Det blev en lång match för Västboås
Fotboll Västboås GoIF fick en tung eftermiddag när laget föll med 0–7 mot Gislaveds IS i cupen. Uppdaterad.
Genrebild: Västboås GoIF
Efter en tuff afton på planen beskrev tränaren Christian Carlsson känslan i laget.
– Man kan säga att det blev en rejäl förlust för oss, säger han.
Han utvecklade sedan sina tankar kring matchförloppet och vad som gick snett under matchen.
– Vi gick in med en positiv känsla efter förra veckans match mot Smålandsstenar men det blev pannkaka av det rätt fort in i matchen. Gislaved är ett bra lag och de gjorde några bra mål men vi kanske bjöd de ändå på tre eller fyra mål. Men som sagt Gislaved är duktiga och de pressade oss högt och vi blev därmed lite försiktiga och passiva och då pressade Gislaved oss ännu mer och uttnyttjade sina lägen, så det var ingen höjdar match alls för oss.
Carlsson tog också på sig en del av skulden för lagets prestation och reflekterade över vad som kunde ha gjorts annorlunda.
– Killarna är besvikna på sin egen insats och jag är även besviken på mig själv, att jag inte lyckades få killarna att göra det bättre, så den skulden tar jag på mig. Med andra ord var det en kombination av att killarna inte gjorde jobbet och att jag inte förberedde de på rätt sätt.
Avslutningsvis riktade han fokus mot framtiden och vad laget behöver göra härnäst.
– Vi alla kan mycket bättre än det här, så det ska vi jobba på nästa vecka. Vi måste börja visa lite heder i kroppen, stå upp mer och börja ta ansvar och det börjar från mig, avslutar Carlsson.
Nästa match spelas mot Bosna IF på fredag.
| Andra artiklar i ämnet | |