hade det såklart sett svårare ut framåt men vi måste fortfarande i kapp lagen som idag har 18 poäng. Vi måste bara fokusera på att bli bättre för varje dag och inte svaja för mycket i prestation. Vi måste bara bli så jämna som möjligt och försöka spela med en stabil elva gång efter gång och inte byta för mycket, avslutar Arne.
1–0 8′ Ajdin Zeljkovic (Straff)
1–1 29′ Sebastian Ohlsson
2–1 57′ Rufai Mohammed
2–2 71′ Daniel Sundgren
3–2 77′ Marcus Antonsson
Statistik:
Avslut: 8–12
Avslut på mål: 5–4
Hörnor: 5–10
Varningar: 2–2
Bollinnehav: 54–46
Bilder: Jim Carlsson
Kommande hemmamatcher
Andra artiklar i ämnet | |