Nyheter

Vem vill du vara?

Nyheter Det är positivt att man har möjlighet att själv bestämma vem man vill vara, menar Peter Thorén (MP) i en debattartikel.

Du vill knappast vara som Donald Trump, girig och ”ha-galen”. Det är ju inte imponerande av en vuxen att, likt ett småbarn, försöka grabba tag i allt som finns inom räckhåll. USA:s president gör, eller har nyligen gjort, anspråk på Grönland, Panamakanalen och Gazaremsan samt på världens största land Kanada. Sån vill man ju verkligen inte vara.

Om du har haft möjlighet att lägga undan lite pengar känner du säkert välmående av att skänka en slant till hjälporganisationers arbete i Ukraina. Möjligen tycker du också att det känns rätt att avstå från sådan konsumtion och sådana upplevelser, som kan göra livet sämre för andra människor. Kanske har du funnit det olustigt att göra en weekendresa till Barcelona, väl medveten om att utsläppen från flygresor påskyndar klimatförändringarna med konsekvenser som redan är mycket allvarliga. I stället har du funnit stort nöje och välbehag i att göra en utflykt med buss eller tåg till en mer närliggande storstad, som Köpenhamn och Berlin.

Det är positivt att man har möjlighet att själv bestämma vem man vill vara.

Peter Thorén, Miljöpartiet Värnamo

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *