Nyheter

Så sena var tågen i september

Nyheter Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid stationerna i Värnamo kommun förra månaden.

Genrebild: David Alin

Av knappt 1 100 tåg som passerade någon av stationerna i Värnamo kommun i september var 107 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 10 procent, en bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

Tio procent kan jämföras med nio procent månaden innan, och tolv procent i september 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var fredag den 26 september, när 33 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 7639 (Krösatågen), mellan Jönköping C och Halmstad C, som var två timmar och tre minuter sent när det passerade Värnamo kommun på kvällen söndagen den 21 september.

Störst andel förseningar under september drabbades SJ Regional-tågen mellan Göteborg C och Kalmar C av. 21 procent av de tågen var mer än fem minuter sena.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *