Fotboll

Bredaryd Lanna besegrade Rydaholm

Fotboll Bredaryd Lanna vann med 5–2, (3–2) mot Rydaholm i den sista träningsmatchen inför premiären.

Arkivbild från tidigare match.

Redan i den trettonde minuten gjorde Bredaryd Lanna mål. De utökade sedan till 2–0 i 24:e minuten men med två mål av Mustafa Khoder i Rydaholm så stod det 2–2 innan Bredaryd Lanna fick in ett mål precis innan pausvilan.

I andra halvlek så utökade Bredaryd Lanna till både 4–2 och 5–2.

– Det är skönt med vinst. Vi började starkt och i andra hallek så var det bara ett lag på planen, säger Bredaryd Lannas tränare Bujar Ferizi.

Bredaryd Lannas mål gjordes av Useni Julkali (2), Piyaphat Thongbu, Ivan Lacusta och Elis Andersson. Lite extra eloge går idag till poängspelaren Ivan Lacusta som gjorde ett mål och tre assist samt Useni Julkali.

– Det var synd att vi inte gjorde fler mål i andra halvlek för då hade vi väldigt många chanser men jag tror att vi är redo för seriepremiären, avslutar Bujar Ferizi.

Rydaholms tränare Jonas Liljeqvist var inte lika nöjd med matchen.

– Vi är inte alls bra i andra halvlek men helt ärligt så tycker jag att det var två riktigt dåliga lag idag. De är lite bättre än oss en bit in i andra halvleken och efter det så nästan lägger vi av att spela, säger Jonas Liljeqvist.

Båda Rydaholms mål gjordes av Mustafa Khoder. Jonas Liljeqvist ger lite extra eloge till Hussein Alali i första halvleken samt Chirre.

– Det är vår sämsta träningsmatch för i år och kanske hade vi gått på påskhelg redan men jag hoppas på att ett dåligt genrep är en bra premiär, avslutar Jonas Liljeqvist.

 

Andra artiklar i ämnet
LÄS MER:  Värnamo Södra segrade över Bredaryd Lanna
LÄS MER:  Bredaryd Lanna utan chans i Ljungby
LÄS MER:  Tung eftermiddag för slarvigt Bredaryd Lanna

• Vår resultatsida med aktuella matcher finns på denna länk

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *