Vann Stora journalistpriset – tar plats i Vandalorums styrelse
Nyheter Gunnar Bolin, mångårig journalist och författare, blir ny ledamot i Vandalorums styrelse. Detta meddelande man i ett pressmeddelande under måndagen.

Gunnar Bolin. Pressbild
Kulturjournalist Gunnar Bolin anställdes på Sveriges Radio 1986 och sedan 1989 har han tillhört kulturredaktionen där han har haft en rad roller. Han har också varit korrespondent för Sveriges Radio i både Berlin och inom kultur, samt bevakat flera OS och fotbolls-VM med fokus på både sport och samhälle. Han har även tävlat i På spåret och varit programledare för Bergmanpodden.
Jan-Ove Forsell är ordförande i Vandalorums styrelse.
– Gunnar Bolin kommer genom sin långa erfarenhet, gedigna kunskap och omfattande kontaktnät starkt bidra till en fortsatt positiv utveckling för Vandalorum. Vi är mycket glada för att vi kunnat knyta honom till oss, säger han i ett pressmeddelande.
Utöver sin journalistiska gärning har Gunnar Bolin även skrivit boken Hovjuvelerarens barn.
– Det är en ära att få bli del av Vandalorums styrelse. Jag har varit en flitig besökare genom åren och ser fram emot att få ta del av verksamheten mer inifrån. Konsthallar och museer har en viktig roll att spela, inte bara som utställare av konst utan även som del av det demokratiska samtalet, med risk för att låta lite pompös. Men jag tror verkligen att ett ställe som Vandalorum har en viktig roll som samhällsaktör, säger han.