Så mycket kostade viaduktsprojektet
Nyheter Nu har kostnaderna för kommunens projekt ovanför och nedanför viadukten slutredovisats.
Mellan den 28 april och den 28 maj 2025 genomförde Värnamo kommun ett omfattande arbete i anslutning till viadukten. Det huvudsakliga arbetet bestod i att bredda trottoaren ovanför viadukten och omvandla den till en mötesseparerad gång- och cykelväg som sträcker sig från Sveaplan ned till viadukten. Det arbetet kombinerades med linjemålning på bron och bygget av en enklare refug nedanför viadukten.
”Efter att viadukten stängdes för biltrafik har sträckan mellan Sveaplan och viadukten utvecklats till ett viktigt gång- och cykelstråk. Den befintliga gångvägen var inte anpassad för cykeltrafik och den skarpa kurvan ovanför viadukten ledde till en osäker situation för oskyddade trafikanter.
Genom att bredda och mötesseparera GC-vägen ovanför viadukten samt justera anslutningen mot Klevaliden var avsikten att förbättra säkerhet och framkomlighet för gående och cyklister längs med sträckan. Projektet genomfördes enligt plan och har haft avsedd effekt”, menar tjänstepersoner på teknik- och fritidsförvaltningen.
Totalt fanns 2 285 000 kronor avsatt för projektet, varav Värnamo kommun gick in med 1,55 miljoner och Trafikverket bidrog med 735 000 kronor. När slutredovisningen nu presenteras landar slutkostnaden på 1 741 263 kronor. Det innebär ett överskott på 543 737 kronor.













