Nyheter

Unik butik jubilerar

Nyheter EFI Secondhandbutik på Jönköpingsvägen i Värnamo startades för tio år sedan av Rolf Gustavsson och Lasse Persson med fruar. Idag jobbar över 100 volontärer och förra året skänktes 3 miljoner.

När vi kommer till butiken på Jönköpingsvägen är Lasse och Anders i full färd med att sätta upp banderollen  [1/9]

Cykelverkstad  [2/9]

Möbelverkstad  [3/9]

Lasse och Anders i källarens "gubbhylla"   [4/9]

Bord och stol görs iordning  [5/9]

  [6/9]

Ordning och reda  [7/9]

Lasse och Anders  [8/9]

I tältet blir det försäljning såklart. Allt under jubileumsveckan går oavkortat till Barnens Oas  [9/9]

Vi tar oss till den 1200 kvadratmeterstora butiken och lokalen på Jönköpingsvägen. Här finns verkligen det mesta och vi fick en rundvandring på de två våningarna av Anders Sällberg och Lasse Persson. En unik och otrolig ideell verksamhet som sätter över hundra volontärer i arbete. På ”markplan” finns butiken där de 25 olika varugrupperna innefattas, snyggt uppställda och i olika avdelningar och här kan man fynda allt och då menar vi verkligen allt. På nedre plan finns bland annat ”gubbhyllan”, verkstad för de olika avdelningarna, mottagning- och sorteringsavdelning. Verkstäderna där man renoverar möbler, fixar cyklar, reparerar lampor och annan elektronisk utrustning bland annat. En mottagningsdel finns där allt sorteras till de olika avdelningarna, på någon låda står det Rumänien eller Ukraina och så finns det också en vagn där skrotet hamnar. 

Anders Sällberg och Lasse Persson berättar vad som hände för tio år sedan.
– Allt började med att vi hade försäljning av ett parti som vi fick in och då var det för att få in pengar till romer i Rumänien, Magita som är grunden till att secondhand startades upp. Allt växte efterhand och vi såg att det fanns fler bitar som vi kunde hjälpa till med. I dag är Ukraina en stor del, Barnens Oas, Hela människan och Hjärta för barn. Vi har ett stort projekt med Pingstkyrkan Arken med att skapa arbetstillfällen och hjälpa dem som är på väg utför eller tillbaka i arbete. Från början hade vi bara insamling till Magita och vi trodde inte då för tio år sedan att det skulle växa som det gjort.

Sagt och gjort. EFI Secondhand startade som en ideell förening, ett mycket generöst hyresavtal med Nominit tecknades och butiken drogs igång. Allt som säljs i butiken går oavkortat till hjälpsändning. En gång i månaden fyller föreningen en långtradare som går ner till Magitas secondhand i Rumänien. Allt tas tillvara på på något vis och det som inte går att skänka blir skrot.

– Vi har breddat oss hela tiden. I och för sig hade vi ett stort sortiment från början men vi har renodlat mer och mer. Vi är den hjälporganisation som har lägst omkostnader, 1 procent, det är fantastiskt, berättar Lasse Persson.

Anders Sällberg berättar att det är 100-120 ideella som hjälper till och från början bottnade det i frireligiösa församlingar men det är inte självändamålet.
– Vi är religiöst och politiskt oberoende, det känns bra och det är en av anledningarna till att jag gick med för fyra år sedan, menar Anders.

Hur ser en vecka ut här hos EFI Secondhand?
– På måndagar har vi fyra olika hämtgäng, både inom och utom kommunen där vi hämtar exempelvis hela dödsbon. För att vi ska hämta ska det vara grejer som vi kan avyttra så vi åker dit och titta först. Många äldre säger att ”ring EFI”, men vi kan inte ta allt. I måndags var det många hämtningar och vi var inte klara förräns kvällstid. Det är jättemycket som kommer in och vi har haft extra mycket nu för att förbereda för jubileét, berättar Anders.

På måndagar samlas då ett 50-60 volontärer som tar emot, plockar upp och fyller på i hyllorna.
Inlämning är också möjlig på baksidan av butiken.

Vad händer under er jubileumsvecka?
– Då har vi öppet 13-18 måndag till fredag samt ordinarie tid på lördag, såklart. Serveringen är igång och vi har musikunderhållning. Tältet är uppsatt utomhus där vi bland annat har tusentals meter möbeltyg till liten peng och vi har fått in många grejer till otroliga priser. Vi satte upp en lista här för de här sex öppetdagarna och vi hade tänkt oss att vi behöver vara 15-20 volontärer per dag men vi blev 30… Det är ett otroligt arbete alla gör. På lördag har vi tårtkalas och vi har bakat minst 50 rulltårtor. Hoppas såklart att det kommer extra mycket folk denna lördag. En ”vanlig” lördag brukar butiken besökas av 300-400 kunder. Alla pengar vi samlar in under den här jubileumsveckan går till Barnens Oas, berättar Larsson och Sällberg.

Förra året skänktes, förutom alla saker, 3 miljoner kronor och i år räknar EFI Secondhand att det blir 4 miljoner kronor.

Till sist…
– Tack till alla som hjälper till, det är en fantastisk uppslutning. Alla här är lika, ingen är avlönad eller har fördelar, summerar Anders Sällberg och Lasse Persson till Värnamo.nu.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *