Slog sin fru och spottade på vakt
Nyheter En man i 40-årsåldern står åtalad för en rad brott mot sin fru. Dessutom ska han ha spottat en häktesvakt i ansiktet när hann satt häktad för brotten mot frun.
Brotten mot frun inträffade i en bostad i Värnamo kommun tidigare i år. Den åtalade misstänks ha misshandlat kvinnan genom att ta stryptag, slå henne med en laptop samt hålla för hennes mun, vilket ledde till smärta och andnöd. Samma dag ska han även ha tagit kvinnans mobiltelefon och gömt den samt hindrat henne från att lämna bostaden genom att blockera en dörr.
Vid en tidigare incident under 2025 i samma bostad misstänks mannen också för att ha slagit kvinnan i ansiktet med knuten näve, vilket ska ha orsakat blåmärken och synnedsättning.
Dessutom åtalas mannen för ringa narkotikabrott efter att ha innehaft 20 tabletter av det narkotikaklassade läkemedlet Klonazepam.
När mannen senare häktades han enligt åtalet ha spottat en anställd vid häktet i ansiktet och uttalat sig kränkande mot denne. Åklagaren menar att detta skedde i syfte att hindra eller hämnas myndighetsutövning. Den utsatta yrkar på 8 000 kronor i skadestånd för kränkning.
Mannen i 40-årsåldern förnekar brotten mot frun men erkänner narkotikabrottet. Hur han ställer sig till att ha spottat den häktesanställde i ansiktet framgår inte av domstolens handlingar.

Genrebild. Foto: Henrik Skoglund