Nyheter

Välfyllt årsmöte i bouleklubb

Nyheter Värnamo Bouleklubb har haft sitt årsmöte i boulehallen vid Mossle. Ett 40-tal medlemmar hade hörsammat kallelsen och mötte upp för röstning.

Bild från årsmötet: Kurs Svensson  [1/4]

Bild från årsmötet: Kurs Svensson  [2/4]

Bild från årsmötet: Kurs Svensson  [3/4]

Bild från årsmötet: Kurs Svensson  [4/4]

Valberedningen hade gjort ett gott arbete med att skaffa lite yngre ersättare till de avgående styrelsemedlemmarna. Ordförande Anders Sällberg var i tur att avgå efter några förtjänstfulla år och ersattes av Rose-Marie Vestlund.

– Styrelsen fick full ansvarsfrihet för det gångna året, och ser med tillförsikt framåt med många aktiviteter som träning och tävlingar, både inom- och utomhus. Hallen används flitigt för träning av medlemmarna, finns även till för uthyrning till företag med mera, skriver Kurt Svensson i ett mejl till redaktionen.

Värnamo Bouleklubb har cirka 100 medlemmar, varav ett flertal tävlar både lokalt inom distriktet och några även på nationell nivå.

– Årsmötet avslutades med att mötesordföranden lämnade över ordet till den nya ordföranden, som presenterade sig själv och gav medlemmarna en inblick i sin positiva syn på föreningens framtid, därefter bjöd föreningen på kaffe och tillbehör. Ett konstituerande styrelsemöte hölls direkt efter årsmötet, skriver Kurt Svensson.

Taggar

Dela


Lämna ett svar