Nyheter

Polisen varnar för verktygsstölder – flera har gripits

Nyheter Under förmiddagen skickade polisen i Värnamo ut sms till olika grannsamverkanområden där de vill uppmana till vaksamhet. Texten uppdaterad kl 08.30 torsdag.

”Senaste dygnet har vi haft flera stölder av handverktyg från företagsbilar. Stölderna har skett från bilar i Gislaved, Anderstorp och Rydaholm. Vi uppmanar alla till extra vaksamhet och att tipsa polisen direkt om något observeras som kan ha med stölder att göra”, skriver polisen i meddelandet.

Texten uppdaterad torsdag morgon:
– Efter spaningsinsats har vi nu gripit utländska medborgare med en stor mängd verktyg. Gripande skedde på riksväg 26 i Gislaveds kommun. Tack för att ni varit uppmärksam och tipsar  polisen vid misstanke om brottslig verksamhet, hälsar polisen i Värnamo.

Arkivbild

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *