Nyheter

Så mycket kostade våtmarken

Nyheter Värnamo har blivit en våtmark rikare. Nu har kostnaderna slutredovisats.

Våtmarken vid Sörsjöns friluftsområde utanför Värnamo. Bild: David Alin

I friluftsområdet kring Sörsjön har Värnamo kommun under de senaste åren skapat en ny våtmark på cirka 6 000 kvadratmeters yta. Satsningen är en del av kommunens arbete med att utveckla naturmiljöer på egen mark.

Den nya våtmarken bidrar till att öka mängden öppet vatten i området och skapar samtidigt en mer varierad och attraktiv miljö för besökare som promenerar runt sjön. Våtmarken har också flera viktiga miljöfunktioner. Den ger bättre förutsättningar för växter, insekter och djur och bidrar därmed till ökad biologisk mångfald, samtidigt som den kan hantera kraftiga regn eller stora vattenmängder.

Totalt hade projektet en budget på 217 329 kronor. När slutredovisningen presenteras landar slutkostnaden på 217 452 kronor. Det innebär ett underskott på 123 kronor. Underskottet förklaras med att arbetet gick bättre än förväntat och att det blev fem procent billigare än beräknat, vilket resulterade i att länsstyrelsens bidrag till projektet minskade med fem procent. Teknik- och fritidsnämnden godkände slutredovisningen och reglerade kommunens egen finansiering på 22 800 kronor och underskottet på 123 kronor, totalt 22 923 kronor, mot kommunens pott för skogsdrift.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *