Nyheter

Trendbrottet: Köpsuget efter villor ökar

Nyheter Villapriserna går åter uppåt igen i Värnamo kommun. Det visar ny mäklarstatistik.

Köpsuget efter villor ökar på nytt i Värnamo kommun, visar ny mäklarstatistik. Bild: David Alin

Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med fyra procent. Samtidigt noterades en prisnedgång i Jönköpings län på en procent. Sammanlagt såldes 61 villor i Värnamo kommun mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 2,8 miljoner kronor. I länet såldes 604 villor för i snitt 2,9 miljoner kronor.

Samtidigt sjunker priserna på bostadsrätter i Värnamo kommun. Under det senaste kvartalet noteras en prisnedgång med sex procent. I hela länet noterades en prisnedgång på sju procent. Sammanlagt såldes 34 bostadsrätter  i Värnamo kommun mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 1,2 miljoner kronor. I hela Jönköpings län såldes 522 bostadsrätter för i snitt 1,8 miljoner kronor.

Mellan september och november såldes ett fritidshus för 1,6 miljoner kronor i Värnamo kommun. I hela Jönköpings län såldes tio fritidshus för i snitt 1,7 miljoner kronor.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *