Nyheter

Vattenskyddsområden ska förnyas

Nyheter Vattenskyddsområdet för Ljusseveka vattentäkt är utdaterat. Nu är processen i gång för att förnya det.

Bild på Ljusseveka vattenverk. Bild: David Alin

Enligt Västerhavets vattendistrikts åtgärdsprogram för perioden 2022 till 2027 ska kommunerna säkerställa ett långsiktigt skydd för den nuvarande och framtida dricksvattenförsörjningen. Åtgärdsprogrammet riktar sig till myndigheter och kommuner och visar de åtgärder som ska genomföras för att miljökvalitetsnormerna för distriktets vattenförekomster ska kunna följas.

Kommunerna har i uppgift att ordna nödvändigt skydd för allmänna och enskilda dricksvattentäkter som försörjer fler än 50 personer eller där vattentäktens uttag är mer än tio kubikmeter per dygn, att göra en översyn av vattenskyddsområden som inrättats före miljöbalkens införande och vid behov revidera skyddsområdets avgränsningar och tillhörande föreskrifter så att tillräckligt skydd uppnås.

Vattenskyddsområdet för Ljusseveka vattentäkt är utdaterat och behöver därför förnyas. Det inre vattenskyddsområdet har föreskrifter från 1968 och det yttre vattenskyddsområdet har föreskrifter från 1986, det vill säga före miljöbalkens införande. Ljusseveka vattentäkt försörjer många invånare med vatten och för att kunna skydda vattentäkten behöver skyddet förbättras, menar tjänstepersoner på teknik- och fritidsförvaltningen. Med hjälp av en konsult har förslag till nya vattenskyddsområden och föreskrifter tagits fram, enligt Havs- och vattenmyndighetens vägledning.

”Det tekniska underlaget skiljer sig från det nuvarande vattenskyddsområdet på flera punkter. Områdena ser olika ut jämfört med nu gällande skyddsområden och nya områden har också tillkommit”, berättar tjänstepersonerna i en skrivelse till kommunstyrelsen.

Under sommar och tidig höst ska förslaget presenteras för berörda fastighetsägare, verksamheter i inre skyddszon och allmänheten, som har möjlighet att lämna synpunkter. Därefter sammanställs synpunkterna och infogas i en presentation till teknik- och fritidsnämnden under hösten. Nämnden får sedan fatta beslut om förslaget skickas vidare till kommunfullmäktige för antagande. Därefter får länsstyrelsen i uppdrag att fatta beslut om inrättandet av det nya vattenskyddsområdet.

Taggar

Dela


1 reaktion på Vattenskyddsområden ska förnyas

Angående förnyelse av vattenskyddsområde: Varför skall det tas in en konsult när något skall göras i Värnamo kommun?
Konsult skall utreda om nytt vattenskyddsområde, vad kostar detta? Då behövs inte de eller den personen i kommunen som har ansvar för dessa frågor.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *