Nyheter

Vill riva anrikt gatukök

Nyheter Teknik- och fritidsnämnden vill påbörja rivningen av Sten Stures gatukök och äskar pengar hos kommunstyrelsen för insatsen.

Teknik- och fritidsnämnden vill påbörja rivningen av Sten Stures gatukök. Bild: David Alin

Stens Stures gatukök på Lasarettsgatan förgyllde länge ortsbornas vardag, men nu är den tiden förbi. Sedan 2021 har det anrika gatuköket varit ur bruk och byggnaden bedöms vara i så dåligt skick att en rivning anses som nödvändig.

Teknik- och fritidsförvaltningen har tidigare haft uppdraget att riva byggnaden men på grund av en eventuell försäljning av kvartersmarken till en extern intressent har rivningen inte utförts och tidigare avsatta medel har inte nyttjats. Försäljningen av kvartersmarken har nu avstannat och en önskan att riva byggnaden Stens Stures har återupptagits.

En miljöinventering utfördes 2021, där material påträffades som ska hanterats som miljöfarligt avfall enligt miljöinventeringen. Ytan där gatuköket står önskar kommunen ska återställas till en utökad parkering i kvarteret med cirka 400 kvadratmeters yta, då kringliggande ytor i dag utgör parkeringar.

Teknik- och fritidsförvaltningen bedömer att kostnaden för hela åtgärden, rivning av byggnaden, återställning av ytan och bygget av en ny parkeringsyta, kostar totalt 700 000 kronor. Det finns inga pengar avsatta för insatsen i förvaltningens investeringsbudget. Därför beslutade teknik- och fritidsnämnden på sitt senaste sammanträde för att begära 700 000 kronor hos kommunstyrelsen för att möjliggöra projektet.

– GBJ köpte tomten och skulle ha exploaterat den, men nu har de planerna gått lite i stå och då tycker vi att vi ska riva det. Den är för dålig för att flytta och då är det ingen idé att krångla med det, utan det blir rivning, säger teknik- och fritidsnämndens ordförande Gottlieb Granberg (M).

– Det blir rätt mycket parkeringsplatser om vi får till den här satsningen.  Jag vill inte ha det här som ett tillhåll i staden. Då är det bättre att vi river det, alla dagar i veckan. Hade man kunnat flytta byggnaden tidigare och satt den någon annanstans i kommunen så hade jag inte sagt någonting, men det kostar jättesummor att flytta en sådan byggnad någon annanstans, menar teknik- och fritidsnämndens andre vice ordförande Bo Svedberg (S).

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *